Belgie - Česko 90:62Basketbalisté nezabránili drsné belgické nadílce

Martin KézrSport.czPrávo

Vítězné tažení Belgičanů kvalifikací ME 2022 nebyli schopni ani přibrzdit čeští basketbalisté a na neutrální půdě v litevském Vilniusu jim podlehli vysoko 62:90. Reprezentanti za celý zápas nenašli účinnou zbraň proti soupeři, nestačili mu čelit v obraně a trápili se i v útoku. Nadílka rozdílem osmadvaceti bodů jasně ukazuje, kdo tahal za kratší konec.

Čeští basketbalisté neměli proti Belgii šanci

Češi přitom sice začali nebojácně dvěma trojkami, jenže bleskovou odpovědí Belgie byla desetibodová šňůra a vedení 12:6 už po čtyřech minutách. Národní tým potom doplácel na nepřesnosti a laxnost v obraně, k tomu posbíral celkem v zápase šestnáct ztrát míče.

Navíc soupeř neomylně pálil zdálky a po čtvrthodině bylo skóre už krajně nepříznivé z českého pohledu (27:41). Ukázalo se, že při absenci kapitána Hrubana i řady dalších hráčů se nenašel na palubovce nikdo, kdo by v krizových okamžicích vzal hru na sebe.

Reprezentanti se neuměli vyrovnat Belgii ve většině herních činností, rozdíl se nejvíc projevil v úspěšnosti střelby. Soupeř si ji udržel přes šedesát procent. Zdrcující to bylo hlavně u trojek, kterých proměnil hned 10 ze sedmnácti pokusů.

Obasohan ničil české naděje

Osm minut před koncem za stavu 51:72 už zhasínala česká naděje za úspěch. Mužstvu chyběly herní svěžest i basketbalový nápad, Ginzburgovi svěřenci nezvládali ani souboje jeden na jednoho. Belgičané se opřeli o zónovou obranu, jejich ofenzivní pojetí pak s velkou chutí táhnul nymburský rozehrávač Obasohan.

Závěr utkání už byl jen přehlídkou české marnosti, za rozhodnutého stavu nechal Ginzburg klíčové hráče Balvína a Bohačíka odpočívat na nedělní duel s Dány. Pro náhradníky z lavičky šlo pak o velmi obtížné sousto, manko reprezentantů ještě narostlo.Belgie už může slavit postup na šampionát.

Utkání kvalifikace ME basketbalistů 2022 ve Vilniusu:
Skupina C:
ČR - Belgie 62:90 (19:27, 36:47, 51:70)
Nejvíce bodů: Balvín 14, Palyza 13, Bohačík 9 - Obasohan 18, Gillet 13, Vanwijn 12. Fauly: 19:24. Trestné hody: 14/11 - 17/10. Trojky: 7:10. Doskoky: 30:27.