Slovan začal v EL porážkou s Bilbaem. Vaslui zaskočila v Římě Lazio

Těsnou porážkou vstoupili do Evropské ligy fotbalisté Slovanu Bratislava, kteří doma podlehli Athletiku Bilbao 1:2. Utkání, do něhož nastoupili český záložník Jiří Kladrubský a střídající útočníci Ivo Táborský a Lukáš Hartig, rozhodl gólem a nahrávkou osmnáctiletý útočník Iker Muniain. Přemožitel Sparty z předkola FC Vaslui vybojoval překvapivou remízu 2:2 na hřišti Lazia Řím. Ani gól českého útočníka Tomáše Juna nestačil fotbalistům Austrie Vídeň k bodovému zisku. Metalist Charkov vyhrál v rakouské metropoli 2:1.

Iker Muniain (druhý zprava) z Bilbaa se raduje se spoluhráči z gólu do sítě Slovanu Bratislava.

Jun poslal Austrii do vedení už v 7. minutě a navázal tak na své dvě trefy z předkola. Jenže krátce po změně stran Gueye srovnal a deset minut před koncem rozhodl o výhře Metalistu z pokutového kopu Xavier. Jun vydržel na hřišti do 84. minuty.

Kladrubský připravil Slovan o gól

Slovan nenavázal na výbornou defenzivní hru z posledního předkola s AS Řím a od Bilbaa inkasoval gól už v 13. minutě. Osamocený Markel Susaeta pohodlně zakončil akci Muniaina. Druhou branku už talentovaný útočník po odvážném uvolnění v pokutovém území vstřelil sám.

Martin Dobrotka (vpravo) ze Slovanu Bratislava odkopává míč před a Igorem Gabilondem z Bilbaa v úvodním kole Evropské ligy. foto: <a href="http://www.ctk.cz">ČTK</a>/Tomáš Halász

Jediný gól slovenského týmu, vyrovnání na 1:1, zařídil domácí reprezentant Karim Guédé. O srovnání na 2:2 naopak v 55. minutě připravil Slovan izraelský rozhodčí, kterému vadilo počínání Kladrubského v souboji s brankářem soupeře.

Premiéru v základní sestavě Fulhamu má za sebou český obránce Zdeněk Grygera. Vítězství nad Twente Enschede se však nedočkal. Johnson sice zajistil Fulhamu vedení poté, co vystihl soupeřovu chybnou rozehrávku, pak si však vybral smolnou chvilku brankář Schwarzer, který si srazil do branky míč odražený od tyče po střele De Jonga. Druhý z Čechů ve Fulhamu Marcel Gecov byl znovu jen mezi náhradníky.

Emiliano Insua (druhý zprava) slaví gól se spoluhráči ze Sportingu gól proti FC Curych v utkání Evropské ligy. foto: <a href="http://www.reuters.cz">Reuters</a>

Tam se překvapivě posadil také brankář Malmö Dušan Melichárek, který tak jen sledoval, jak jeho náhradník Dahlin inkasoval čtyři góly od útočníků Alkmaaru. Nizozemský celek tak v poklidu vyhrál 4:1.

Kozák trefil jen břevno

Vaslui v Římě prohrávala od 35. minuty, zápas ale soupeři značně znepříjemnila po přestávce. Během čtyř minut otočil skóre dvěma trefami Wesley, před druhou trefou z penalty navíc domácí přišli o vyloučeného Zauriho.

Oslabené Lazio reagovalo posílením útoku o Čecha Libora Kozáka a díky Scullimu nakonec získalo alespoň bod. Další dva mohl zařídit opavský odchovanec Kozák, ale v úvodu nastaveného času nastřelil zblízka jen břevno.

Fotbalista Tottenhamu Hotspur Andros Townsend (vpravo) stíhá hráče PAOK Soluň Dimitrise Salpingidise v úvodním kole Evropské ligy. foto: <a href="http://www.reuters.cz">Reuters</a>

Stoke City letos v lize a předkolech Evropské ligy vyhrálo už pět zápasů výsledkem 1:0 a k tradičnímu skóre směřovalo i při své premiérové účasti v evropském poháru po 37 letech. O oblíbený výsledek ale anglický tým nakonec na hřišti Dynama Kyjev přišel kvůli Vukojevičově brance na 1:1 z 90. minuty.

K nejvyššímu dosavadnímu vítězství ročníku, výhře Besiktase Istanbul 5:1 nad Maccabi Tel Aviv, přispěl Tomáš Sivok. Reprezentační stoper odehrál za turecký tým celý zápas.

Braga začala obhajobu finálové účasti výhrou 3:1 na půdě anglického druholigového Birminghamu. Šampion Evropské ligy z předminulé sezony Atlético Madrid pak doma zdolal Celtic Glasgow 2:0. O výhru se zasloužily dvě největší posily. První gól dal nejlepší střelec minulé sezony Falcao po přihrávce Diega, který po změně stran skóre sám navýšil.

1. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy
Skupina A:
PAOK Soluň - Tottenham 0:0
Rozhodčí: Mažič (Srb.).
Shamrock Rovers - Rubin Kazaň 0:3 (0:1)
Branky: 3. Martins, 50. Noboa, 60. Karadeniz. Rozhodčí: Szabó (Maď.).
Skupina B:
Hannover - Standard Lutych 0:0
Rozhodčí: Stavrev (Mak.).
FC Kodaň - Vorskla Poltava 1:0 (0:0)
Branka: 54. Nordstrand z pen. Rozhodčí: Todorov (Bulh.).
Skupina C:
Hapoel Tel Aviv - Rapid Bukurešť 0:1 (0:0)
Branka: 55. Herea. Rozhodčí: Kaasik (Est.). ČK: 90. Yadin - 90. Surdu.
PSV Eindhoven - Legia Varšava 1:0 (1:0)
Branka: 21. Mertens. Rozhodčí: Vad (Maď.).
Skupina D:
FC Curych - Sporting Lisabon 0:2 (0:2)
Branky: 4. Insúa, 21. Van Wolfswinkel. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.),
Lazio Řím - Vaslui 2:2 (1:0)
Branky: 35. Cissé z pen., 71. Sculli - 59. a 63. z pen. Wesley. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). ČK: 62. Zauri (Lazio).
Skupina E:
Dynamo Kyjev - Stoke 1:1 (0:0)
Branky: 90. Vukojevič - 55. Jerome. Rozhodčí: Hategan (Rum.).
Besiktas Istanbul - Maccabi Tel Aviv 5:1 (2:0)
Branky: 3. a 28. Almeida, 50. Aurelio, 53. Korkmaz, 88. Edu - 48. Kehat.
Skupina F:
Slovan Bratislava - Athletic Bilbao 1:2 (1:2)
Branky: 34. Guede - 13. Susaeta, 40. Muniain. Rozhodčí: Jefet (Izr.).
Paris St. Germain - Salcburk 3:1 (2:0)
Branky: 35. Nené z pen., 44. Bodmer, 68. Menez - 87. Sekagya. Rozhodčí:
Skupina G:
AZ Alkmaar - Malmö 4:1 (3:0)
Branky: 21. Altidore, 33. Elm z pen., 39. Maher, 49. Holman - 72. Larsson z pen. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).
Austria Vídeň - Metalist Charkov 1:2 (1:0)
Branky: 7. Jun - 56. Gueye, 79. Xavier z pen. Rozhodčí: Dean (Angl.).
Skupina H:
FC Bruggy - Maribor 2:0 (2:0)
Branky: 7. Odjidja-Ofoe, 24. Dirar. Rozhodčí: Aydinus (Tur.). ČK: 85. Rajčevič (Maribor).
Birmingham - Sporting Braga 1:3 (0:1)
Branky: 71. King - 7. a 88. Barbosa, 59. Lima. Rozhodčí: Aytekin (Něm.).
Skupina I:
Udine - Rennes 2:1 (1:1)
Branky: 39. Di Natale, 83. Armero - 19. Hadži. Rozhodčí: Balaj (Rum.).
Atlético Madrid - Celtic Glasgow 2:0 (1:0)
Branky: 3. Falcao, 68. Diego. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.).
Skupina J:
Maccabi Haifa - AEK Larnaka 1:0 (0:0)
Branka: 54. Ghadir. Rozhodčí: Kovařík (ČR). ČK: 83. Murillo.
Steaua Bukurešť - Schalke 04 0:0
Rozhodčí: Kukulakis (Řec.).
Skupina K:
Wisla Krakov - Odense 1:3 (0:1)
Branky: 54. Kirm - 36. Johansson, 81. Utaka, 90. Jensen. Rozhodčí: Kever (Švýc.).
Fulham - Twente Enschede 1:1 (1:1)
Branky: 19. Johnson - 41. De Jong. Rozhodčí: Damato (It.).
Skupina L:
Anderlecht - AEK Atény 4:1 (3:1)
Branky: 16., 40. a 84. Suárez, 33. Jovanovič - 36. Leonardo. Rozhodčí: Gómez (Šp.). ČK: 84. Manolas (AEK).
Sturm Štýrský Hradec - Lokomotiv Moskva 1:2 (1:2)
Branky: 14. Szabics - 28. Obinna, 29. Syčev. Rozhodčí: Paixao (Portug.).