Liberec - Opava 2:0Penalta po pár vteřinách a Opava s dorostenci v sestavě padla

2. Rabušic (penalta) 1 : 0
39. Kačaraba 2 : 0

Liberec

Fotbalový Liberec nedal koronavirem výrazně oslabené Opavě šanci a po třech zápasech bez výhry bral tři body. V rámci 12. kola zdolal tým ze Slezska 2:0. Slovan bleskově vedl, když už v první minutě fauloval ve vápně mladíček Blažej Rabušice, který nařízený pokutový proměnil. Pojistku do pauzy přidal Kačaraba.

Fotbalisté Liberce (zleva) Taras Kačaraba a Jakub Jugas se radují z gólu.

Opava měla před střetem v Liberci řadu nakažených hráčů, do karantény ji však na rozdíl od Slavie krajská hygienická stanice neposlala a případného odložení zápasu se Slezané od LFA nedočkali. Oproti minulému duelu s Mladou Boleslaví sice kouč Radoslav Kováč udělal v zahajovací jedenáctce nakonec jen tři změny, ovšem postavil dva úplné nováčky na prvoligové scéně, řadu dalších mladíků pak měl na lavičce.

Debut v nejvyšší soutěži absolvoval teprve šestnáctiletý Mikuláš Kubný, který se tak stal nejmladším gólmanem v historii české ligy. A poprvé si mezi elitou zahrál i sedmnáctiletý obránce Jaromír Blažej.

A právě on už po dvaceti vteřinách hry ve vápně nešikovně podkopl Rabušice a sám faulovaný útočník nařízenou penaltu s jistotou proměnil. Slovan tak od druhé minuty nad poslední Opavou vedl 1:0.

Akcie oslabených Slezanů v tu dobu poklesly ještě více. Domácí si v první půli vypracovali i další šance. Ve 20. minutě trefil Hromada v dobré pozici jen střed branky, ve 38. minutě vytáhl skvělý zákrok Kubný po hlavičce Rabušice a míč vytáhl na roh. Právě z něj pak ve 39. minutě zvýšil na 2:0 Kačaraba. A další povedený zákrok si teenager v opavské brance připsal o dvě minuty po střele Sadílka.

Hosté měli největší příležitost skórovat po čtvrthodině hry, kdy se Harazim po centru z levé strany dostal do dobré pozice, byl však tísněn Mosquerou a míč skončil v zámezí.

I po pauze Liberec svého soupeře přehrával. Modrobílí si vytvářeli šance a hrozili ze standardních situací. V 57. minutě minul těsně branku Rabušic, po hodině hry ránu střídajícího Matouška vyrazil Kubný. V 74. minutě se vyznamenal opět po hlavičce střídajícího Rondiče. Gól už nepadl, Slovan poskočil do první poloviny tabulky, Opava zůstává poslední.

12. kolo první fotbalové ligy:
Slovan Liberec - SFC Opava 2:0 (2:0)
Branky: 2. Rabušic z pen., 39. Kačaraba. Rozhodčí: Hrubeš - Kotalík, Pečenka - Pechanec (video). ŽK: Hromada - Dordič. Bez diváků.
Liberec: Nguyen - Fukala, Kačaraba, Jugas, Mikula - Pešek, Sadílek, Hromada (79. Mara), Mosquera (54. Beran) - Hilál (54. Matoušek, 79. Koscelník), Rabušic (61. Rondič). Trenér: Hoftych.
Opava: Kubný - Blažej (83. Vrána), Didiba, Hrabina - Harazim (83. Janjuš), Tiéhi, Večerka, Dordič (76. Smilek), Helešic - Juřena, Rataj (62. Kramář). Trenér: Skácel.