Obří slalom v Adelbodenu vyhrál Hirscher, Krýzl byl jednadvacátý

Obří slalom ve švýcarském Adelbodenu vyhrál Rakušan Marcel Hirscher a upevnil si vedení ve Světovém poháru. Český sjezdař Kryštof Krýzl obsadil 21. místo, Ondřej Bank nedokončil druhé kolo. Druhý skončil další rakouský lyžař Benjamin Raich, třetí místo obsadil Ital Massimiliano Blardone a čtvrtým místem udržel vedení v hodnocení obřího slalomu Ted Ligety z USA.

Rakouský lyžař Marcel Hirscher

Krýzl se mezi nejlepší třicítku kvalifikoval z 28. místa a v druhém kole předvedl, že jeho forma po nevýrazném začátku sezony stoupá. Zajel třetí nejlepší čas, za nejrychlejším mužem druhého kola Raichem zaostal o 73 setin. Byl dokonce o 30 setin rychlejší než vítěz závodu Hirscher. V celkovém pořadí ztratil na vítěze 3,56 sekundy.

"První kolo bylo šílené. Ani jsem moc nevěřil, že bych se mohl dostat do třicítky. Poslední dobou se mi daří víc ve slalomu, takže body z obřáku jsou pro mě skoro překvapení," uvedl Krýzl v tiskové zprávě. Druhá jízda mohla být v jeho podání prý ještě lepší. "Na začátku jsem nahoře šel na bok," litoval. "Ale bylo to pravděpodobně nejlépe zajeté druhé kolo v mojí kariéře."

Bank postoupil do druhého kola jako devatenáctý a měl velkou šanci poprvé v tomto ročníku SP bodovat. Vsadil všechno na jednu kartu, jel agresivně, ale po chybě skoro spadl a málem zastavil. I když se ještě pokusil o návrat na trať, po chvíli svou snahu vzdal.

"Jsem napůl naštvaný a napůl spokojený," řekl ČTK po závodu Bank. Dokázal si totiž na těžké a dlouhé trati, že jeho forma roste, ale mrzelo ho, že nedokázal dojet a bodovat. "Ale podmínky byly náchylné na chyby a mně se jedna stala. Stříkl mi u toho sníh do očí, tak jsem to radši zabalil, abych neriskoval," vysvětlil český lyžař.

Hirscher vyhrál už první kolo, i když v závěru přišel o hůlku. "Myslím, že jsem ztratil tak dvě desetiny. Ale ruka je v pořádku," komentoval svůj zádrhel v závěru první jízdy. V druhém kole zajel devátý čas, ale na čtvrté vítězství v sezoně a sedmé v kariéře mu to stačilo.

První kolo nedokončilo 29 lyžařů z 66 startujících včetně americké hvězdy Bodeho Millera. V druhé jízdě vedle Banka neviděli cíl Rakušan Hannes Reichelt ani druhý muž Světového poháru Aksel Lund Svindal z Norska.

Bank v létě prodělal záhadnou nemoc a do SP naskočil později. Zatím nemá podle svých slov dostatečnou fyzičku na to, aby vydržel tak dlouhé jízdy. V předchozích šesti startech v sezoně nebodoval. V Adelbodenu se rozhodl, že nedělní slalom už nepojede, a je takřka jisté, že pátý muž z loňského mistrovství světa v kombinaci předčasně ukončí sezonu. Oznámit se to chystá v úterý po návratu do Česka.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Adelbodenu (Švýcarsko):
Muži - obří slalom:
1. Hirscher 2:42,50 (1:21,67+1:20,83), 2. Raich (oba Rak.) -0,08, (1:22,78+1:19,80), 3. Blardone (It.) -0,10 (1:22,00+1:20,60), 4. Ligety (USA) -0,14 (1:21,74+1:20,90), 5. Richard (Fr.) -0,99 (1:22,60+1:20,89), 6. Baumann (Rak.) -1,28 (1:23,11+1:20,67), 7. Pinturault -1,36 (1:23,70+1:20,16), 8. Fanara -2,06 (1:23,56+1:21,00), 9. Missillier (všichni Fr.) -2,15 (1:22,38+1:22,27), 10. Kostelič (Chorv.) -2,17, ...21. Krýzl -3,56 (1:25,53+1:20,53), Bank (oba ČR) nedokončil 2. kolo.
Průběžné pořadí SP (po 15 z 44 závodů): 1. Hirscher 625 b., 2. Svindal (Nor.) 456, 3. Ligety 453, 4. Kostelič 415, 5. Feuz (Švýc.) 365, 6. Miller (USA) 343, ...92. Krýzl 19, 98. Trejbal (ČR) 15.
Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 z 9 závodů): 1. Ligety 380, 2. Hirscher 365, 3. Pinturault 195, 4. Schörghofer (Rak.) 182, 5. Blardone 178, 6. Jansrud (Nor.), Dopfer (Něm.) a Reichelt (Rak.) všichni 152, ...39. Krýzl 10.