Zlín - Slavia 2:6Dominance. Mistr rozhodl duel ve Zlíně už v úvodu, Kuchta zazářil hattrickem

88. Musa 2 : 6

Fotbalisté Slavie zvítězili v dohrávce 12. kola první ligy na půdě Zlína oslabeného o několik hráčů vysoko 6:2 a upevnili si vedení v tabulce. Obhájce titulu navýšil náskok před druhým Jabloncem a třetí Spartou na devět bodů. Pražané rozhodli už v úvodním dějství, kdy dali pět branek. Premiérový ligový hattrick zaznamenal Jan Kuchta, trefili se i Peter Olayinka s Abdallahem Simou. Za domácí po pauze snížili Martin Cedidla s Tomášem Poznarem, ale poslední slovo měl v přesilovce po vyloučení Tobiáše Slováka střídající Petar Musa.

Jan Kuchta ze Slavie se raduje z gólu.

Slavia jako jediná v ligové sezoně stále drží neporazitelnost, v nejvyšší soutěži bodovala už 28 utkání po sobě. Naopak Zlín posledních sedm kol nezvítězil a zůstal dvanáctý.

Zápas se původně měl hrát už v prosinci, kvůli vyššímu počtu případů koronaviru v týmu Slavie byl ale odložen. Pražané o pár dní později uvedli, že laboratoř vyhodnotila výsledky jako pozitivní chybně, což potvrdily opakované odběry na jiném pracovišti.

Zatímco slávistický trenér Trpišovský, který vedl Pražany ve 100. ligovém zápase, mohl až na pár výjimek nasadit nejlepší sestavu, domácímu kouči Páníkovi z nejrůznějších důvodů vypadlo sedm hráčů. Premiéru v nejvyšší soutěži si odbyl mladík Slovák.

Rozhodly úvodní minuty

V minulé sezoně Slavia vyhrála oba vzájemné duely 1:0, dnes však oslabeného soupeře rychle pokořila. Už ve třetí minutě poslal Sima přízemní centr do vápna a Olayinka střelou na zadní tyč otevřel skóre.

Zleva Petr Buchta ze Zlína a Lukáš Provod ze Slavie.

Domácí mohli záhy odpovědět, ale gól po Poznarově hlavičce neplatil kvůli tomu, že rozhodčí sporně posoudili situaci jako ofsajdovou. Místo toho udeřili znovu hosté, v 11. minutě zvýšil po Bahově přihrávce zblízka Kuchta. Stejný hráč pak v 17. minutě se štěstím přidal další gól poté, co tečoval Olayinkovu střelu.

Krátce nato musel střídat hostující Hovorka, který se teprve nedávno uzdravil po vážném zranění. "Ševci" nerezignovali, ale v koncovce se jim nevedlo. Jiráček netrefil balon a Poznar zblízka napálil brankáře Koláře.

Zleva Nicolae Stanciu ze Slavie, Lamin Jawo ze Zlína a Jan Bořil ze Slavie.

Pět branek do poločasu

To Slavia byla efektivnější. Kuchta ve 36. minutě nabil Simovi a ten zamířil přesně do horního rohu. Devatenáctiletý Senegalec skóroval podeváté z 11 ligových startů. Ve 45. minutě pak Kuchta zakončil pohlednou kombinaci a poprvé v ligové kariéře se dočkal hattricku. Pražané vyrovnali svůj nejlepší poločas v samostatné historii nejvyšší soutěže, 5:0 vedli po úvodním dějství ještě v roce 2007 doma také proti Zlínu.

Abdallah Sima ze Slavie se raduje z gólu.

"Ševci" se po pauze zvedli a ještě dokázali zkorigovat stav. Po přímém kopu propadl ve 48. minutě míč až k Cedidlovi a ten si připsal svůj první ligový gól.

Další šance pak nedal Poznar, který se proti lehkovážně hrající hostující obraně dočkal až v 74. minutě, kdy doklepl propadlý míč. Následně byl po druhé žluté kartě vyloučen ligový debutant Slovák a v přesilovce v 89. minutě ještě zblízka procpal míč do sítě Musa.

12. kolo první fotbalové ligy:
Fastav Zlín - Slavia Praha 2:6 (0:5)
Branky: 48. Cedidla, 74. Poznar - 11., 17. a 45. Kuchta, 3. Olayinka, 36. Sima, 89. Musa. Rozhodčí: Franěk - Dresler, Flimmel - Denev (video). ŽK: Cedidla, Slovák. ČK: 75. Slovák (všichni Zlín). Bez diváků.
Zlín: Dostál - Cedidla, Buchta, J. Kolář - Dramé, Hlinka, Jiráček, Slovák - Poznar, Martínez (69. Toutou), Jawo. Trenér: Páník.
Slavia: O. Kolář - Bah, Kúdela, Hovorka (18. Kačaraba), Bořil - Holeš (75. Hromada), Provod - Sima (62. Lingr), Stanciu (61. Traoré), Olayinka - Kuchta (62. Musa). Trenér: Trpišovský.