ČR - Litva 74:94Čeští basketbalisté si připsali další kvalifikační prohru

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Litvě 74:94 a prohráli čtvrtý z pěti duelů skupiny C. Svěřence trenéra Ronena Ginzburga, kteří mají díky pořádání jedné ze základních skupin šampionátu v září 2022 v pražské O2 areně účast jistou, čeká poslední duel v pondělí. Od 15:30 SEČ se utkají v "bublině" ve Vilniusu s Belgií, která si dnes zajistila postup výhrou nad Dánskem 88:65.

Český basketbalista Martin Peterka, ilustrační foto.

Litevci potřebují k účasti na ME porazit v pondělí Dánsko, s nímž v listopadu prohráli 76:80. Postup si dnes vedle Belgie zajistily také Nizozemsko, Turecko, Bulharsko, Francie a Británie. Jistých je tak 22 z 24 účastníků.

V zápase s českým týmem dnes dosáhlo deset hráčů na dvouciferný počet bodů, po pěti na obou stranách. Za domácí to byli Vaidas Kariniauskas (15), Eimantas Bendžius (14), Gytis Masiulis (13), Tomas Dimša (12) a Mindaugas Kuzminskas (10). Nejlepším střelcem utkání byl Martin Peterka s 18 body, prosazovali se také Martin Kříž, Šimon Puršl (oba 12), Jaromír Bohačík (11) a kapitán Vojtěch Hruban (10).

"Gratuluji Litvě. Věřím, že v pondělí vyhraje, postoupí a jednoho dne se potkáme na EuroBasketu. Je těžké po prohře o 20 bodů říct, že jste hrdý na většinu minut, jak naši hráči hráli. Musíme být realisté. Přijeli jsme s mladou sestavou, prakticky bez velkých pivotů," řekl Ginzburg, jemuž vedle dalších opor chyběli právě na tomto postu po zranění Ondřej Balvín z Bilbaa a opět i Patrik Auda z Jokohamy.

"Je to dobrá zkušenost pro naše mladé hráče se zápasy na takové úrovni. Musím říct, že jsme na hřišti nechali hodně úsilí. Samozřejmě pro olympijskou kvalifikaci a EuroBasket plánujeme přivést všechny nejlepší hráče, takže budeme hodně silnější," dodal Ginzburg.

Češi čekají na vítězství od loňského února, kdy doma v Pardubicích porazili Dánsko (75:71). Následně podlehli ve Vilniusu Litvě (89:97), v listopadu Belgii (62:90) a Dánsku (90:91). Přestože dnes byli vedení jako domácí, ve své hale podruhé hráli Litevci, i když tentokrát bez diváků.

Úvod zápasu se Ginzburgovu týmu podařil. Po Peterkově koši a trojce Hrubana vedli 5:0 a pak i 9:3, Litevci však odpověděli šňůrou 15:0. Devíti body táhl domácí k velkému náskoku Dimša.

Po první čtvrtině Češi prohrávali 15:31, v té druhé se třikrát dostali až na devatenáctibodovou ztrátu. Do hry se vrátil český tým šňůrou 12 bodů. Bylo to i díky trojkám Peterky a Tomáš Vyorala, jinak se jim ale střelba z dálky nedařila. Z celkových 21 pokusů měli úspěšné jen čtyři.

Průběžná sedmibodová ztráta sice na chvíli Litevce znervózněla, ale stále si dokázali držet bezpečný odstup. Například i díky úspěšnému pokusu Kariniauskase tři sekundy před koncem třetí čtvrtiny. V poslední navíc trefili čtyři trojky a odskočili na rozdíl 21 bodů, ten konečný byl o bod nižší.

"Byl to pro nás těžký zápas, protože jsme neměli žádného velkého pivota. Snažili jsme se s tím nějak vypořádat. Měli jsme připravené věci na zdvojování v low postu, ale někdy nás tím trestali, protože to dobře přečetli. Hodili si dvě, tři rychlé příhry a měli volnou střelu nebo nájezdy. Ve druhém poločase jsme ukázali, že jsme konkurenceschopní. Bojovali jsme a ukázali jsme energii na hřišti, i když to nakonec skončilo o dvacet bodů," řekl pivot Kříž.

Kvalifikace o postup na ME 2021 basketbalistů - skupina C:
ČR - Litva 74:94 (15:31, 33:49, 55:65)
Nejvíce bodů: Peterka 18, Kříž a Puršl po 12 - Kariniauskas 15, Bendžius 14, Masiulis 13. Fauly: 25:21. Trestné hody: 19/10 - 21/18. Trojky: 4:10. Doskoky: 30:27
Belgie - Dánsko 88:65