Španělsko - Česko 2:0Lvíčata s obrem padla, na ME končí

Rvali se statečně, čtvrtfinále však zůstalo českým fotbalistům na mistrovství Evropy jedenadvacítek zapovězeno. S obhájci titulu Španěly prohráli v Celje po trefách Daniela Gómeze 0:2 a cesta závěrečným turnajem po ně skončila v základní skupině.

Pavel Bucha (7) a Španěl Manu García.

Nemáme se za co stydět, říká Karel Krejčí. Kteří hráči z "21" mohou uspět v A týmu?

„Musíme podat kvalitní běžecký výkon," tvrdil před úterním zápasem útočník Ondřej Lingr. Parťáky nabádal správně. Španělé podle očekávání často drželi míč a sérií přihrávek se pokoušeli dostat se do šance. Český tým ale favoritovi nedal nic zadarmo a do velké ho v první půli pustil akorát jednou. Puado se protáhl podél brankové čáry a vybízel na malém vápně ke skórování Barrenetxeu, jenže toho dobře zablokoval Fukala, který sehrál v defenzivě dobrý zápas.

Trenér Krejčí vsadil na systém se čtyřmi obránci, poprvé na turnaji dal důvěru záložníkům Vaníčkovi s Havelkou a do hry zapojil kreativního Karabce, jehož v minulých dnech trápilo tříslo. Češi výtečně bránili a spoléhali hlavně na standardní situace. Krejčí po jedné z nich vyhrál souboj s brankářem Fernandezem, míče se ale nezmocnil nikdo z jeho spoluhráčů.

Čechům se úvodní pětačtyřicetiminutovka povedla, dobře napadali, sršeli aktivitou a se Španěly drželi krok, jenže Italové už v poločase vedli nad Slovinskem 3:0 a bylo jasné, že remíza k postupu stačit nebude. Snaha Lvíčat byla patrná, obtížně se však prodírala do španělské obrany, která v posledních sedmi zápasech neinkasovala. Výtečným zákrokem se blýskl Jedlička, který v 56. minutě vytáhl dalekonosnou ránu Moncayoly.

Rozhodující moment přišel v 69. minutě. Barrenetxea obdržel hezký balon, předložil ho do vápna střídajícímu Gómezovi, který byl na hřišti jen čtyři minuty, a Jedlička proti střele zblízka neměl šanci. Češi v tu chvíli potřebovali vstřelit už dva góly, na hřiště sice přišli Šašinka i Ostrák, jenže vyrovnání se nedočkali. Po střele Puada ještě pomohla Jedličkovi levá tyč, definitivní ránu do vazu ale v 78. minutě zasadil Lvíčatům tvrdou ranou znovu Gómez.

Zklamaný český záložník Filip Havelka po porážce na ME do 21 let se Španělskem.

Čeští mladíci slavili na EURO jen po dvou vlastních gólech soupeřů a síť sami nerozvlnili ani v úterý. Do vyložené příležitosti se nedostali. Šulc pálil ve slibné pozici, jenže trefil jen protihráče.

Španělé pronikli do play off z prvního místa, pro partu trenéra Krejčího naopak turnaj končí. Češi na třetím šampionátu za sebou nepřešli skupinovou fázi, play off si zahráli napodley v roce 2011.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Celje (Slovinsko):
Skupina B:
Španělsko - ČR 2:0 (0:0)
Branky: 69. a 78. Gómez. Rozhodčí: Kruašvili - Varamišvili, Pipia (všichni Gruz.). ŽK: Barrenetxea - Vaníček, L. Krejčí, Chaluš, Lingr. Bez diváků.
Španělsko: Fernández - Pipa, Guillamón, Cuenca, Pedrosa - García (81. Puig), Moncayola, Villar (73. Pozo) - Puado (73. Beltrán), Ruiz (65. Gómez), Barrenetxea (81. Pino). Trenér: De la Fuente.
ČR: Jedlička - Fukala, Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Havelka, Bucha (90.+2 Janošek) - Šulc (84. Žitný), Karabec, Vaníček (75. Ostrák) - Lingr (75. Šašinka). Trenér: K. Krejčí
Itálie - Slovinsko 4:0 (3:0)
Branky: 25. z pen. a 50. Cutrone, 10. Maggiore, 19. Raspadori.
Nizozemsko - Maďarsko 6:1 (1:0)
Branky: 58. a 70. Gakpo, 42. D. De Wit, 47. Boadu z pen., 87. Botman, 89. Brobbey - 65. Bolla z pen.
1.Nizozemsko31208:35
2.Německo31204:15
3.Rumunsko31203:25
4.Maďarsko30032:110
Oznámkujte výkon českých fotbalistů proti Španělsku v utkání na ME do 21 let (jako ve škole od 1 do 5)