Buffalo - New Jersey 3:6Zacha zavelel dvěma góly k obratu Ďáblů, trefili se i další Češi

New York

Pavel Zacha měl zásadní podíl na výhře hokejistů New Jersey v utkání NHL proti Buffalu a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Český útočník vstřelil nejhoršímu týmu celé soutěže dvě branky a Ďáblové se radovali z vítězství 6:3. Gól a asistenci si ve čtvrtečním programu NHL připsali rovněž další čeští forvardi - Martin Nečas z Caroliny a Radim Zohorna z Pittsburghu a také jejich týmy vyšly z měření se soupeři vítězně.

Český útočník Pavel Zacha (druhý zleva) příjímá gratulace ke vstřelenému gólu od spoluhráčů z New Jersey Jespera Bratta a Jacka Hughese.

Ani trefa Jakuba Voráčka naopak nestačila k výhře Philadelphii, Letci prohráli na ledě New York Islanders 2:3 po samostatných nájezdech. Skóroval rovněž Dominik Kubalík z Chicaga, Blackhawks ale podlehli Dallasu vysoko 1:5. Po jednom bodu zaznamenali  nahrávající Jakub Zbořil z Bostonu a Ondřej Palát z týmu obhájce titulu Tampy Bay.

New Jersey nezachytilo nástup do utkání a v 53. sekundě na ledě Buffala prohrávalo 0:1. Bleskový obrat ale zařídil dvěma přesilovkovými trefami Zacha. Poprvé se český centr prosadil ve třetí minutě, kdy si našel vyražený puk a bekhendem překonal brankáře Linuse Ullmarka. Druhý gól vstřelil přesnou střelou z levého kruhu o minutu později. Třetí branku Devils v první třetině přidal Jack Hughes, Sabres ale dokázali vyrovnat. Ve druhé části se při Zachově vyloučení prosadil Tage Thompson a pak se trefil i Jeff Skinner.

Třetí dějství ale patřilo opět Devils, kteří přetrhli sérii čtyř proher. "Jsme mladý tým, který se musí naučit vyhrávat takové zápasy," řekl Zacha. "Dnes jsme konečně dokázali najít způsob, jak dovést utkání do vítězného konce. Ve třetí třetině jsme za nerozhodného stavu nezměnili náš styl hry, tvrdě jsme pracovali a dokázali jsme vstřelit tři góly," dodal rodák z Brna.

Devils poprvé nastoupili bez útočníků Kylea Palmieriho a Travise Zajaca, kteří byli ve středu vyměněni do New York Islanders. Pětatřicetiletý Zajac změnil působiště poprvé v kariéře. V dresu New Jersey odehrál 1024 zápasů, díky čemuž se řadí na čtvrté místo klubových tabulek. "Loučení s Travisem a Palmsem bylo ještě těžší než u jiných vyměněných hráčů, oba tu působili od doby, kdy jsem byl draftován (v roce 2015)," řekl Zacha o odchodu zkušených útočníků.

Skóre duelu mezi Pittsburghem a New York Rangers otevřel v sedmé minutě Radim Zohorna. Český nováček se natlačil před obránce Libora Hájka a povedeným forhendovým blafákem vstřelil druhou branku v NHL. "Dělal jsem to v Česku i v AHL. Byl jsem rozjetý, trochu se štěstím jsem se dostal před obránce a pak jsem překonal brankáře," vylíčil Zohorna.

Podruhé se havlíčkobrodský rodák zapsal do statistik chvíli po polovině zápasu, kdy asistoval u přesilovkové branky Evana Rodriguese na 3:1. Zohorna poprvé v NHL zaznamenal více než jeden bod v utkání a po čtyřech duelech si drží průměr jednoho bodu na zápas.

"Rád bych měl tak dlouhé nohy a dlouhý krok jako Radim. Jakmile se rozjede, je dost těžké ho zastavit, což předvedl před prvním gólem. Je opravdu působivé ho v takových situacích sledovat. Má stále prostor ke zlepšení, je mladý, takže může ještě nabrat nějakou sílu," obdivoval Zohornovy přednosti střelec druhé branky Penguins Kris Letang.

Obránce Rangers Adam Fox asistoval u trefy Kevina Rooneyho na 2:4 a při své 12 zápasů trvající bodové sérii zaznamenal dvaadvacátý bod. Gól na konečných 5:2 pro Pittsburgh vstřelil do prázdné branky Mark Jankowski.

Carolina zvládla druhý duel s Floridou za sebou a posunula se do čela Centrální divize. Velký podíl na výhře 3:0 měl Nečas, který asistoval u druhé trefy a v poslední minutě zápasu vstřelil uklidňující gól do prázdné branky.

Alex Nedeljkovic, který dostal přednost před Petrem Mrázkem, kryl 24 střel a připsal si třetí čisté konto v kariéře. "Nejdůležitější je v tuhle chvíli vyhrávat. Samozřejmě chci, aby se dařilo i mně osobně, ale úspěch týmu je vždycky důležitější," řekl pětadvacetiletý brankář Hurricanes.

V souboji newyorských Islanders a Philadelphie padaly branky pouze v první polovině zápasu. Jako poslední se v základní hrací době prosadil Voráček, který ve 24. minutě srovnal z rychlého protiútoku na 2:2. O výhře Islanders rozhodl v samostatných nájezdech jediný úspěšný exekutor Brock Nelson.

Philadelphia prohrála čtvrtý z posledních pěti zápasů a na play off ztrácí šest bodů. "Je to frustrující. Musíme začít tyto zápasy vyhrávat. Je jasné, že Islanders jsou na vítězné vlně, ale my musíme začít sbírat body. Nemáme jinou možnost," řekl Voráček.

Ani Kubalíkova trefa nevedla k výhře. Plzeňský rodák vyrovnal v duelu s Dallasem na 1:1, to ale bylo ze strany Chicaga vše. Hráči Stars ve druhé třetině odskočili na rozdíl tří branek, na začátku třetí části přidali ještě jeden gól a rozhodli o výhře 5:1. Hlavní podíl na vítězství měl Roope Hintz (1+3), který se podílel na čtyřech z pěti gólů.

Boston vstoupil do zápasu ve Washingtonu lépe než Capitals a dostal se do vedení 3:0. Domácí zásluhou Alexandra Ovečkina a T. J. Oshieho snížili, ale výhru Bruins pojistil v 57. minutě Craig Smith, kterému asistoval Zbořil. Čeští brankáři Vítek Vaněček a Daniel Vladař zůstali pouze na střídačce.

Tampa Bay porazila Columbus 6:4. Jednou asistencí k tomu pomohl Palát, který je s 34 bodovými zápisy nejproduktivnějším Čechem v NHL. Čtyři gólové nahrávky si připsal Yanni Gourde.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Buffalo - New Jersey 3:6 (1:3, 2:0, 0:3)
Branky: 1. Olofsson, 32. Tage Thompson, 39. Skinner – 3. a 4. Zacha, 17. J. Hughes, 49. J. Boqvist, 59. Šarangovič, 60. Kuokkanen. Střely na branku: 27:38. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Zacha, 2. J. Hughes (oba New Jersey), 3. Dahlin (Buffalo).
New York Islanders - Philadelphia 3:2 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 7. a rozhodující sam. nájezd B. Nelson, 8. Eberle – 14. Aube-Kubel, 24. Voráček. Střely na branku: 23:27. Diváci: 1400 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. B. Nelson, 2. Eberle (oba NY Islanders), 3. Voráček (Philadelphia).
New York Rangers - Pittsburgh 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
Branky: 23. Blackwell, 54. Rooney – 7. R. Zohorna, 24. Letang, 32. Rodrigues (R. Zohorna), 51. Zucker, 59. Jankowski. Střely na branku: 24:32. Diváci: 1800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. R. Zohorna, 2. Rodrigues, 3. Letang (všichni Pittsburgh).
Washington - Boston 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 31. Ovečkin, 31. Oshie – 1. Lauzon, 17. Blidh, 25. Marchand, 57. C. Smith (J. Zbořil). Střely na branku: 33:32. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Smith (oba Boston), 3. Ovečkin (Washington).
Columbus - Tampa Bay 4:6 (1:4, 1:2, 2:0)
Branky: 18. Del Zotto, 38. Roslovic, 51. Werenski, 60. Domi – 20. a 39. McDonagh, 1. Coleman, 5. Stamkos (Palát), 6. Goodrow, 25. Colton. Střely na branku: 36:30. Diváci: 4143 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Gourde, 2. Coleman (oba Tampa Bay), 3. Roslovic (Columbus).
Montreal - Winnipeg 2:4 (1:3, 1:0, 0:1)
Branky: 2. Danault, 36. Byron – 1. Morrissey, 9. Lewis, 14. Ehlers, 60. Copp. Střely na branku: 38:27. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Kotkaniemi (Montreal), 3. Morrissey (Winnipeg).
Detroit - Nashville 1:7 (0:0, 1:3, 0:4)
Branky: 22. Helm – 23., 50. a 52. z trest. střílení Arvidsson, 27. Haula, 37. Cousins, 48. Mikael Granlund, 56. Trenin. Střely na branku: 26:32. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Harpur, 3. Cousins (všichni Nashville).
Chicago - Dallas 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky: 15. D. Kubalík – 36. a 41. Comeau, 10. Hintz, 22. Robertson, 35. Heiskanen. Střely na branku: 39:34. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Comeau, 3. Chudobin (všichni Dallas).
Carolina - Florida 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 15. Aho, 27. Trocheck (Nečas), 60. Nečas. Střely na branku: 22:24. Diváci: 4987 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic, 2. Trocheck, 3. Nečas (všichni Carolina).
Ottawa - Edmonton 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 39. Co. Brown – 31. Yamamoto, 53. D. Shore, 60. Puljujärvi. Střely na branku: 40:23. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith (Edmonton), 2. Co. Brown (Ottawa), 3. Khaira (Edmonton).
Utkání Calgary - Vancouver bylo odloženo.