Švédsko - Bělorusko 0:1Švédové senzačně prohráli i druhý zápas na MS, Bělorusové se naladili na český tým

Hokejisté Švédska nečekaně prohráli i druhý zápas na mistrovství světa v Rize. Po historickém nezdaru proti Dánsku v neděli prohráli i s Běloruskem 0:1 a stále tak čekají na první body ve skupině A. O první běloruské výhře nad Švédy na světových šampionátech rozhodl gól Germana Něstěrova z 41. minuty. Velkou zásluhu na vítězství měl brankář Danny Taylor, který zlikvidoval všech 32 střel. Bělorusko bude v pondělí dalším soupeřem českého týmu.

Švédský hokejista Pär Lindholm (vlevo) a Bělorus Jegor Šarangovič.

"Většinu zápasu jsme měli puk pod kontrolou, vytvářeli jsme si šance, ale nedokázali jsme dostat puk do branky," řekl útočník Rickard Rakell. Dobře si uvědomoval, že výsledky a hra Švédů ani zdaleka není ideální. "Chceme uhrát dobré výsledky a ještě jsme neskončili. Musíme najít způsob, jak hrát uvolněně a získat zpět radost. Dobře víme, že v dalším zápase už půjde o všechno," podotkla opora Anaheimu. Dalším soupeřem Švédů budou v úterý hráči Švýcarska.

Seveřané měli hned v úvodu utkání čtyřminutovou výhodu přesilové hry, Taylora ale překvapit nedokázali. Bělorusové, kteří se snažili kontrovat rychlými protiútoky, přišli v 10. minutě o elitního obránce Lisovce, který po nárazu do mantinelu opustil ledovou plochu na nosítkách a byl odvezen na vyšetření do nemocnice. "Žeňa je pro nás velká ztráta, ale tajemství úspěšného týmu je, že nikdo není nenahraditelný," řekl útočník Alexej Protas. "Stále jsme bojovali a hráli tak, abychom vyhráli. Chtěli jsme uspět pro naše fanoušky, pro Ženju a všechno šlapalo perfektně," doplnil.

O jednoho z klíčových hráčů poté přišli i Švédové, jimž ze sestavy vypadl zřejmě zraněný Klingberg. Oba celky hrozily zejména z brejkových situací, brankáři Reideborn a Taylor byli ale pozorní. Ideální šanci dostat se do vedení mělo Bělorusko při 23 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři, gól však vstřelit nedokázalo.

Běloruský hokejista Jevgenij Lisovec opouští zápas se Švédy na nosítkách.

Po 33 sekundách třetí třetiny se Bělorusku podařilo favorita zaskočit, když Švédové nechali před brankou volného Něstěrova, který otevřel skóre. "Je to nejdůležitější gól, který jsem dal. Chtěli jsme do třetí třetiny dobře vstoupit a hrát tvrdě. Michail Stefanovič mi skvěle přihrál a já jsem před sebou měl prázdnou branku," ocenil devětadvacetiletý útočník. "Je to můj první gól za reprezentaci, takže jsem si schoval puk a už se těším, až jej dám doma synovi."

Seveřané poté viditelně přidali, tlačili se před Taylora, ale kanadský rodák, jenž v minulosti chytal i za Spartu, byl pozorný. V 49. minutě mu pomohla i tyč po Pilutově střele. Švédové byli aktivnější až do samého závěru, vyrovnat se jim ale nepodařilo ani ve více než dvouminutové power play.

2021Kazachstán - Finsko2:1 SN

Bělorusko, které na úvod MS prohrálo se Slovenskem, Švédy naposledy porazilo ve čtvrtfinále olympijských her v roce 2002. "Dnes už neexistují jednoduché zápasy. Myslím si, že všechna utkání, které jsme od začátku přípravy na turnaj odehráli, byla těžká. Soupeř hrál chytře, nemohli jsme se přes něj dostat a poté, co dali gól, tak ještě zahustili obranu," řekl útočník Oscar Lindberg.

MSv hokeji v Rize - skupina A (Olympic Sports Centre):
Švédsko - Bělorusko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka a nahrávky: 41. Něstěrov (Stefanovič, Lopačuk). Rozhodčí: Heikkinen, Vikman - Nikalainen (všichni Fin.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Bez diváků.
Švédsko: Reideborn - Tömmernes, Lundkvist, Pilut, Pudas, Dahlbeck, Lööv - O. Lindberg, P. Lindholm, C. Klingberg - Rakell, Lundeström, Olofsson - A. Kempe, Rasmussen, Sörensen - M. Kempe, Wingerli, Friberg. Trenér: Johan Garpenlöv.
Bělorusko: Taylor - Lisovec, Chenkel, Znacharenko, Antonov, Bailen, Korobov, Jerjomenko, Falkovskij - Bělevič, Šarangovič, S. Kosticyn - Protas, Drozd, Komarov - Platt, Kodola, Paré - Lopačuk, Něstěrov, Stefanovič. Trenér: Michail Zacharov.