Finsko - Norsko 5:2Derby pro Suomi, Finsko slaví na MS druhou výhru

Riga

Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa v Rize Norsko 5:2, připsali si druhou výhru na turnaji a posunuli se na třetí místo tabulky skupiny B. Úřadující mistři světa si rozhodující dvougólový náskok vypracovali ve druhé třetině.

Radost výběru Suomi na hokejovém mistrovství světa. Vstřelený gól slaví se spoluhráči Anton Lundell.

¨"Věřili jsme ve vlastní hru a snažili se hrát stále lépe a lépe. A myslím si, že po prvním inkasovaném gólu jsme hráli dobře," řekl útočník Jere Innala, který se postaral o jeden z pěti gólů vítězů. "Mají čtyři dobré útoky, které dokáží kontrolovat puk a hrají i dobrým systémem. Bylo pro nás těžké něco vytvořit," uznal norský útočník Mathis Olimb.

Norům vyšel ideálně vstup do utkání, již po 90 sekundách využili chyby finského brankáře Olkinuory v rozehrávce a Mathis Olimb otevřel skóre. První třetina byla střelecky chudá, oba týmy vyslaly v součtu na branku jen devět pokusů. Finům jedna z pěti střel stačila k vyrovnání, o které se postaral v 15. minutě tečující Pakarinen.

Ve druhé části Finové zlepšili pohyb, zvýšili střeleckou aktivitu a vypracovali si dvoubrankový náskok. Nejprve se po krásném pasu Ruotsalainena trefil po přečíslení Lundell a poté oslavil svůj debut na MS brankou obránce Nousiainen.

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS v hokeji probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Všechny zápasy skupinové části i play off hostí Riga. Česká reprezentace postoupila ze skupiny A ze třetího místa a ve čtvrtfinále hraje s Finskem, které obhajuje zlato. Češi se budou snažit vylepšit čtvrté místo.

Na začátku třetí části se sice Lindströmovi po přečíslení podařilo snížit, žádné drama se ale nekonalo. Finové využili první přesilovou hru v zápase a ve 48. minutě získali dvoubrankový náskok zpět. Poslední slovo měl po rychlém protiútoku Björninen.

"Hráli jsme dobře, ale pořád můžeme hrát lépe. Snažili jsme se celou dobu tvrdě makat, vytvořili jsme si hodně šancí a v tom musíme pokračovat," řekl Petri Kontiola.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:
Skupina B (Arena Riga):
Finsko - Norsko 5:2 (1:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. Pakarinen (Ohtamaa, Kaski), 22. Lundell (Ruotsalainen), 26. Nousiainen (Sallinen), 48. Innala (Kontiola, Sund), 54. Björninen (Mäenalanen, Koivisto) - 2. M. Olimb (Haga), 42. Lindström (Trettenes, Olden). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Bruggeman - Oliver (oba USA), McCrank (Kan.). Vyloučení: 0:1. Využití: 1:0. Bez diváků.
Finsko: Olkinuora - Sund, Koivisto, Määttä, Pokka, Ohtamaa, Kaski, Seppälä, Nousiainen - Mäenalanen, Björninen, Anttila - Ruotsalainen, Lundell, Ojamäki - Innala, Kontiola, Pakarinen - Sallinen, Ruohomaa, Puustinen. Trenér: Jukka Jalonen.
Norsko: Arntzen - Lilleberg, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl, Holm - Pettersen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Olden, Trettenes, Lindström - Haga, M. Olimb, Valkvae Olsen - Röymark, Brekke Henriksen, Kristiansen - Salsten. Trenér: Petter Thoresen.