Wales - Dánsko 0:4Seveřané jsou prvními postupujícími do čtvrtfinále EURO. Baleova parta se loučí debaklem

Fotbalisté Dánska jsou prvními čtvrtfinalisty EURO. V osmifinále v Amsterdamu vyhráli v sobotu večer nad Walesem vysoko 4:0. Hrdinou utkání se stal třiadvacetiletý útočník Kasper Dolberg, který vstřelil dva góly Seveřanů. V závěru zpečetili jasné vítězství Joakim Mähle a Martin Braithwaite. Dánsko postoupilo mezi nejlepších osm týmů po 17 letech a v dalším utkání narazí na vítěze duelu české reprezentace s Nizozemskem.

Dánský fotbalista Kasper Dolberg oslavuje se spoluhráči gól v síti Walesu v osmifinále EURO.

"Ta atmosféra v Amsterodamu byla šílená. Musíme zůstat dál sebevědomí a odvážní. Ať už narazíme v další fázi na kohokoli, nebojíme se. Soustředíme se na svou hru a schopnosti," uvedl pro stránky UEFA Mähle.

Svěřenci trenéra Kaspera Hjulmanda, které před zápasem podpořil z kolapsu se zotavující záložník Christian Eriksen, porazili Wales ve třetím zápase po sobě a připsali si na turnaji druhou výhru za sebou. Stejně jako na závěr skupiny proti Rusku vstřelili čtyři branky a vyrovnali druhé nejvyšší vítězství v historii vyřazovací fáze ME. Velšané naopak neobhájí semifinálovou účast z roku 2016.

"Jediné, co k tomu říct, je, že je to zklamání. Nezužitkovali jsme příležitost, která se nám teď naskytla. Nicméně jsme bojovali a jsem na náš tým hrdý," řekl kapitán Walesu Gareth Bale.

Dánové měli na stadionu v Amsterodamu v hledišti výraznou převahu, přesto to byl jejich soupeř, který začal utkání lépe. Po deseti minutách hry se opřel do první nebezpečné střely Bale, ale jeho pokus těsně minul levou tyč.

Svěřenci trenéra Hjulmanda se sice směrem dopředu chvíli hledali, přesto se jim podařilo udeřit z první vážnější příležitosti. V 27. minutě vystřelil po rychlém přechodu do útoku Dolberg a brankář Ward neměl proti jeho přesné ráně z hranice pokutového území šanci.

Autor vedoucího gólu mohl navíc o chvíli později náskok svého týmu zvýšit, tentokrát však proti jeho pokusu z bezprostřední blízkosti Ward zasáhl. Velšané, kterým se ještě před přestávkou zranil obránce Roberts, pak v první půli přečkali i další nebezpečnou střelu Mähleho, jež rozvlnila jen boční síť.

Po přestávce se však už Dánové prosadili podruhé. Dvě minuty po zahájení druhé půle odkopl Braithwaiteův centr střídající Williams nešťastně přímo na nohu Dolberga a ten druhým zásahem v utkání nasměroval svůj tým k postupu do čtvrtfinále. Nic na tom nezměnil ani protest Balea, jenž reklamoval předchozí faul Kjaera na Morrella. Oficiální twitterový účet Eura okamžitě překřtil šťastného střelce na "Kaspera Goalberga".

"Chtěli jsme to ve druhé půli zvrátit, ale inkasovali jsme po chybě podruhé a to naši další snahu zabilo," přiznal Bale. Kapitán "Draků" sice mohl snížit po Williamsově centru, ale svou hlavičku do branky nenasměroval. Neprosadil se tak ani v 15. reprezentačním duelu po sobě.

Naopak Dánové dál hrozili po rychlých brejcích a v závěru přidali ještě dvě branky. Nejprve se trefil v 88. minutě ranou pod břevno Mähle a zmar frustrovaných Velšanů, kteří dohrávali bez vyloučeného Wilsona, završil ve čtvrté minutě nastaveného času Braithwaite.

Dánsko tak výhrou 4:0 vyrovnalo druhé nejvyšší vítězství ve vyřazovací fázi ME: stejným výsledkem skončily duely Belgie s Maďarskem v roce 2016 a Španělska s Itálií čtyři roky předtím. Rekord drží Nizozemsko, jež v roce 2000 deklasovalo srbský výběr 6:1.

Osmifinále EURO (Amsterodam):
Wales - Dánsko 0:4 (0:1)
Branky: 27. a 48. Dolberg, 88. Mähle, 90.+4 Braithwaite. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Foltyn - Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Rodon, Moore, Brooks, Bale (všichni Wales). ČK: 90. Wilson (Wales). Diváci: 14.645 (omezený počet).
Wales: Ward - C. Roberts (40. Williams), Rodon, Mepham, B. Davies - James (78. Brooks), Morrell (60. Wilson), Ramsey, Allen, Bale - Moore (78. T. Roberts). Trenér: Page.
Dánsko: Schmeichel - Christensen, Kjaer (77. Andersen), Vestergaard - Stryger Larsen (77. Boilesen), Höjbjerg, Delaney (60. Jensen), Mähle - Damsgaard (60. Nörgaard), Dolberg (70. Cornelius), Braithwaite. Trenér: Hjulmand.