Američan Crouser obhájil koulařské zlato, ohrožoval světový rekord

Koulařské olympijské zlato v Tokiu obhájil Američan Ryan Crouser. Výkonem 23,30 metru zůstal jen sedm centimetrů za svým světovým rekordem. V běhu na 110 metrů překážek Jamajčan Hansle Parchment dokonale zastoupil svého krajana Omara McLeoda, který zlato nemohl obhajovat. Portugalec Pedro Pichardo vyhrál trojskok výkonem 17,98 metru a po dvou stříbrných medailích z mistrovství světa pro Kubu získal první pro svou novou vlast.

Američan Ryan Crouser obhájil na OH v Tokiu vítězství v soutěži ve vrhu koulí.

Koulařské medaile si rozdělili stejní vrhači jako při posledním světovém šampionátu v roce 2019 v Dauhá jen v jiném pořadí. Crouser vyhrál, stříbro získal jeho krajan a dvojnásobný mistr světa Joe Kovacs a bronz Novozélanďan Tomas Walsh. Ale zatímco tehdy je dělil jen jediný centimetr, tentokrát byla soutěž velkým sólem jednoho muže.

Crouser neprohrál dvacet mítinků v řadě, při americké kvalifikaci vymazal 31 let starý světový rekord výkonem 23,37 metru. V Tokiu vedl od prvního pokusu a celkem třikrát vylepšil svůj olympijský rekord z Ria de Janeiro. Díky explozi v posledním pokusu k němu přidal 85 centimetrů

Když bylo rozhodnuto, ukázal do kamery papírek s nápisem: "Dědo, dokázali jsme to. Olympijský vítěz 2020". Poslal tak emotivní pozdrav svému dědečkovi, který ho ke kouli přivedl a krátce před olympiádou zemřel.

"Klíčem bylo dát první dlouhý pokus a to se mi podařilo. Díky tomu, že jsem vedl, jsem mohl být v závěru agresivnější a výsledkem byl ten nejlepší hod," řekl Crouser.

Je to v Tokiu teprve první zlato pro Spojené státy v mužských disciplínách, o tři dosavadní se postaraly ženy. Podle papírových předpokladů měly přibýt další americké triumfy, ale na překážkách ani v trojskoku se tak nestalo a sprinterská štafeta mužů překvapivě vypadla už v rozběhu. Třináct zlatých jako v Riu de Janeiro už američtí atleti určitě mít nebudou.

Na překážkách byl největším favoritem mistr světa Grant Holloway. V americké kvalifikaci mu s časem 12,81 sekundy odolal o jedinou setinu devět let starý světový rekord Ariese Merritta a od loňského srpna neprohrál. Finále odstartoval skvěle, ale závěr se mu nepovedl, na dvou posledních překážkách hodně ztratil a dvacáté olympijské zlato v této disciplíně pro USA nezískal.

Jamajčan Hansle Parchment oslavuje vítězství v závodu na 110 m překážek na OH v Tokiu.

Parchment má sice doma bronz z her v Londýně, ale nepatřil mezi favority. Celý loňský rok kvůli zranění nezávodil, i v jamajské kvalifikaci byl až třetí a ani na cestě do finále nebudil žádnou pozornost. Ale rozhodující závod zvládl skvěle. "Často jsem se po poslední překážce příliš brzy předklonil. Trenér mi říkal, ať běžím až za čáru a já to udělal," popsal svůj vítězný závěr. Jamajskou radost znásobil třetím místem Ronald Levy.

McLeod se do nominace nevešel, protože doma při kvalifikaci zakopl o první překážku a vedení svazu nebylo ochotné udělat výjimku ani pro olympijského vítěze a druhého muže letošních tabulek. V Tokiu však měl skvělé nástupce.

Při neúčasti dvojnásobného olympijského vítěze v trojskoku Američana Christiana Taylora, který si při Zlaté tretře přetrhl achilovku, se očekával útok na zlato od jeho krajana a věčného stínu Willa Claye. Ten získal stříbro v Londýně i v Riu de Janeiru i na posledních dvou světových šampionátech. Jenže i on měl problémy s achilovkou a přestože se dnes zlepšil na 16,44 metru, skončil pod stupni vítězů.

Halový mistr Evropy Pichardo se ve třetím pokusu přiblížil na dva centimetry k hranici 18 metrů. Stříbro ukořistil překvapivě Číňan Ču Ja-ming, který si výkonem 17,57 m vylepšil osobní rekord o 17 centimetrů. Bronz má stejně jako na posledním mistrovství světa Hugues Fabrice Zango a je to vůbec první olympijská medaile pro Burkinu Faso v historii.