Česko - Řecko 3:0Volejbalistky mají po výhře nad Řeckem na ME blízko k osmifinále

České volejbalistky si připsaly na mistrovství Evropy druhou výhru a s předstihem mají jistý postup do osmifinále. Svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose porazily Řecko 3:0 po setech 26:24, 28:26 a 25:15. V Plovdivu tak mají na kontě dvě vítězství a dvě prohry. Po večerní porážce Španělska s Polskem neskončí ve skupině B hůře než čtvrté. Na závěr skupiny se utkají v úterý od 19:30 s domácím Bulharskem.

České volejbalistky si poradily s Řeckem (archivní foto)

Do osmifinále se reprezentantky dostaly stejně jako při své poslední účasti mezi evropskou elitou v roce 2017. Předloni na ME poprvé po 14 letech chyběly.

"Bylo pro mě velmi emotivní koučovat proti rodné zemi, ale jakmile dozněly hymny, myslel jsem jen na to, jak pomoci Češkám k výhře," uvedl Athanasopulos na webu turnaje. "První dva sety jsme hráli špatně. Úroveň nebyla až tak vysoká, protože pro oba týmy to bylo jako finále. Zůstali jsem silní mentálně a v důležitých momentech jsme agresivně podávali. Jsem moc rád za druhou výhru."

Volejbalistky rozehrály souboj s Řeckem dobře, ale o tříbodový náskok po chybách přišly. Ve vyrovnané koncovce se od stavu 22:22 dvakrát prosadila univerzálka Orvošová, která byla s 22 body nejlepší hráčkou utkání. O setbol se rázně postarala Mlejnková.

Ve druhém setu Češky dotahovaly náskok soupeřek. Nemohly se prosadit a za stavu 17:23 a 22:24 už se zdálo, že o sadu přijdou. Trenér prostřídal sestavu, Hodanová esem vyrovnala na 24:24 a třetí setbol zastavila blokem Šimáňová. První českou šanci ukončit set zhatilo video, kterého odhalilo dotek, a tak drama ukončila až Mlejnková úspěšnou smečí.

Hodanová a Šimáňová zůstaly na palubovce i ve třetí sadě a prvně jmenovaná při svém podání pomohla i dvěma přímými body k náskoku 15:8. Zbytku setu už Češky dominovaly.

"Rozhodla bojovnost a týmový výkon. Kdo přišel na hřiště, tak pomohl. Zpočátku jsme byly trochu nervózní, ale ubojovaly jsme první dva sety a dostaly se do herní pohody," řekla Orvošová na webu volejbalového svazu. "Jsem moc ráda za velmi důležité vítězství," dodala kapitánka Kossányiová.

České volejbalistky začaly ME výhrou 3:1 nad Španělskem, poté stejným výsledkem podlehly Němkám a favorizovaným Polkám.