Rapid - West Ham 0:2West Ham se třemi Čechy zdolal Rapid Vídeň a je v osmifinále Evropské ligy

Čeští reprezentanti Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král pomohli West Hamu v 5. kole základních skupin Evropské ligy k vítězství 2:0 na hřišti Rapidu Vídeň. "Kladiváři" si čtvrtou výhrou zajistili první místo ve skupině H a postup do osmifinále. Mezi nejlepších 16 celků se kvalifikovaly i Leverkusen a Monako. Nejhůře druhé místo ve skupině obsadí Olympiakos, kterému pomohl k triumfu 1:0 nad Fenerbahce čistým kontem brankář Tomáš Vaclík. Vítěz "sparťanské" skupiny A Lyon otočil utkání s Bröndby Kodaň a výhrou 3:1 udržel stoprocentní bilanci.

Záložník West Hamu Tomáš Souček s míčem během utkání na hřišti Rapidu Vídeň v Evropské lize.

Trenér West Hamu David Moyes nechal odpočívat většinu hráčů obvyklé základní sestavy, jeho svěřenci si i tak s posledním týmem skupiny poradili. Rozhodli dvěma góly v závěru prvního poločasu. Na přesnou Jarmolenkovu hlavičku navázal o chvíli později z penalty kapitán Noble, jenž proměnil 11 z posledních 12 pokutových kopů, ke kterým se postavil.

Král se dostal na hřiště z lavičky v 65. minutě, kdy nahradil ve středu zálohy Součka. Třiadvacetiletý reprezentant nastoupil ke třetímu zápasu v dresu londýnského klubu.

Druhé místo ve skupině H, které zajišťuje postup do play off, udrželo Dinamo Záhřeb remízou 1:1 s Genkem. Chorvatský celek má před dnešním soupeřem dvoubodový náskok.

Český souboj mezi Vaclíkem a obráncem Fenerbahce Filipem Novákem rozhodlo pohotové Soaresovo zakončení z 90. minuty. Vaclík udržel druhé čisté konto v soutěži a jeho tým zůstává na druhém místě o dva body za Frankfurtem, který remizoval 2:2 s Antverpami.

Útočník Tomáš Pekhart odehrál závěrečných 12 minut při porážce Legie Varšava 1:3 na hřišti Leicesteru. "Liškám" pomohl do čela skupiny C jednou trefou Patson Daka, s pěti góly druhý nejlepší střelec Evropské ligy.

Monako zdolalo 2:1 San Sebastian a díky lepší vzájemné bilanci už udrží tříbodový náskok před druhým PSV Eindhoven, který porazil 2:0 Štýrský Hradec. O druhé postupové místo si to za dva týdny v přímém souboji rozdají San Sebastian s PSV, španělský celek musí zvítězit.

Lyon si připsal pátý triumf ve skupině, ačkoliv na hřišti Bröndby po Uhreově trefě prohrával. Skóre otočil dvěma góly v rozmezí devíti minut osmnáctiletý Cherki, třetí branku přidal Slimani. Dánský celek musí k posunu na třetí místo vyhrát v závěrečném utkání v Praze na Letné.

Leverkusen stále bez zraněného Patrika Schicka doma přestřílel 3:2 Celtic. Bayer vedl po Andrichově hlavičce po rohovém kopu, Juranovič ale ve 40. minutě vyrovnal "dloubáčkem" z penalty. Obrat zařídil po pauze Jota, poslední slovo ale měli domácí.

V 82. minutě srovnal znovu Andrich a v 87. minutě rozhodl ránou z voleje Diaby. Leverkusen tak má v čele náskok tří bodů a lepší vzájemné zápasy s Betisem, který zdolal 2:0 Ferencváros. Španělský celek má z druhého místa jistý postup, třetí Celtic čeká vyřazovací část Konferenční ligy.

Fotbalová Evropská liga - 5. kolo základních skupin:
Skupina A:
Bröndby Kodaň - Lyon 1:3 (0:0)
Branky: 51. Uhre - 57. a 66. Cherki, 76. Slimani.
Bröndby: Hermansen - Heggheim (81. Rosted), Maxsö, Tshiembe - Bruus, Greve (62. Slimane), Radoševič (75. Cappis), Frendrup, Riveros (63. Mensah) - Uhre (75. Divkovič), Hedlund.
Lyon: Lopes - Gusto (87. Vogel), Da Silva, Lukeba, Henrique - Kadewere (75. Toko Ekambi), Mendes (74. Guimaraes), Keita (75. Caqueret), Cherki - Dembélé (74. Paquetá), Slimani.
Monako - San Sebastian 2:1 (2:1)
Branky: 28. Volland, 38. Fofana - 35. Isak. ČK: 89. Fofana (Monako).
PSV Eindhoven - Sturm Štýrský Hradec 2:0 (1:0)
Branky: 45. Carlos Vinícius z pen., 56. Bruma.
1.Monako53206:311
2.PSV Eindhoven52219:58
3.San Sebastian51316:66
4.Štýrský Hradec50142:91
Skupina C:
Leicester - Legia Varšava 3:1 (3:1)
Branky: 11. Daka, 21. Maddison, 33. Ndidi - 26. Mladenovič.
1.Leicester522110:88
2.Neapol521212:87
3.Spartak Moskva52129:97
4.Legia Varšava52034:106
Skupina D:
Olympiakos Pireus - Fenerbahce Istanbul 1:0 (0:0)
Branka: 90. Soares.
Eintracht Frankfurt - Antverpy 2:2 (1:1)
Branky: 13. Kamada, 90.+4 Paciencia - 33. Nainggolan, 88. Samatta.
1.Frankfurt53209:511
2.Olympiakos Pireus53028:69
3.Fenerbahce51226:75
4.Antverpy50235:102
Skupina E:
Galatasaray - Marseille 4:2 (2:0)
Branky: 12. Cicaldau, 30. vlastní Čaleta-Car, 65. Feghúlí, 83. Babel - 70. a 85. Milik.
Lokomotiv Moskva - Lazio Řím 0:3 (0:0)
Branky: 56. z pen. a 63. z pen. Immobile, 87. Pedro.
1.Galatasaray53207:311
2.Lazio Řím52217:38
3.Marseille50415:74
4.Lokomotiv Moskva50232:82
Skupina F:
Midtjylland - Braga 3:2 (1:1)
Branky: 2. Sviatchenko, 48. Isaksen, 90.+3 Evander z pen. - 43. Horta, 85. Galeno.
Crvena zvezda Bělehrad - Ludogorec Razgrad 1:0 (0:0)
Branka: 57. Ivanič.