Ostrava - Jablonec 1:0Buchta ukončil sérii Baníku bez výhry

11. Buchta 1 : 0

Fotbalisté Ostravy uzavřeli základní část první ligy vítězstvím 1:0 nad Jabloncem a po šesti zápasech naplno bodovali. Duel 30. kola rozhodl Davida Buchty gólem z 11. minuty. Severočeši protáhli šňůru bez výhry na 10 ligových zápasů a ve skupině o udržení budou z 13. pozice odvracet hrozbu baráže. Pátý Baník už měl zajištěné místo ve skupině o titul.

David Buchta z Ostravy, který dává první gól, a brankář Jan Hanuš z Jablonce.

Při neúčasti zraněného kanonýra Almásiho a vykartovaného Klímy sáhl ostravský kouč Galásek do juniorky pro devatenáctiletého útočníka Smékala a nejen díky tomu byl ostravský tým v úvodní čtvrthodině jasně lepší.

Baník převahu zužitkoval v 11. minutě zásluhou Buchty, který utekl obráncům a přeloboval Hanuše. Za chvilku mohlo být vedení domácích dvougólové, ale Smékalovu hlavičku po rohu jablonecký brankář reflexivně vyrazil. Druhý nejlepší střelec třetiligové juniorky Baníku měl zanedlouho po dalším rohu i další nebezpečné zakončení hlavou, Hanuš se však tentokrát tolik nenadřel.

Domácí po sérii neúspěchů po výhře lačnili výrazně více a profesorsky působící Jablonec v první půli takřka do ničeho nepustili.

Po změně stran povolil i tlak Ostravy. S výjimkou Jaroňova pokusu vedle se před brankami téměř nic zajímavého 40 minut neudálo. Až sedm minut před koncem propadl v domácím vápně balon k Houskovi, který ale prudkou ranou přestřelil.

Stoprocentní možnost k pojištění výhry měl další z ostravských mladíků Šín, ale po kličce gólmanovi jeho střelu do odkryté brány jeden z jabloneckých beků zvedl nohou do břevna, které sedmnáctiletého záložníka připravilo o radost z prvního ligového gólu.

Ostrava vyhrála teprve druhý z posledních devíti vzájemných ligových zápasů, ale doma s Jabloncem neprohrála popáté za sebou.

Fotbalová liga - 30. kolo:
Baník Ostrava - FK Jablonec 1:0 (1:0)
Branka: 11. Buchta. Rozhodčí: Batík - Pečenka, Arnošt. ŽK: Ndefe, Lischka, Jaroň, Fleišman - Surzyn, Kadlec, Houska, Zelený. Diváci: 4098.
Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Pokorný, Lischka, Fleišman - Jaroň (71. Šín), Kaloč, Kuzmanovič (64. Falta), Boula (64. Budínský), Buchta (80. Takács) - Smékal. Trenér: Galásek.
Jablonec: Hanuš - Surzyn, Martinec, Zelený, Krob (78. Kubista) - Malínský, Kratochvíl, Považanec, Houska (85. Ikaunieks), Pilař (62. Černák) - Silný (62. Kadlec). Trenér: Rada.