USA - Česko 6:2Dobrý úvod, pak jasná záležitost. Osmnáctka na Američany nestačila

Vyrovnaným soupeřem byli jen první třetinu. Tu čeští hokejisté do osmnácti let vyhráli 1:0. Pak ale Spojené státy americké přepnuly na vyšší rychlostní stupeň. Hlavní favorit na zlato nakonec zvítězil jednoznačně 6:2 a na mistrovství světa v Německu zapsal druhou výhru. Češi naopak po úvodním vítězství nad domácím týmem překvapivé body nepřidali.

Mela před českou branku v duelu s USA na MS do 18 let.

Landshut (od našeho zpravodaje) -Souboj s favoritem přinesl pozitivní poznatky. V první a třetí třetině Češi soupeře přestříleli a herně příliš nezaostávali. Úvodní část dokonce vyhráli 1:0. Jiří Kulich vybojoval trestné střílení, které sám proměnil střelou k pravé tyčce. „Kluci si vzali k srdci zpětnou vazbu po prvním zápase. Jsou schopni zareagovat na změnu herního stylu. Čtyřicet minut jsme předvedli dobrý výkon. Je to progres," oceňoval trenér českého týmu Jakub Petr.

Naději na bodový zisk Spojené státy utnuly ve druhé třetině, kdy Čechy jednoznačně přehrály a otočily skóre na 4:1. „Střídačka je ve druhé části dál. Američané jsou v útočném pásmu dominantní a mohou snadněji prostřídat. Dopouštěli jsme se více chyb v osobních soubojích," hodnotil Petr.

Zdramatizovat zápas už sice národní tým nedokázal, ale v poslední třetině herně znovu obstál. Na branku vyslal hned dvacet střel, celkově 37. Američané vypálili jen o dva pokusy více.

Druhý český gól vstřelil únikem po levé straně Lukáš Plos. „Jsem hrozně rád, že kluci začali věřit v sami sebe. Říkal jsem jim, že je to zkouška pro ně. Zkouška jejich dovedností. A hráči obstáli, jen ne celých šedesát minut. Tahle parta je na dobré cestě," věřil 48letý kouč.

I přes porážku 2:6 Petr převážně chválil. Byl si totiž vědom síly soupeře, kterého před šampionátem označil jako hlavního adepta na titul. „Američané jsou ohromně silní. Po dlouhé době jich znovu spoustu může figurovat na draftu velmi vysoko. Je radost se na ně koukat. Ale v určitých fázích zápasu jsme s nimi dokázali hrát," vypíchl.

Nepříjemnou ztrátou pro národní tým je ale absence dvou útočníků z elitních dvou formací. Dominik Rymon do zápasu s USA vůbec nenastoupil a Dominik Petr, syn trenéra, z utkání odstoupil. Ve třetí třetině ho na mantinel srazil útočník Leonard a šestnáctiletého forvarda lékaři odváželi na nosítkách.

„Zranění nás trápí. Rozbily se nám vazby v přesilovkách. Naštěstí máme den volna a budeme na situaci reagovat," prozradil Jakub Petr. Dá se tak očekávat povolání jednoho nebo obou náhradníků, Samuela Šmajdy z Karlových Varů nebo Vojtěcha Poláka z Mladé Boleslavi.

Když trenér Petr sledoval, jak lékaři odvážejí jeho zraněného syna Dominika, neprožíval prý speciální pocity. „Už šestý týden, celou přípravu, mám 23 synů. Takže jsem se cítil jako každý trenér, když ztratí hráče. Není to příjemné. Ztratil jsem jednoho ze svých synů," doplňuje Petr.

Češi ve čtyřčlenné skupině A vyzvou ještě v úterý od 15:30 Kanadu, která v prvním duelu padla s USA vysoko 3:8. „Čeká nás asi podobné utkání. Zkušenosti s Američany nám určitě mohou pomoct," mínil trenér.

V případě překvapivého vítězství by Češi skončili v tabulce druzí. Do čtvrtfinále postupují všechny celky. Ve skupině B hrané v Kaufbeurenu nastupují Finsko, Švýcarsko, Švédsko a Lotyšsko. Právě Lotyši v sobotu zapsali první překvapení turnaje, když porazili Švédy 3:2.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Landshutu (Německo):
Skupina A:
ČR - USA 2:6 (1:0, 0:4, 1:2)
Branky a nahrávky: 13. Kulich z trest. střílení, 53. Plos (Hamara) - 26. Howard (Casey, Muszelik), 29. Snuggerud (Cooley, Gauthier), 29. Leonard (Hutson), 33. McGroarty (Kaplan), 49. Cooley (Gauthier), 54. McGroarty (Lucius, Stramel). Rozhodčí: Palkovi (Maď.), Magnusson - Nyqvist (oba Švéd.), Cattaneo (Švýc.). Vyloučení: 4:7. Využití: 0:2. Diváci: 1012.
Sestava ČR: Schnattinger - Hamara, Prčík, Čech, Tůma, Dvořák, Němec, Puchala - Bareš, Šapovaliv, Š. Slavíček - Šalé, D. Petr, Kulich - Melovský, Becher, Gaspar - Plos, Sapoušek, M. Soukup. Trenér: Jakub Petr.
Německo - Kanada 3:8 (0:2, 2:2, 1:4)
Branky: 32. a 41. Lutz, 35. Kechter - 25., 44. a 45. Bedard, 8. Siepmann, 8. Goyette, 26. Schuurman, 46. Wood, 58. Parker
1.USA2200014:56
2.Kanada2100111:113
3.ČR210016:83
4.Německo200025:120
Skupina B (Kaufbeuren):
Finsko - Lotyšsko 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 12. a 45. Halttunen, 24. Lassila, 26. Laakso - 19. Ločmelis z trest. střílení.
Švédsko - Švýcarsko 6:2 (0:0, 1:2, 5:0)
Branky: 33. a 45. Carlsson, 44. a 52. Lekkerimäki, 47. Östlund, 48. Wagner - 31. a 40. Weber.