Viking - Sparta 2:1Kolaps! Sparta obrovskou hrubkou v nastavení přišla o Evropu

Sen o postupu se rozplynul pár minut před koncem. Fotbalisté Sparty prohráli v odvetě 2. předkola Konferenční ligy v Norsku s Vikingem Stavanger 1:2 a po domácí remíze 0:0 v Evropě končí. Letenský klub dostal gól v nastavení po obrovské chybě Dávida Hancka a nedorozumění v obraně. Pražané se poprvé od sezony 2019/20 nepředstaví v pohárové skupině.

Fotbalisté Sparty Praha bojují o 3. předkolo Konferenční ligy proti Vikingu Stavanger.

Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho od 42. minuty vedli zásluhou Jaroslava Zeleného, jenže ještě v úvodním dějství srovnal Viljar Vevatne. Duel směřoval do prodloužení, ale ve druhé minutě nastavení sparťanský kapitán Dávid Hancko špatnou zpětnou přihrávkou "namazal" hostům míč a střídající Mai Traoré skóroval do prázdné branky a rozhodl o postupu Vikingu do 3. předkola. V něm se norský tým utká buď se skotským Motherwellem, nebo s irským celkem Sligo Rovers.

Viking nastoupil ve stejné základní sestavě jako minulý čtvrtek na Letné, sparťanský trenér Priske udělal jedinou změnu. Stoperskou dvojici s Hanckem vytvořil Dán Sörensen, který si odbyl soutěžní premiéru v dresu Pražanů. Zelený se posunul na levý kraj obrany a Wiesner na pravý, kde nahradil Mejdra.

Dávid Hancko (vlevo) a Sondre Bjoersholunder v souboji během utkání 2. předkola Konferenční ligy.

Sparta byla od začátku v zápase hraném na umělé trávě nebezpečnější. Zkraje čtvrté minuty Fortelný prostrčil míč do vápna Kuchtovi, jehož přízemní střelu gólman Gunnarsson vyrazil. Po čtvrthodině hry vypálil z první po Sadílkově centru Fortelný, ale domácí brankář opět zasáhl. Zpoza vápna ho nepřekonal ani Karabec a z úhlu Kuchta. Wiesner po rohu hlavičkoval zblízka nad a Hanckova rána z dálky skončila na břevně.

Po téměř půlhodině hry si za domácí obranu zaběhl Kabran, ale ve vápně nezamířil přesně. Gólman Holec zneškodnil střelu De Lanlayho, která ve vzduchu zaplavala.

Letenští skórovali ve 42. minutě. Wiesner centrem našel na zadní tyči Zeleného a český reprezentant se nemýlil. Jenže vedení vydrželo hostům pouze přes dvě minuty. Solbakken přiťukl Vevatneovi a norský bek ranou zpoza šestnáctky vyzrál na Holce, který dnes oslavil 28. narozeniny.

Dávid Hancko (vlevo) a Lukás Sadílek ze Sparty v souboji se Sondrem Bjoersholem.

Po změně stran se v pokutovém území odrazil balon k nehlídanému Wiesnerovi, sparťanský obránce ale značně přestřelil. Na opačné straně po půlminutě na hřišti skončila střela střídajícího Traorého nad. Vzápětí vypálil z šestnáctky Pattynama, Holec ale svůj tým podržel. V úvodní minutě nastavení se k míči dostal střídající Mejdr, ale zamířil pouze doprostřed branky.

Zdálo se, že bude následovat třicetiminutové prodloužení. Jenže Hanckovu zpětnou přihrávku na Holce ve vápně skluzem vystihl střídající Sandberg a Traoré už snadno trefil opuštěnou branku.

Odvetná utkání 2. předkola fotbalové Konferenční ligy:
Viking Stavanger - Sparta Praha 2:1 (1:1)
Branky: 45. Vevatne, 90.+2 Traoré - 42. Zelený. Rozhodčí: Kastrati - Hyseni, Muhadriová (všichni Kosovo). ŽK: Karlsbakk, Tripic - Hancko, Karabec, Fortelný. První zápas: 0:0, postoupil Viking.
Viking: Gunnarsson - Björshol, Brekalo, Vevatne - Kabran, De Lanlay (90.+3 Vikstol), Solbakken, Fridjónsson, Pattynama - Karlsbakk (59. Traoré), Tripic (81. Sandberg). Trenér: Aarsheim.
Sparta: Holec - Wiesner (81. Mejdr), Sörensen, Hancko, Zelený - Sadílek, Fortelný - Pešek (63. Daněk), Karabec (74. Minčev), Haraslín (81. Ryneš) - Kuchta (62. Čvančara). Trenér: Priske.
Zápas Slavie naleznete ZDE
Hlavní část:
Astana - Čenstochová 0:1 (0:1), první zápas 0:5, postoupila Čenstochová
Gabala (Ázerb.) - Fehérvár 2:1 (1:1), první zápas 1:4, postoupil Fehérvár
Kisvárda - Kajrat Almaty 1:0 (1:0), první zápas 1:0, postoupila Kisvárda
Milsami Orhei (Mold.) - Kuopio 1:4 (1:1), první zápas 2:2, postoupilo Kuopio.
Paide (Est.) - Ararat Armenia 0:0 po prodl., na pen. 5:3, první zápas 0:0, postoupilo Paide
Maccabi Netanja - Istanbul Basaksehir 0:1 (0:1), první zápas 1:1, postoupil Basaksehir
Djurgarden - Rijeka 2:0 (0:0), první zápas 2:1, postoupil Djurgarden
Newtown (Wales) - Trnava 1:2 (1:0), první zápas 1:4, postoupila Trnava.
Olimpija Lublaň - Sepsi (Rum.) 2:0 po prodl. (2:0, 0:0), na pen. 2:4, první zápas 1:3, postoupilo Sepsi
Radnički Niš (Srb.) - Gzira (Malta) 3:3 po prodl. (2:2, 1:1), na pen. 1:3, první zápas 2:2, postoupila Gzira
FCSB - Saburtalo Tbilisi 4:2 (1:0), první zápas 0:1, postoupilo FCSB
Maccabi Tel Aviv - Zira (Ázerb.) 0:0, první zápas 3:0, postoupilo Maccabi
Craiova - Vllaznia (Alb.) 3:0 (0:0), první zápas 1:1, postoupila Craiova
PAOK Soluň - Levski Sofia 1:1 (0:1), první zápas 0:2, postoupilo Levski
Lechia Gdaňsk - Rapid Vídeň 1:2 (0:2), první zápas 0:0, postoupil Rapid
Hamrun Spartans (Malta) - Velež (Bosna) 1:0 (1:0), první zápas 1:0, postoupil Hamrun
Dinamo Minsk - Hapoel Beer Ševa 0:1 (0:0), první zápas 1:2, postoupil Hapoel
Konyaspor - BATE Borisov 2:0 (2:0), první zápas 3:0, postoupil Konyaspor
YB Bern - Liepaja (Lot.) 3:0 (2:0), první zápas 1:0, postoupil Bern
Bröndby Kodaň - Štětín 4:0 (2:0), první zápas 1:1, postoupilo Bröndby
Drita (Kos.) - Antverpy 0:2 (0:0), první zápas 0:0, postoupily Antverpy
Mura (Slovin.) - Saint Patrick's (Ir.) 0:0 po prodl., na pen. 5:6, první zápas 1:1, postoupili Saint Patrick's
Vaduz - Koper 1:1 po prodl. (0:1, 0:0), první zápas 1:0, postoupil Vaduz
Osijek - Kyzylzhar (Kaz.) 0:2 (0:0), první zápas 2:1, postoupil Kyzylzhar
Budučnost Podgorica - Breidablik (Isl.) 2:1 (1:0), první zápas 0:2, postoupil Breidablik
Dunajská Streda - Víkingur Göta (Faer. ostr.) 2:0 (2:0), první zápas 2:0, postoupila Dunajská Streda
Tuzla (Bosna) - Alkmaar 0:4 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Alkmaar
Tre Fiori (San Mar.) - B36 Tórshavn (Faer. ostr.) 0:0, první zápas 0:1, postoupil Tórshavn
Crusaders (Sev Ir.) - Basilej 1:1 (0:1), první zápas 0:2, postoupila Basilej
Puskás Akadémia - Guimaraes 0:0, první zápas 0:3, postoupil Guimaraes.
Mistrovská část:
Levadia Tallinn - Hibernians (Malta) 1:1 (0:0), první zápas 2:3, postoupili Hibernians
Batumi (Gruz.) - Lech Poznaň 1:1 (0:0), první zápas 0:5, postoupil Lech.
Laci (Alb.) - Petrocub Hincesti (Mold.) 1:4 (1:0), první zápas 0:0, postoupil Petrocub
Čukarički - Lucemburk 4:0 (2:0), první zápas 4:1, postoupilo Čukarički
Škendija Tetovo (Sev. Mak.) - Valmiera (Lot.) 3:1 (2:1), první zápas 2:1, postoupila Škendija
Sligo Rovers (Ir.) - Motherwell 2:0 (1:0), první zápas 1:0, postoupilo Sligo.