USA - Česko 10:1Češky schytaly v semifinále debakl od USA a čeká je boj o bronz

Favorit se s Češkami nepáral, vítězná šňůra týmu koučky Carly MacLeodové na MS v Dánsku skončila v semifinále. Hokejistky Spojených států amerických uštědřily v sobotu národnímu týmu nemilosrdný debakl 10:1. Na rozdíl od čtvrtfinále olympijských her, v němž české ženy dokonce vedly a nakonec padly 1:4, se tentokrát suverén letošního šampionátu střelecky odvázal už od úvodní třetiny. O historicky první medaili, která může být z bronzu, tak reprezentantky zabojují v neděli od 15:00. Soupeřem bude Švýcarsko, které ve druhém sobotním semifinále podlehlo favorizované Kanadě vysoko 1:8.

Amanda Kesselová z USA překonává Kláru Peslarovou v české brance.

Američanky už od prvních minut ukazovaly velkou rychlost a postupem času i kvalitu zakončení. Na vedoucí gól Heiseové z 8. minuty mohly zareagovat při brejku dvou na jednu Mlýnková s Mrázovou, ale nezamířily přesně.

Po teči rekordmanky Hilary Knightové, která ve čtvrtfinále proti Maďarsku 87. kanadským bodem překonala historický rekord na všech světových šampionátech, vedly favoritky v 15. minutě už 4:0.

Češkám poté ukradl gól sporný výrok sudích. Bojovnice Mlýnková byla faulována v rychlosti před brankou, v pádu zamířila do americké klece i s gólmankou soupeře a z úspěšné dorážky se radovala Kateřina Mrázová. Jenže ne na dlouho, rozhodčí nakonec gól neuznaly. A tak dále úřadovaly Spojené státy, které po první části vedly 6:0 a vyhnaly doposud nejlepší brankářku turnaje Kláru Peslarovou na střídačku.

Dvojka Blanka Škodová inkasovala po sedmi minutách, poté se však český tým dočkal čestné trefy. Pár sekund po nevyužité přesilovce vypálila od modré čáry Tejralová a důrazná Klára Hymlárová společně s Křížovou dotlačila puk se štěstím do sítě. O čtrnáct sekund později ale zkompletovala hattrick Amanda Kesselová a upravila skóre po dvou třetinách na 8:1.

Spojené státy přestřílely české reprezentantky 39:10 a dominovaly i v poslední části. Škodová inkasovala ještě dvakrát z hokejek Harveyové a Heiseové, která odstartovala a ukončila gólový účet a zaokrouhlila počet amerických gólů na deset.

Národní tým žen tak zapsal první porážku na turnaji a na Američanky nestačil ani při svém historicky druhém měření s tímto soupeřem. V Herningu o bronz v neděli zabojuje pravděpodobně proti Švýcarsku, jehož skalp Kanady by se rovnal malému zázraku. Švýcarky navíc bojují se zraněními a covidem-19.

MS hokejistek - semifinále:
USA - Česko 10:1 (6:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Heiseová (Carpenterová), 10. Scamurraová (Zumwinkleová, Compherová), 11. Kesselová (Heiseová), 15. Knightová (Heiseová, Kellerová), 19. Knightová (Bilkaová, Dunneová), 20. Carpenterová (Edenová, Kellerová), 27. Kesselová (Roqueová, Harveyová), 32. Kesselová (Heiseová), 51. Harveyová (Scamurraová), 53. Heiseová (Kesselová) - 32. Hymlárová (Křížová, Tejralová). Rozhodčí: Kainbergerová (Rak.), Tassoniová - Cameronová (obě USA), Chartrandová (Kan.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 851.
Česko: Peslarová (21. Škodová) - Lásková, Pejšová, Horálková, Tejralová, Radová, Trnková - Mlýnková, Mrázová, Šapovalivová - Pejzlová, Hymlárová, Křížová - Neubauerová, Přibylová, Mills - Pátková, Sarnovská, Erbanová. Trenérka: Carla MacLeodová.
Kanada - Švýcarsko 8:1 (2:0, 2:1, 4:0)
Branky: 42. a 46. Poulinová, 14. O'Neillová, 14. Eldridgeová, 23. Jennerová, 28. Fillierová, 44. Nurseová, 55. Clarková - 33. Christenová.