Polsko - Nizozemsko 0:2Oranje uhlídali Lewandowského, Slováci znovu na kolenou

Fotbalisté Chorvatska zvítězili v pátém kole Ligy národů doma 2:1 nad Dánskem a posunuli se před něj o bod do čela skupiny A1. Ve skupině A4 zůstalo na první pozici Nizozemsko, které uspělo 2:0 v Polsku. Belgie je po domácí výhře 2:1 nad Walesem o tři body pozadu. Slovensko v premiéře pod italským koučem Calzonou prohrálo doma 1:2 s Ázerbájdžánem, jediný jeho gól dal z penalty plzeňský křídelník Jirka.

Polský kanonýr Robert Lewandowski (na zemi) v souboji s Jurrienem Timberem z Nizozemska.

Chorvaté vedli od 47. minuty po premiérovém reprezentačním gólu obránce Sosy. V 77. minutě srovnal Eriksen, vzápětí ale přece jen vystřelil domácím tři body střídající Majer, který se prosadil po dvou minutách na hřišti. Vicemistři světa musí k jistotě postupu do závěrečného Final Four vyhrát v neděli v Rakousku.

Už před pátým kolem bylo jisté, že Francie triumf v Lize národů neobhájí, vítězstvím nad Rakouskem ale oživila šanci na udržení v elitní skupině. Na úvodní Mbappého trefu z 56. minuty navázal další útočník Giroud, jenž se stal ve věku 35 let a 357 dní nejstarším střelcem francouzské reprezentace. Mistři světa mají na čtvrtečního soupeře náskok bodu.

Nizozemsko v červnu ztratilo remízou s Polskem na domácí půdě jediné body v dosavadním průběhu Ligy národů, v odvetě už ale potvrdilo roli favorita. Hosty poslal do vedení v první půli Gakpo a další zásah přidal po hodině hry Bergwijn. Čisté konto při debutu v národním týmu vychytal osmatřicetiletý gólman Pasveer, druhý nejstarší hráč v historii nizozemské reprezentace.

Oranje zakončí skupinu doma proti Belgii, kterou v prvním duelu porazili 4:1. K udržení první pozice a lepší vzájemné bilance jim tak stačí i porážka o tři branky.

Slovensko v premiéře pod italským koučem Calzonou prohrálo doma 1:2 s Ázerbájdžánem, jediný jeho gól dal z penalty plzeňský křídelník Jirka. První místo a postup ze skupiny C3 si zajistil Kazachstán triumfem 2:1 nad Běloruskem. O úroveň výš bude hrát i Turecko, které si pojistilo prvenství ve skupině C2 remízou 3:3 s Lucemburskem.

Fotbalová Liga národů - 5. kolo:
Skupina A1:
Francie - Rakousko 2:0 (0:0)
Branky: 56. Mbappé, 65. Giroud.
Chorvatsko - Dánsko 2:1 (0:0)
Branky: 49. Sosa, 79. Majer - 77. Eriksen.
Skupina A4:
Belgie - Wales 2:1 (2:0)
Branky: 11. De Bruyne, 38. Batshuayi - 50. Moore.
Polsko - Nizozemsko 0:2 (0:1)
Branky: 14 Gakpo, 60. Bergwijn.
Skupina C1:
Turecko - Lucembursko 3:3 (2:2)
Branky: 16. Ünder z pen., 39. vlastní Chanot, 87. Yüksek - 9. Martins, 37. Sinani, 69. Rodrigues.
Litva - Faerské ostrovy 1:1 (1:1)
Branky: 44. Slivka - 22. Andreasen.
Skupina C3:
Kazachstán - Bělorusko 2:1 (1:1)
Branky: 29. Gabyšev, 79. Zajnutdinov - 45.+3 Savickij. ČK: 90.+4 Tagybergen (Kaz.).
Slovensko - Ázerbájdžán 1:2 (0:1)
Branky: 90.+3 Jirka z pen. - 44. Dadašov, 90.+5 Haghverdi.