Liberec - Sevilla 1:1Senzační vítězství proklouzlo Liberci mezi prsty, i po remíze se Sevillou však útočí na postup

20. Rabušic 1 : 0
88. Machín 1 : 1

Liberec

Bitva s nejtěžším soupeřem a lídrem skupiny H skončila remízou 1:1, která mrzí. Fotbalisté Liberce měli v Evropské lize na dosah senzační výhru nad Sevillou, dvojnásobným vítězem Poháru UEFA. Také druhé utkání mezi Freiburgem a Estorilem skončilo plichtou 1:1, a tak Slovan drží druhé místo a reálné šance na postup. V pohárové Evropě už natáhl sérii bez porážky na osm utkání! Ve čtvrtém kole ve skupině Liberec nastoupí 7. listopadu právě v Seville.

Liberecký útočník Michael Rabušic střílí vedoucí gól během utkání Evropské ligy se Sevillou.

Očekávaná sestavu Slovanu bez Frýdka a Sackeyho nastoupila na trávník s přáním navázat na sedm let starý zápas, kdy Liberec v sezóně 2006/07 v Poháru UEFA s tehdejším obhájcem prvenství Sevillou remizoval 0:0.

Ani španělský soupeř nebyl kompletní. Trenér Unai Emery nechal doma kvůli zdravotním problémům několik hráčů včetně hvězd Rakitiče a Trochowského. Ve srovnání s víkendovým zápasem ve Valladolidu pak nasadil do základní sestavy jen čtyři stejné fotbalisty.

Nejprve strach o brankáře, potom gól

Domácím zatrnulo hned v 5. minutě. Brankář Kovář vyběhl před velké vápno, odvrátil míč hlavou a po srážce se soupeřem zůstal dlouho ležet na trávníku. Po ošetření však přece jen pookřál a mohl chytat dál. Obavy brzy vystřídalo nadšení, Slovan udeřil hned z první šance zápasu! Šural ve 20. minutě přiťukl míč Pavelkovi, ten uvolnil za obranu Rabušice a urostlý útočník přesnou střelou k zadní tyči ukázal, že už je zase podještědským Rambem.

Rabušic tak stylově oslavil novou smlouvu, kterou ve čtvrtek v den zápasu podepsal s Libercem až do června 2016.

Tlak Sevilly vystřídala Šuralova tutovka

V prvním poločase se sice většinou hrálo na polovině Liberce, hravá Sevilla se však do první šance dostala až deset minut před přestávkou. Dlouhý pas našel na hrotu Gameira a Slovan měl velké štěstí, že se útočník včas nezorientoval. V závěru poločasu pak Sevilla přimáčkla domácí před jejich branku, ti se však ubránili.

Také druhý poločas začal Liberec pasivně, jako by už chtěl senzační vedení jen ubránit. V 54. minutě se ovšem probil do šance znovu Rabušic, a moc nechybělo, aby přidal druhý gól. Šuralova šance o pět minut později byla tutová, ze strany šel sám na brankáře, ale Varas míč vyrazil na roh.

Výhru ztratili až v oslabení

Podstatné bylo, že Liberec dokázal rozmělnit snahu Sevilly, která přerůstala v trvalý tlak. Domácí zase začali hrát i dopředu, čímž drželi soupeři v bezpečné vzdálenosti od Kovářovy branky.

V 78. minutě však přišla veliká komplikace. Slovan měl šance na pojištění náskoku, Rybalka zahrával z ideální vzdálenosti přímý kop, ale hosté pláchli do rychlého brejku, Bacca šel sám na Kováře a ten ho zastavil jen za cenu faulu a vyloučení. Do branky šel Hroššo a začala pekelná koncovka. Dvě minuty před koncem řádné hrací doby se Hroššo nechal zaskočit střelou z velkého úhlu a Machín vyrovnal na konečných 1:1.

Liberec drží v pohárech sérii osmi zápasů bez porážky, naposledy prohrál v úvodním duelu 2. předkola EL na půdě Skonta Riga 1:2.

3. kolo základní skupiny H fotbalové Evropské ligy:
FC Slovan Liberec - FC Sevilla 1:1 (1:0)
Branky: 20. Rabušic - 88. Machín. Rozhodčí: Dean - Collin, Long (všichni Angl.). ŽK: Pavelka, Kušnír - Coke, Moreno. ČK: 78. Kovář (Liberec). Diváci: 7700.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek (64. Kalitvincev, 90. Kollár) - Šural, Rybalka, Pavelka, Delarge (79. Hroššo) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.
Sevilla: Varas - Coke, Cala, Pareja, Navarro (74. Moreno) - Iborra, Cristóforo - Reyes (57. Bacca), Rabello (57. Machín), Perotti - Gameiro. Trenér: Emery.
Výsledky dalších zápasů EL naleznete ZDE.