Ostrava - Olomouc 1:1Baník nevyužil dlouhou přesilovku. S oslabenou Olomoucí jen remizoval

15. Engelmann 1 : 0
18. Doležal 1 : 1

V jediném nedělním utkání 13. kola fotbalové Gambrinus ligy remizoval Baník Ostrava na Bazalech s Olomoucí 1:1. Domácí nevyužili k vítězství téměř hodinu trvající přesilovku po vyloučení Javůrka. Baník se ujal vedení po čtvrthodině hry zásluhou Vojtěcha Engelmanna, jenže hned po třech minutách srovnal Martin Doležal. Ostravané z dlouhé přesilovky vytěžili jen nastřelenou tyč.

Vojtěch Engelmann z Baníku (vpravo) se raduje z první branky, vlevo je olomoucký Aleš Škerle.

Proti jednomu z nejnepříjemnějších soupeřů za poslední roky musel Baník hned na dvou postech změnit složení zadní čtveřice a Vengřinek si na levém kraji odbyl dokonce prvoligovou premiéru. Sigma však pro své útočné rejdy využívala v první půlhodině hlavně domácí pravou stranu, na níž se Zawada několikrát ocitl v problémech.

Na rozdíl od soupeře ale Olomouc ani jeden z kontrů ve finální fázi nedotáhla. Po čtvrthodině jí navíc ještě pořádně zavařil Šindelář, který zbytečně vracel míč ze středu k vlastní brance, Engelmann ho vypíchl těsně před vybíhajícím gólmanem Blahou a z plného sprintu z poměrně těžkého úhlu levačkou trefil prázdnou branku.

Veselí však na prořídlých Bazalech nevydrželo dlouho. Zawada propadl na půlící čáře a Wijlaars při své premiéře v základní sestavě míč od levé čáry přesně posadil na hlavu Doležala, který se z malého vápna nemýlil. Oba nejlepší střelci svých týmů se tak stihli prosadit už do 18. minuty.

Fantiš trefil jen tyč

Baník si vedení mohl vzít stejně brzy zpátky. Nejprve však Engelmann po Holzerově akci prováhal situaci pro střelu a Kraut pak z přímého kopu z dvaceti metrů zamířil na střed branky s připraveným Blahou, který míč vyboxoval do bezpečí.

Do rozložení sil zásadně promluvil Javůrek, který v nic neřešící situaci na domácí polovině poslal k zemi Zawadu a po druhé žluté kartě byl v 37. minutě vyloučen. O dvojnásobný trest se mohl zasadit Vomáčka, ale ze skrumáže poslal odražený míč bombou vedle pravé tyče.

Domácí v hodinové přesilovce zatlačili soupeře na jeho polovinu, ale pavučinu před olomouckým vápnem rozplétali ztěžka. Tím víc je musely mrzet dvě zahozené šance z úvodu druhé půle. Fantiš svým halfvolejem po Krautově pasu Blahu v 54. minutě už překonal, míč se však od tyče vrátil do hry. Podobnou akci sehráli Ostravané i o minutu později, Kraut však ve skluzu přestřelil.

Baník přišli posílit i kreativní hráči Kukec s Lukešem, ale územní převaha zůstala bezzubá. Po ojedinělém protiútoku tak málem udeřili hosté, jenže ani Ordoš z ideální parkety před vápnem s trestným kopem nenaložil nejlépe a minul. I optická převaha Ostravy v závěru ochabla a Olomouc bez potíží uhájila bod.

Ostrava - Olomouc 1:1on-line
Branky: 15. Engelmann - 18. Doležal. Rozhodčí: Proske - Kordula, Hájek. ŽK: Zawada - Wijlaars, Javůrek, Vidlička. ČK: 37. Javůrek. Diváci: 3080.
Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Vengřinek - Droppa (59. Kukec) - Engelmann, Kraut (73. Lukeš), Hable, Holzer (83. Rolinc) - Fantiš. Trenér: Svědík.
Olomouc: Blaha - Vidlička, Škerle, Koutný, Javůrek - Šindelář, Ordoš (85. Karaš), Wijlaars - Varadi (67. Falta), Doležal (90. Lietava), Navrátil. Trenér: Kotůlek.