Článek
„Chtěla jsem tu vyhrát, tak se mi to podařilo a mám velkou radost,“ usmívala se. „Jsem ráda, že jsem obstála v takové konkurenci, na zlato jsem myslela,“ přiznala pro Český atletický svaz.
Svěřenkyně Ivo Pištěka jela do Norska jako jedna z favoritek. V sezoně ji ale přibrzdil svalový problém, před šampionátem měsíc nezávodila, musela vynechat Zlatou tretru Ostrava i mistrovství Evropy družstev v Madridu.
„Říkali jsme si, že poslední týden dva před šampionátem vypadaly dobře, ale je třeba být vyběhaný a to já jsem nebyla. Tak jsem úplně nevěděla, co z toho vyleze,“ popisovala. V Bergenu ale vítkovická sprinterka postupovala rozběhy i semifinále suverénně a skvěle si vedla také ve finále.
New European sprint queen has arrived! 👑
— European Athletics (@EuroAthletics) July 18, 2025
Karolina Manasova 🇨🇿 wins the European U23 100m title in 11.30!#Bergen2025 pic.twitter.com/WD5RiLkIvV
V protivětru 1,3 m/s měla skvělý start, ve druhé polovině trati unikala soupeřkám a cílem proběhla o osm setin dříve než Britka Nia Wedderburnová-Goodisonová. Za cílem se ještě dívala na velkoplošnou obrazovku, když si na ní potvrdila svůj triumf, zakrývala si tvář se slzami dojetí.
Dosud jediné české zlato na vrcholné akci v nejkratším sprintu získala Hana Benešová na juniorském mistrovství Evropy 1993 v San Sebastianu. Česká atletika už má jistotu, že na rozdíl od minulého šampionátu v Espoo před dvěma lety se nebude vracet z Bergenu s prázdnou.
Maňasovou v kariéře dlouho brzdily zdravotní trable, ale pod vedením Pištěka, jenž jako kondiční kouč spolupracoval s tenistkami Barborou Krejčíkovou či Karolínou Muchovou, se jí daří výrazně posouvat.
Vloni už se na dvě setiny přiblížila českému rekordu Jarmily Kratochvílové 11,09 s, postoupila do semifinále na olympijských hrách. Letos už na halovém mistrovství Evropy běžela finále. Teď se jednadvacetiletá atletka raduje z první velké medaile.
Žádné velké oslavy ale nechystá. „Trenér bude chtít jít zítra do posilovny,“ smála se Maňasová, která by se měla kvalifikovat i na světový šampionát v Tokiu a netají se tím, že v průběhu sezony by ráda rekord Kratochvílové pokořila.

Karolína Maňasová a její dojetí po zisku evropského zlata do 23 let.
Povedený druhý den desetiboje vynesl Adama Havlíčka z dvacátého na sedmé místo. Svěřenec Romana Šebrleho si posunul osobní rekord na 7790 bodů.
V semifinále čtvrtky překážek si všechny tři Češky vylepšily osobní rekordy, na postup stačil jen Barboře Vaňková. Slávistická svěřenkyně Petra Novotného si v průběhu šampionátu vylepšila osobní rekord o více než sekundu a půl na 55,79 s a byla dokonce třetí nejrychlejší.
Celkově deváté (stejně jako v Espoo) Ester Bendové chyběly v čase 56,30 s k finále tři setiny, Magdalena Šlapáková skončila s časem 56,66 s jedenáctá. Ve finále soutěže trojskokanek byla Adéla Sochorová s výkonem 13,34 m (+3,0 m/s) devátá.
Výborně zvládli kvalifikaci oba čeští výškaři a svěřenci elitních českých skokanů nedávné minulosti. Postupových 216 cm zvládl olomoucký Adam Tomášek, jehož připravuje Svatoslav Ton, i kolínský Matyáš Čudlý, svěřenec Jaroslava Báby. Ten prokázal značnou psychickou odolnost, když 209, 213 i 216 cm překonal třetím pokusem.
Tyčkařské finále si zaskáče Viktorie Ondrová díky zdolaným 415 cm. Naopak český rekordman v běhu na 800 metrů Jakub Dudycha překvapivě vypadl v rozb ěhu a nenaplnil roli jednoho z favoritů. Devatenáctiletý půlkař skončil v mimořádně nabité konkurenci třetí v druhém rozběhu a čas 1:45,46 minuty mu na postup do finále nestačil.
Celkově obsadí Dudycha, jenž letos na Zlaté tretře v Ostravě zlepšil český rekord na 1:44,48 a splnil tím limit pro účast na zářijovém mistrovství světa v Tokiu, jedenácté místo.