Hrdina Shaqiri! Hattrickem poslal Švýcary do osmifinále. Messi se blýskl dvěma góly

dos, mmSport.cz

Fotbalisté Argentiny vyhráli i třetí utkání v základní skupině F a na světovém šampionátu v Brazílii si s přehledem zajistili účast v osmifinále. Jihoameričané zdolali zejména zásluhou dvou gólů Lionela Messiho tým Nigérie 3:2, do vyřazovací fáze však s nimi postoupil ze druhého místa i africký celek. Pomohla mu výhra Bosny a Hercegoviny 3:1 nad Íránem, na níž se podílel jednou trefou i exteplický útočník Edin Džeko. Příštím soupeřem Messiho a spol. bude celek Švýcarska, který po hattricku Xherdana Shaqiriho přehrál ve večerním duelu 3:0 outsidera z Hondurasu. Vedoucí pozici ve skupině E ale udržela Francie po bezbrankové remíze s Ekvádorem a v osmifinále ji vyzve Nigérie.

Xherdan Shaqiri (č. 23) slaví svoji úvodní trefu v duelu s Hondurasem, gratuluje mu Gökhan Inler.

Argentinci začali zostra Již ve třetí minutě Messi dorazil střelu Di Márii, která se dvakrát odrazila od tyče, a gólman Enyeama poprvé na letošním MS inkasoval. O minutu později ale hned z prvního útoku Nigérie vyrovnal Ahmed Musa, jenž se trefil i na začátku druhé půle a srovnával na 2:2.

Ekvádor - Francie 0:0

Ještě v závěru úvodního dějství totiž Messi den po svých 27. narozeninách prokázal svoji jedinečnou kopací techniku při dvou přímých kopech. Jeho první střelu ještě sice gólman dokázal vyrazit na roh, v první minutě nastavení ale argentinský útočník podruhé v zápase skóroval a v tabulce střelců letošního šampionátu se dotáhl se čtyřmi trefami na první místo k Brazilci Neymarovi.

Vítěznou trefu zařídil Jihoameričanům po rohovém kopu obránce Marcos Rojo a dočkal se premiérové trefy v reprezentačním dresu. Messi, který se stal druhým Argentincem v historii po Diegu Maradonovi, jenž vstřelil na MS čtyři branky v řadě, nedostal šanci zkompletovat hattrick. V 63. minutě jej nahradil Álvarez.

Džeko se dočkal

Bosně zařídili v Salvadoru historicky první body na světovém šampionátu Edin Džeko, Miralem Pjanič a Avdija Vršajevič, snižující Rezá Ghúčanedžhád vstřelil jediný gól Íránu na brazilském turnaji.

Írán na rozdíl od Bosny bojoval o šanci postoupit, ale ve 23. minutě si Džeko před šestnáctkou našel prostor mezi obránci a přízemní střelou otevřel skóre. Po chybně neuznané trefě proti Nigérii se tak kanonýr Manchesteru City dočkal premiérové branky na turnaji.  Šodžáí vzápětí trefil pouze břevno a Íránci, kteří porazili Bosnu ve čtyřech z pěti předchozích utkání, zvýšili aktivitu.

Po přestávce však z rychlého protiútoku zvýšil Pjanič a i na "gól naděje" Ghúčanedžháda dokázali bleskově odpovědět.

Shaqiri zářil

Jediné předchozí vzájemné utkání Švýcarů s Hondurasem ve skupině na minulém MS skončilo remízou 0:0 a favorizovaný evropský tým kvůli tomu nepostoupil ze skupiny. Tentokrát ale vydrželo bezgólové skóre jen necelých šest minut, když Shaqiri zahájil své galapředstavení nádhernou trefou z dálky pod břevno. Ještě v první půli záložník Bayernu Mnichov přidal po spolupráci s Drmicem druhou trefu a hattrick na brazilském turnaji jako druhý po Němci Thomasi Müllerovi (spoluhráči z Bayernu) zkompletoval v 71. minutě.

Honduras tak na MS ještě nikdy neporazil evropského soupeře, navíc čeká devět zápasů na premiérovou výhru na šampionátu (3 remízy, 6 porážek). Delší sérii žádný jiný tým nezažil.

Francie potřebovala k definitivní jistotě postupu bod a na stadiónu Maracaná ho v dost nudné partii proti Ekvádoru také získala. Šance Ekvádoru, který k postupu potřeboval získat stejně bodů jako Švýcarsko proti Hondurasu, ještě více klesly v 50. minutě. Kapitán Antonio Valencia při souboji přišlápl nohu Dignemu a dostal červenou kartu.

Francie, jejíž trenér Deschamps udělal v základní sestavě šest změn od minulého zápasu se Švýcarskem, měla utkání pod kontrolou. Dopředu se však příliš netlačila a nepřipomínala tým, který v úvodních dvou utkáních nastřílel dohromady osm branek.

Na šampionátu je známo už šest z osmi osmifinálových dvojic, o zbylých dvou se rozhodne ve čtvrtek.