Kanada - Rusko 6:1Zlatá Kanada zválcovala všechny, Rusům nadělila debakl

29. Seguin 4 : 0
49. Giroux 5 : 0
50. MacKinnon 6 : 0
53. Mozjakin 6 : 1

Kanada má už pětadvacáté zlato z mistrovství světa a došla pro něj naprosto grandiózním způsobem. Na titul sice čekala kolébka hokeje osm let, v Praze ale drtila všechny soupeře a ve finále gigantů vyřídila i Rusko 6:1.

Kanaďan Jason Spezza s trofejí pro mistry světa.

Navíc vedle prvenství dosáhli Kanaďané i na zlatý jackpot. IIHF má odměnu milión franků (26 milionů korun) pro tým, který vyhrál všechna utkání na šampionátu v základní hrací době. Kanada to dokázal při celkovém skóre 66:15, přičemž ze tří zápasů vyřazovací části má 17:1.

Napjatě očekávané hvězdné války mezi Crosbym či Spezzou na jedné straně a Ovečkinem a Malkinem na druhé přinesly ve finále strhující hokej. Hrálo se v tempu a tvrdě, poprvé však sudí Šindler se Švýcarem Wehrlim vylučovali až těsně před polovinou zápasu.

Ruská převaha v hledišti vyprodané O2 areny se sice několikrát nadechovala ke gólovému výkřiku, ale víc šancí měla jasně Kanada a ještě do přestávky se dostala do vedení, když parádní Ennisovu střelu z otočky tečoval do sítě Eakin.

Ve druhé části Kanada nabrala zlatý kurs

Druhá třetina pak definitivně vyřadila Rusy ze hry o zlato. Kanaďané na ledě vládli, soupeře přestříleli 14:1 a zasadili mu další tři gólové rány. Ennis uspěl po objetí branky, potom se ujala krásná rána Crosbyho a hned za 44 sekund se Seguin devátou trefou stal králem střelců. Vítězové se ve třetí části prosadili ještě dvakrát v rozpětí 51 vteřin, teprve pak Smith po 190 minutách přišel o neprůstřelnost po Malkinově teči.

„Každý zápas jsme se soustředili na jednou věc, a to na vítězství a co pro něj musíme udělat," řekl Sidney Crosby, jenž vstoupil jako 26. hokejista v historii do Triple Gold Clubu sdružující vítěze olympijských her, mistrovství světa a Stanley Cupu.

Praha má pro Kanadu dál zlatý nádech. Triumfovala v české metropoli už před jedenácti lety a letos slaví znovu při šampionátu, který lámal všechny divácké rekordy. Celkově ho vidělo 741 690, přičemž historicky nejvyšší je i průměr 11 589 na zápas.

Hokejové mistrovství světa v Praze - finále
Kanada - Rusko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 19. Eakin (Ennis, Muzzin), 22. Ennis (Eakin, Couturier), 28. Crosby (Eberle, Hamhuis), 29. Seguin (Giroux, Barrie), 49. Giroux (Crosby, O'Reilly), 50. MacKinnon (Savard) - 53. Malkin (Mozjakin, Kulikov). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Carnathan (USA). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 17.383 (vyprodáno).
Kanada: M. Smith - Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Savard, Ekblad, Wiercioch - Seguin, Giroux, O'Reilly - Eberle, Crosby, Hall - Spezza, Duchene, MacKinnon - Toffoli, Couturier, Eakin - Ennis. Trenér: Todd McLellan.
Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Mironov, Čudinov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Tarasenko, Šipačov, Panarin - Dadonov, Anisimov, Kovalčuk. Trenér: Oleg Znarok.