Řecko - Česko 74:71Komplikace! Porážka ztížila basketbalistkám cestu do čtvrtfinále

Znovu dramatický závěr utkání na ME, ale tentokrát nedopadl pro české basketbalistky dobře. Řecku podlehly v Debrecínu rozdílem tří bodů a postup do čtvrtfinále se jim výrazně vzdálil. Teď k němu nutně potřebuje nejen v neděli porazit od 15.30 h turecké basketbalistky, ale doufat, že další zápasy přinesou porážky Bělorusek s Francií a Řekyň s Černou Horou.

Veronika Bortelová z poraženého českého týmu sleduje řecké oslavy.

Po skalpu Běloruska mělo být i Řecko hratelným soupeřem. Dvě proměněné trojkové střely na úvod nabídly českému týmu snadný náskok. Vzápětí soupeřky šestibodovou šňůrou srovnaly, reprezentantky jim ale oplatily stejnou mincí. Potom však docela obtížně vzdorovaly tvrdosti soupeřek, po jednom takovém kontaktu tekla Hanušové krev z nosu.

Jak čelit neprostupné řecké obraně, předvedla názorně Elhotová, když proměnila dvě trojky během 30 vteřin. České družstvo se ale v posledních třech minutách prvního dějství dostalo do potíží kvůli střelám z nepřipravených pozic a úplně hořelo na doskoku, kde Řecko posbíralo o devět míčů víc.

Ještě před koncem čtvrtiny pak soupeřky otočily i skóre, když zóna národního týmu při bránění nefungovala. Po čtvrthodině byl stav 31:32, ale pak se o slovo přihlásila probuzená kanonýrka Hanušová a sama obstarala šňůru devíti bodů, kterou narušil jediný řecký koš.

K vedení pomohlo i rapidní zlepšení české práce pod oběma koši, varující však byl narůstající počet faulů na straně reprezentantek. Už čtrnáct minut před koncem se dopustila čtvrté osobní chyby rozehrávačka Bortelová. Pod hrozbou nuceného střídání dohrávala i Burgrová.

Napínavá koncovka

Do konce třetí části se tak Řecko dotáhlo na rozdíl pouhých dvou bodů a ve 33. minutě po trojce Kaltsiduové dokonce strhlo vedení na svou stranu (58:59). České basketbalistky nedokázaly skórovat více než šest minut, množily se jejich zbytečné ztráty.

Teprve trefa zdálky z rukou kapitánky na chvíli tým vysvobodila ze střelecké bídy. Nicméně zápas spěl do napínavé koncovky. Chyběly dvě minuty, když trojka Elhotové znamenala ještě vedení 68:66. Jenže pak si vzala střelecké slovo Kaltsiduová, která se neomylně trefovala z hranice trestných hodů.

Navíc 32letá řecká tahounka na začátku poslední minuty proměnila i rychlý útok, takže řecké vedení dospělo až do podoby pro český tým krajně nepříjemné 68:72. Trojka Hanušové deset vteřin před koncem ještě vykřesala jiskřičku naděje, ale byla to zase Kaltsiduová, kdo vše vyřešil dalšími dvěma šestkami. Poslední český útok už byl bezzubý.

Češky se nechaly vybláznit

„Role favorita nám bohužel neseděla, holky chtěly vyhrát až moc. Problémem nebyla až tolik útočná hra, ale spíš chyby při bránění, které dávaly Řecku snadnou šanci skórovat," mrzelo ve vyjádření pro Radiožurnál trenéra Lubora Blažka, podle nějž družstvo v současném stavu přerodu dělá maximum pro úspěch.

„Neutekly jsme Řekyním ve skóre, když to šlo a nechaly jsme se vybláznit v důležitých momentech, i když jsme se toho chtěly vyvarovat. Nechci říct, že si Kaltsiduová dělala na konci, co chtěla, ale měla přes nás hodně úspěšných střel," uvedla pro ČTK Kateřina Elhotová a cítila i malou křivdu. „Při té naší trojce těsně před koncem tam byl jasný faul na Hanušovou, jenže srbská rozhodčí zase nic nezapískala. Mohlo to vypadat jinak, kdyby pak Ála z trestného hodu srovnala, ale stalo se," litovala.

Černá Hora po středeční porážce s Tureckem i bez zraněné opory Jeleny Dubljevičové překvapivě v dalším utkání zdolala Bělorusko 77:72. Francie poprvé na turnaji prohrála, když nestačila na Turecko (56:66). Francie a Turecko tak už mají jistý postup do čtvrtfinále, o zbylá dvě místa se poperou ještě všechny čtyři zbylé týmy.

Mistrovství Evropy basketbalistek - osmifinále, skupina E:
Řecko - Česko 74:71  (24:22, 43:48, 56:58)
Nejvíce bodů: Hanušová 16, Bortelová 15, Elhotová 14, Burgrová 10, Veselá 9 - Kaltsiduová 20, Dimitrakuová 15, Spanuová 12, Sotiriuová 10. Fauly: 22:20. Trestné hody: 17/12 - 23/20. Trojky: 9:4. Doskoky: 30:32. Diváků: 720.
Černá Hora - Bělorusko 77:72 (21:14, 33:31, 56:49)
Nejvíce bodů: Jovanovičová 20, Škerovičová 19, Robinsonová 15 - Snicinová 21, Levčenková 15, Veramejenková a Papová po 12.
Turecko - Francie 66:56 (15:16, 30:33, 44:44)
Nejvíce bodů: Sandersová 23, Yilmazová 13, Albenová 9 - Grudaová 16, Yacoubouová 8, Tchatchouangová 7.