Česko - Bělorusko 5:3Až poslední třetina zachránila dvacítku. Nakonec má i skalp Bělorusů

Martin KézrSport.czPrávo

Trochu zbytečné české trápení na helsinském MS do 20 let, ale v poslední třetině nakonec hokejisté rozhodli o svém vítězství 5:3 nad Běloruskem. Ještě osm minut před koncem soupeř vedl, ale dva góly mladíků v rozpětí 135 vteřin byly definitivním zlomem.

Střelec Radek Veselý (vlevo) a Filip Hronek se radují z branky proti Bělorusku.

Češi mají jisté, že ve skupině obsadí nejhůř třetí místo a poslední vystoupení je čeká na Silvestra od 17 h proti domácím Finům. Čtvrtfinále pak budou hrát v sobotu 2. ledna.

Mladíci slibovali, že proti Bělorusům už předvedou větší tlak do branky, ale na ledě to vidět dlouho nebylo a navíc do české hry pronikla nedisciplinovanost a velké množství chyb.

První velkou šanci měl v 9. minutě Veremjov, naštěstí tváří v tvář Vaněčkovi neuspěl. Úplně jalově pak vyzněla první česká přesilovka, při níž zůstal v rohu ležet útočník soupeře Karaban, kterého v pádu nezaviněně zasáhl Mašín bruslí do obličeje.

Karaban asistoval u tří gólů

Běloruský hráč se po zašití řezné rány vrátil do hry a nakonec měl i klíčovou roli, když si připsal asistence u všech tří gólů svého mužstva. Ještě předtím se ale český tým dostal do vedení, když po přečíslení dvou na jednoho vzal zakončení na sebe nejmladší ze všech reprezentantů, teprve před devíti dny osmnáctiletý Stránský.

O chvíli později Sklenička nastřelil tyč, poměr střel 13:6 v úvodním dějství jasně dokládal převahu mladíků. Jenže druhou třetinu začali Češi, znovu postrádající marody Rašnera i Zachu, k nimž během duelu přibyl také Tomášek, neuvěřitelně lehkovážně a už po 43 vteřinách hry Falkovskij prostřelil Vaněčka.

Překvapivé vyrovnání hodně otřásla hokejovou pohodou českého mužstva. „Najednou jsme přestali bruslit, nic nám nešlo a Bělorusové trestali chyby. Asi tam bylo i nějaké podcenění, že jsou pro nás papírově slabším soupeřem, jenže na ledě tomu tak nebylo," zpytoval o pauze svědomí v televizním rozhovoru Dominik Lakatoš.

Mladíci pak navíc doplatili hned na první vyloučení. Při Chlapíkově pobytu na trestné lavici Bělorusové uzamkli bránící čtyřku před Vaněčkem, jemuž do sítě pronikla Šarangovičova dorážka.

Impuls na obrat ve druhé třetině nepřišel

Na překvapivý stav zareagoval docela pohotově Pastrňák, jehož střelu tečoval v předbrankovém prostoru Lakatoš. Srovnání na 2:2 mělo být impulsem, aby se miska vah zvrátila na stranu české dvacítky.

Bohužel ale i její druhý faul v utkání byl potrestán gólem. Po Miklišově krosčeku se běloruská přesilovková formace okamžitě nastěhovala před Vanečka a Gončarov přesnou ranou od modré čáry vrátil soupeři vedení.

Přes výraznou střeleckou převahu českého mužstva v posledním dějství zůstával dlouho jednogólový deficit na jeho kontě. Nebezpečných akcí před Kulbakovem bylo poskrovnu, teprve v 53. minutě se Smejkal po závaru na brankovišti dostal ke gólové dorážce.

Jen u vyrovnání nechtěli mladíci skončit. Jejich tlak se stupňoval, nenechali unavené Bělorusy téměř vystřídat a pět minut a čtyřicet vteřin před koncem dal gól na 4:3 Veselý. Když se soupeř rozhodl risknout power play, Smejkal vyhrál buly a kapitán Mašín přes celé hřiště poslal puk do prázdné branky.

MS hokejistů do 20 let v Helsinkách - skupina B
Česko - Bělorusko 5:3
Branky: 16. Stránský, 33. Lakatoš (Pastrňák, Hronek), 53. Smejkal (Špaček, Ordoš), 55. Veselý (Špaček, Stránský), 60. Mašín (Smejkal) – 21. Falkovskij (Černikov, Karaban), 31. Šarangovič (Karaban, Falkovskij), 38. Gončarov (Karaban). Rozhodčí Iverson, Sylvain – Chartrand-Piche (všichni Kanada), Kaderli (Švýcarsko), vyloučení 2:1, využití 0:2, třetiny 1:0, 1:3, 3:0. Diváci: 8456.
Česko: Vaněček – D. Sklenička, Mašín, Zbořil, Ščotka, Hronek, Mikliš – M. Špaček, Smejkal, Tomášek – Pastrňák, Lakatoš, D. Kaše – Š. Stránský, F. Chlapík, R. Veselý – Voženílek, Ordoš, Šoustal.
Slovensko - Finsko 3:8 (2:1, 0:2, 1:5)
Branky a nahrávky: 10. Sukeľ (Paločko, Sloboda), 12. Bondra (Romančík, Surový), 46. Maier (Sukeľ, Jaroš) - 16. Aho (Laine, Puljujärvi), 35. Saarela (Juolevi, Puljujärvi), 39. Hintz (Saarijärvi, Rantanen), 41. Puljujärvi (Laine), 43. Aho (Puljujärvi, Juolevi), 52. Laine (Aho), 53. Kapanen (Saarijärvi, Hintz), 58. Björkqvist (Saarijärvi, Siikonen). Rozhodčí: Anisimov (Rus.), Pitoscia - Oliver (oba USA), Hribar (Slovin.). Vyloučení: 4:4, navíc Romančík (SR) 10 min. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 12 723.
Skupina A:
Švédsko - Dánsko 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Kempe (Lindblom), 11. Forsling (Forsbacka Karlsson), 38. Lindblom (Holmström, Ollas Mattson), 51. Lagesson (Ehn, Lööke), 56. A. Nylander (Asplund, Larsson). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Wiegand (Švýc.) - Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 2:5. Vyloužití: 1:0. Diváci: 4193.
USA - Švýcarsko 10:1 (6:0, 4:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Dvorak (Werenski, Milano), 9. Matthews (Tkachuk, White), 11. Carlo (Werenski), 13. Werenski (Dvorak, Milano), 16. Tkachuk (Matthews), 17. Schmaltz (Hitchcock), 23. Tkachuk (Matthews), 29. Matthews (Schmaltz, White), 29. White (Dvorak), 31. Donato - 22. Meier (Hischier). Rozhodčí: Konc (SR), Piechaczek (Něm.) - Jensen (Dán.), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3701.