Finsko - Česko 5:4Dvacítka přestřelku s Finy prohrála. Ve čtvrtfinále mladí Češi vyzvou USA

Helsinki

Byla to s finskými mladíky na helsinském mistrovství světa do 20 let parádní silvestrovská přestřelka. Obě mužstva dvakrát otočila skóre, nakonec čeští hokejisté ale tahali za kratší konec a po prohře 4:5 obsadili ve skupině třetí místo. V sobotním čtvrtfinále tak mladíci narazí na USA, které s tímto ročníkem získaly zlato na MS do18 let.

Jesse Puljujärvi z Finska se raduje z gólu proti Čechům.

Do české sestavy se sice vrátili Zacha i Rašner, kteří ze zdravotních důvodů vynechali předchozí dvě utkání, ale vypadl zraněný útočník Tomášek. Trenér Petr tak musel znovu míchat lajnami, před vyprodaným hledištěm ale začala obě mužstva v obrovském tempu.

Hodně se bruslilo, Finové sázeli na útočný důraz, ale jejich šance končily u klidně chytajícího Vaněčka. Ať už to byl Laine po dobré kombinační akci, nebo Hintz, jenž při své tutovce zblízka ležícího gólmana nepřekonal. Čeští mladíci se aktivity domácích nezalekli. Rychlostně se soupeřem drželi krok a nebáli se ani ofenzivně projevit.

Pastrňák sólo neproměnil. A přišel trest

Svižný hokej z první části pak pokračoval i po pauze. Hned úvodní minuta druhé třetiny přinesla vzruch před oběma brankami. Nejprve jel sólo Pastrňák, ale trefil jen Vehviläinena do betonu. Bohužel se okamžitě ukázala platnost rčení - nedáš, dostaneš. Finové z protiútoku vytěžili z přečíslení i vedoucí gól. V 51. sekundě se prosadil teprve sedmnáctiletý Puljujärvi.

Už ve 25. minutě ale česká dvacítka srovnala stav. Velký kus práce při této akci odvedl Pastrňák, jenž svou aktivitou udržel útočné pásmo a od něj přes Špačka šel puk až ke Smejkalovi, který z mezikruží pálil přesně.

O 106 vteřin později se povedlo úplně otočit skóre. Šoustal šikovně poslal puk zpoza branky na Voženílka, který nesobecky posunul k Ordošovi a pro něj už nebylo problémem skórovat. Zaskočené Finy srovnal až oddechový čas a hlavně chyba při české rozehrávce v obranném pásmu.

Finové trestali z přesilovek

Mašín ztratil puk, kterého se zmocnil Hintz a zblízka překonal Vaněčka. O chvíli později bylo s dvacítkou ještě hůř, když pykala za Hronkovu hrubost. Obránce seděl na trestné lavici jen 40 vteřin, než Kalapudasův gól vrátil domácím vedení a s ním i klid na jejich hokejky.

Ve třetině nevídaně bohaté na branky mělo ale poslední slovo české mládí. Plzeňský obránce Sklenička dostal hodně prostoru i času, aby si sjel kousek od modré do ideální střelecké pozice a 33 sekund před pauzou poslal puk do finské sítě. Okamžitě po začátku třetí části jel Pastrňák zase sám na Vehviläinena, ale opět proti němu tváří v tvář neuspěl.

V sobotním čtvrtfinále se utkají:
Česko - USA
Švédsko - Slovensko
Rusko - Dánsko
Finsko - Kanada

Na ledě se pak rozjela bitva o to, kdo strhne vedení na svou stranu a větší aktivitu projevovala česká dvacítka. Ve 49. minutě byla i po zásluze odměněna, když Pastrňákova chytrá přihrávka přes celé pásmo našla Špačka, jenž se z voleje trefil náramným způsobem a Vehviläinen byl bez šance.

Při hodně přísném vyloučení autora třetího českého gólu Skleničky mohli Finové uplatnit svou nejsilnější zbraň, přesilovku. Stačilo jim 44 vteřin, aby se po sérii rychlých přihrávek prosadil znovu Puljujärvi, který s bilancí 5+7 nečekaně vede kanadské bodování celého šampionátu.

Jestli něco českému mužstvu na šampionátu vyloženě nejde, tak je to hra v oslabení. I za Stránského faul vlastně zaplatilo gólem, přestože Laine se trefil do sítě přesně v okamžiku, kdy se provinilec naskočil zpátky na led. Za stavu 4:5 sáhli Češi už půldruhé minuty před koncem power play, ale bez úspěchu.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách:
Skupina B:
Finsko - Česko 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)
Branky: 21. Puljujärvi (Aho, Laine), 29. Hintz, 31. Kalapudas (Kapanen, Niku), 51. Puljujärvi (Nättinen, Juolevi), 55. Laine (Juolevi, Aho) – 25. Smejkal (Špaček, Pastrňák), 27. Ordoš (Voženílek, Šoustal), 40. Sklenička (Mašín), 49. Špaček (Pastrňák, Smejkal). Rozhodčí Ansons (Lot.) a Wiegand (Švýc.) – Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.), vyloučení 4:5, využití 2:0, 12 353 diváků
Finsko: Vehviläinen – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Saarijärvi, Hintz – Puljujärvi, Aho, Laine – Saarela, Kapanen, Nättinen – Siikonen, Rantanen, Kalapudas – Björkqvist, Repo, Lammikko.
Česko: Vaněček – D. Sklenička, Mašín, Zbořil, Ščotka, Rašner, Hronek, Mikliš – Pastrňák, M. Špaček, Smejkal – Zacha, Lakatoš, R. Veselý – Š. Stránský, F. Chlapík, D. Kaše – Voženílek, Ordoš, Šoustal.
Rusko - Slovensko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Lauta (Mikulovič, Provorov), 30. Rykov - 36. Jaroš (Sukeľ). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Sylvain (Kan.) - Kaderli (Švýc.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 6497.
Dánsko - USA 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Lassen - 18. Matthews (White, Tkachuk), 25. Milano (Belpedio), 46. White (Tkachuk, Matthews), 48. Bjork (Milano, Fortunato). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson - Chartrand-Piche (oba Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Diváci: 5128.
Kanada - Švédsko 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 16. Stephens (Chabot), 55. Marner (Hicketts, Strome) - 5. A. Nylander (Asplund, Timašov), 8. Forsling (A. Nylander, Kempe), 34. Kempe (Holmström, Forsling), 48. Karlsson (Carlsson, Lööke), 60. Asplund (Englund). Rozhodčí: Pešina (ČR), Anisimov (Rus.) - Nieminen (Fin.), Oliver (USA). Vyloučení: 10:7. Využití: 1:3. Diváci: 7003.
1.Švédsko4400019:512
2.USA4300118:59
3.Kanada4110213:125
4.Dánsko410034:163
5.Švýcarsko400137:231
Program play off a zápasů o udržení na mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách:
11:00 Švýcarsko - Bělorusko.
Pozn.: Pokud hokejisté domácího Finska postoupí do semifinále, nastoupí v pondělním utkání hraném od 15 hodin.