Rusko - Dánsko 10:1Ruská mašina se dostává do obrátek. Rozdrtila Dány

38. Dadonov 7 : 1
42. Šipačov 8 : 1
45. Šipačov 9 : 1
56. Panarin 10 : 1

Ruská hokejová mašina už šlape naplno. Po nečekané prohře 0:3 s českou reprezentací v úvodním duelu letošního MS v Moskvě sborná urvala výhru 6:4 nad Kazachstánem, nebezpečné Lotyše přehrála 4:0 a ve čtvrtek deklasovala Dány 10:1.

Rusové Aleksej Marčenko (vlevo) a Artěmij Panarin se radují z gólu proti Dánsku, vpravo Frederik Storm.

Rusko se posunulo na druhé místo tabulky za ČR. Pět kanadských bodů si připsali Vadim Šipačov a Artěmij Panarin. První z nich vstřelil dvě branky a přidal tři asistence, Panarin ke gólu přidal čtyři finální přihrávky.

Domácí reprezentanti vykročili za výhrou již ve 3. minutě, kdy otevřel skóre Marčenko. Rusové měli v první třetině drtivou střeleckou převahu a proměnili ji i v další dva góly. Nielsena v dánské brance překonal nejprve v přesilovce Čudinov a poté se trefil Zajcev. O všechny trefy se postarali obránci.

Ve druhé třetině sice Dánové nejprve přežili dvě oslabení a poté snížili na 1:3, žádné drama se ale v Ledovém paláci nekonalo. Mozjakin v přesilové hře získal sborné zpět tříbrankové vedení a poté domácí rozjásali fanoušky dalšími třemi trefami. Pětatřicetiletý Mozjakin se zároveň podle ruských webů "přehoupl" přes hranici tisíce kanadských bodů v kariéře.

Ani druhá přestávka střelecký koncert domácích nezastavila. Rusové hráli efektně i efektivně a Šipačov ke dvěma asistencím přidal dvě branky. Zatímco Nielsen si zápas "užil" až do konce, Bobrovskij přenechal místo v brance Sorokinovi.

Účet zápasu uzavřel v další početní výhodě v 56. minutě Panarin. Dánové mohli výsledek kosmeticky upravit v přesilovce pět na tři, Sorokina však překonat nedokázali.

Mistrovství světa v hokeji v Rusku, skupina A - Moskva:
Rusko - Dánsko 10:1 (3:0, 4:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 3. Marčenko (Dadonov, Zajcev), 13. Čudinov (Šipačov, Panarin), 14. Zajcev (Burmistrov), 31. Mozjakin (Dacjuk, Ljubimov), 34. Mozjakin (Dacjuk, Bělov), 34. Širokov (Vojnov), 38. Dadonov (Šipačov, Panarin), 42. Šipačov (Dadonov, Panarin), 45. Šipačov (Panarin, Dadonov), 56. Panarin (Vojnon, Šipačov) - 30. J. Hansen (Eller, Ehlers). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Fraňo - Lederer (oba ČR), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 3:8. Využití: 4:0. Diváci: 11 022.
Rusko: Bobrovskij (47. Sorokin) - Vojnov, Jemelin, Bělov, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Antipin - Sannikov, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin - Plotnikov, Burmistrov, Širokov. Trenér: Oleg Znarok.
Dánsko: S. Nielsen - M. Lauridsen, Nicholas Jensen, Boedker, Lassen, D. Nielsen, O. Lauridsen, Kristensen - Ehlers, J. Hansen, Eller - Storm, Nicklas Jensen, Madsen - Bjorkstrand, Christensen, Green - Starkov, Poulsen, Bau Hansen - Aagaard. Trenér: Jan Karlsson.