Kanada - USA 4:3Přemožitel Čechů trápil obhájce zlata, Kanaďané nakonec finále přesto vybojovali

Moskva

Dál mohou pomýšlet na obhajobu zlata, na postup do finále světového šampionátu v Moskvě se ale hokejisté Kanady v sobotu nadřeli víc, než možná před zápasem očekávali. Spojené státy americké, čtvrtfinálový přemožitel české reprezentace, totiž ve druhé třetině třemi góly otočily dvoubrankový náskok Javorového listu, nakonec ale přesto padly 3:4. Kanada si v neděli od 19:45 SELČ zahraje o titul s Finskem, Američané od 15:15 o bronz s domácími Rusy.

Connor McDavid a Brad Marchand se radují z gólu v síti USA.

Oba týmy na sebe narazily už v základní skupině v Petrohradu a Kanaďané před čtrnácti dny zvítězili suverénně 5:1. Sobotní duel přitom mohl začít lépe pro Američany, kteří ve druhé minutě využili propadnutí soupeře k rychlému brejku, ten ale překombinovali ani nevystřelili. Výběr Javorového listu pak převzal iniciativu, soupeře zatlačili a v 9. minutě šli do vedení, když se nejrychleji zorientoval Gallagher a volný puk v brankovišti poslal za Kinkaida.

A když pak v 19. minutě po parádní kombinaci s Cecim přidal Marchand druhý gól, zdálo se, že favorit nebude mít s postupem do finále velký problém. Jenže na konci první třetiny právě Marchand fauloval a Američané první přesilovou hru využili - střela Matthewse z úvodu prostřední části hry byla jemně tečovaná a gólman Talbot nestačil včas zareagovat.

O necelé tři minuty později bylo vyrovnáno, Warsofsky krásnou střelou trefil pravý horní růžek branky. Puk se z branky odrazil ven, sudí sice nechali pokračovat ve hře, při následném přerušení hry ale celou situaci přezkoumali u videa a Spojeným státům gól uznali. Američané najednou ucítili šanci, byl jich plný led a ještě před polovinou základní hrací doby zchladili Kanadu potřetí. Přihrávku Larkina zpoza branky využil Motte a dokonal obrat.

Javorové listy se ale nevzdávaly. Dvě nadějné příležitosti kapitána Perryho zlikvidoval Kinkaid, při vyloučení Vatrana se ale dostal k odraženému puku Brassard a zamířil do odkryté branky. Strhnout vedení na stranu Kanady pak mohl v další přesilovce Hall, v samostatném nájezdu ale pálil jen do vyrážečky Kinkaida.

Po 96 vteřinách hry ve třetí třetině však vypálil z vrcholku pravého kruhu obránce Ellis, trefil se pod horní tyč a Kanada vedla 4:3. Záhy ale mohlo být opět srovnáno. Po zmatcích před Talbotem našel nejrychleji puk Wood, branku ale netrefil. Nebezpečný pokus Schroedera pak zase kanadský brankář vyrazil. Američané s blížícím se závěrem přitápěli pod kotlem, první útok ve složení Fasching, Nelson, Vatrano si během jednoho střídání vytvořil hned tři vyložené šance, Talbot ale odolal.

Nakonec Američanům nepomohlo ani odvolání brankáře v poslední minutě a Kanada mohla slavit postup do finále.

MS v hokeji v Rusku - semifinále
Kanada - USA 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Gallagher (Jenner, Reinhart), 19. Marchand (Ceci), 36. Brassard (O'Reilly, Perry), 42. Ellis (Murray, McDavid) - 22. Matthews (Wideman, Larkin), 24. Warsofsky (Nelson, Fasching), 29. Motte (Larkin, Compher). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:2, navíc Murphy (USA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 10.455.
Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Matheson, Dumba - Duchene, McDavid, Marchand - Perry, Brassard, Hall - Jenner, Reinhart, Gallagher - Stone, O'Reilly, Scheifele - Domi. Trenér: Bill Peters.
USA: Kinkaid - Murphy, McCabe, Wideman, Hanifin, Warsofsky, Skjei - Fasching, Nelson, Vatrano - Foligno, Matthews, Schroeder - Compher, Larkin, Motte - Wood, Hendricks, Maroon - Hinostroza. Trenér: John Hynes.