Rusko - USA 7:2Alespoň částečná útěcha! Rusové rozstříleli Američany a z domácího MS berou bronz

Moskva

Po semifinálovém zklamání si hokejisté Ruska alespoň částečně spravili náladu, když na domácím světovém šampionátu v Moskvě rozstříleli v nedělním zápase o třetí místo Američany 7:2 a získali tak bronz. Po triumfu v Minsku a stříbru v Praze tak má sborná z posledních tří mistrovství světa kompletní sbírku medailí. Spojená státy bronz z posledního šampionátu neobhájily.

Rusové se radují z druhé branky.

Američané sice do zápasu o bronz vstoupili aktivněji a svého soupeře v úvodu přehrávali, do vedení se ale přesto dostala sborná. V sedmé minutě totiž vypálil z voleje od modré čáry obránce Vojnov a brankář Kinkaid i kvůli částečně zakrytému výhledu nestačil zareagovat.

Ve 14. minutě pak už měli domácí dvoubrankový náskok. Při přesilovce vyslal nechytatelnou dělovku z levého kruhu Mozjakin a trefil se přesně pod horní tyčku. Rusové se tak po pěti zápasech konečně dočkali gólu při hře v početní převaze.

Spojené státy se tak nacházely v totožné situaci jako v semifinále s Kanadou. I v něm prohrávaly po úvodní dvacetiminutovce o dva góly, v prostřední třetině ale dokázaly skóre třemi zásahy otočit. Jenže dnes už na obrat neměly síly. A když Rusové přečkali nadějné příležitosti Hanifina s Vatranem, dostali se následně do trháku.

Dacjuk totiž v polovině utkání našel krásným pasem Tělegina, jemuž ke třetímu gólu stačilo jen nastavit hůl. O tři minuty později navíc Panarin při přečíslení dvou na jednoho vybídl Dadonova, jenž zasouval do úplně prázdné branky. Američané pak sice zásluhou Vatrana v přesilovce snížili, jenže za dalších 53 vteřin trefil Bělov tyčku a dorážející Panarin vrátil sborné čtyřbrankový náskok.

Zámořský celek se ve třetí třetině, od které nahradil Kinkaida v brance Condon, sympaticky snažil dohrát zápas se ctí a odměnou mu byl druhý zásah Vatrana. V 54. minutě ale chyboval za vlastní brankou McCabe, Dacjuk ho obral o puk a druhého gólu v utkání se dočkal i Mozjakin. A vyprodaný Ledový palác se nakonec dočkal i sedmého gólu v síti Američanů, sedm sekund před třetí sirénou upravil skóre na konečných 7:2 Šipačov.

MS v hokeji v Rusku - o 3. místo
Rusko - USA 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Vojnov (Kalinin, Širokov), 14. Mozjakin (Dacjuk, Orlov), 30. Tělegin (Dacjuk, Mozjakin), 33. Dadonov (Panarin, Šipačov), 36. Panarin (Bělov, Čudinov), 54. Mozjakin (Dacjuk), 60. Šipačov (Dadonov, Panarin) - 35. Vatrano (Warsofsky, Nelson), 44. Vatrano (Warsofsky). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fraňo - Lhotský (oba ČR), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. Diváci: 12.043.
Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Bělov, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Orlov - Ljubimov, Kuzněcov, Ovečkin - Tělegin, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Širokov, Kalinin, Plotnikov. Trenér: Oleg Znarok.
USA: Kinkaid (41. Condon) - Murphy, McCabe, Wideman, Hanifin, Warsofsky, Skjei, Santini - Fasching, Nelson, Vatrano - Foligno, Matthews, Schroeder - Compher, Larkin, Motte - Wood, Hendricks, Maroon - Connor. Trenér: John Hynes.