Švédsko - Evropa 2:3 PPPodceňovaný Výběr Evropy se probojoval do finále Světového poháru! Výhru režírovali Slováci

23. Bäckström 1 : 0
37. Gáborík 1 : 1
41. Tatar 1 : 2
56. Karlsson 2 : 2
64. Tatar 2 : 3

Ve finále Světového poháru vyzvou domácí Kanadu hokejisté Výběru Evropy. Podle původních předpokladů jeden z největších outsiderů turnaje v semifinále v Torontu zdolal Švédsko 3:2 po prodloužení. Výhru režírovali slovenští hokejisté, kteří se postarali o všechny tři góly. Jeden vstřelil Marián Gáborík, dva, včetně rozhodujícího, Tomáš Tatar. Výborný výkon v bráně navíc předvedl Jaroslav Halák. Finále hrané na dva vítězné zápasy začne ve středu ve 2:00 SELČ.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Semifinále SP, Evropa - ŠvédskoVideo: sntv

"Je to skvělý pocit. Věřil jsem, že na tomto turnaji můžeme něčeho dosáhnout, i když to po prvních dvou přípravných zápasech nevypadalo," řekl Tatar a připomněl prohry s Výběrem Severní Ameriky 0:4 a 4:7. V generálce ale Evropa porazila Švédy 6:2 a ze skupiny A postoupila na úkor Česka a USA.

Do první šance se dostal Švéd Hörnqvist, průnikem odpověděl Tatar. Za Tři korunky pak zahrozil Landeskog a celek složený z hráčů ze Slovenska, Německa, Švýcarska, Dánska, Francie, Norska, Rakouska a Slovinska odolal i při Seidenbergově vyloučení. Lundqvista pak ohrozil Gáborík.

Švédové si následně vytvořili nápor, ale Halák kryl Bäckströmovu střelu a po objetí branky nestihl zasunout u pravé tyče ani Forsberg. Pak dvakrát nezamířil přesně Eriksson. Na druhé straně si Lundqvist poradil s tečovaným Kopitarovým bekhendovým pokusem.

Do vedení se dostali ve 23. minutě Švédové. Stralmanovu střelu vyrazil Halák před Bäckströma, který dorážel do odkryté branky. Kouč Krueger se pokusil změnit rozhodnutí vyžádáním revize u videa, protože Haláka atakoval hokejkou Hörnqvist, ale gól byl uznán.

Lundqvista překonal až Gáborík

Evropa mohla odpovědět při Hjalmarssonově vyloučení, ale Lundqvist odolal. Nepřekonali jej ani Streit a Vanek. Dvě velké šance měla Evropa ve 33. minutě v oslabení, ale gólman New York Rangers zasáhl i proti Hossovi a Riederovi.

Při plném počtu hráčů na ledě si poradil i s Chárovou ránou. Vyrovnání přišlo v 37. minutě při hře čtyř proti čtyřem, kdy Ehrhoffovu nabídku využil Gáborík, který zblízka překonal Lundqvista mezi betony. Otočit stav mohl Vanek, který získal puk, ale ztroskotal na švédském gólmanovi.

Po 12 vteřinách třetí třetiny už se Kruegerův výběr radoval díky Tatarovi. První pokus z mezikruží Lundqvist ještě vykryl, ale na bekhendovou dorážku už nestačil. Vzápětí při Zuccarellově trestu udržel náskok při velkém tlaku Švédů Halák.

Halák v prodloužení kryl šanci Bäckströma

V polovině závěrečného dějství mohl zvýšit po úniku Vanek, ale Lundqvist stihl puk vyrazit a ještě jej odvrátil obránce Stralman. S pokusem o vyrovnání ještě neuspěl Bäckström, ale v 56. minutě nešťastně tečoval Karlssonovu střelu Josi a Halák kapituloval. Švédové se snažili rozhodnout, ale slovenský gólman jim to nedovolil.

V prodloužení nejdříve Halák kryl Bäckströmovu šanci a rozhodl Tatar, který zůstal sám před Lundqvistem. Jeho první pokus švédský gólman ještě vykopl levým betonem, ale od brusle útočníka Detroitu se puk odrazil do branky. Kouči Grönborgovi pokus o 'challenge' nevyšel stejně jako Kruegerovi a videozáznam potvrdil platnost branky.

"Byl tam nastřelený puk po mantinelu a Mats (Zuccarello) se předtím, než se k němu puk dostal, na mě podíval, tak jsem zpomalil. Dostal jsem hned přihrávku, počkal jsem si, Henrik (Lundqvist) předvedl skvělý zákrok, ale naštěstí to šlo od jeho betonu do mé brusle a do brány," popsal vítěznou trefu Tatar.

Hokejový Světový pohár v Torontu - semifinále:
Švédsko - Výběr Evropy 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Bäckström (Stralman, Hörnqvist), 56. E. Karlsson (H. Sedin, D. Sedin) - 37. Gáborík (Ehrhoff, Kopitar), 41. Tatar (Sekera), 64. Tatar (Zuccarello, Kopitar). Rozhodčí: O'Halloran, O'Rourke - Amell, Murray (všichni Kan.). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 12.595.
Švédsko: H. Lundqvist - Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson, Ekholm, E. Karlsson - Hörnqvist, Bäckström, F. Forsberg - Silfverberg, Krüger, Hagelin - L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Söderberg, Berglund, Landeskog. Trenér: Rikard Grönborg.
Výběr Evropy: Halák - Sekera, Chára, Seidenberg, Josi, Streit, Ehrhoff - Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, Nielsen, Gáborík - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek. Trenér: Ralph Krueger.