Češi pomohli úspěšnému startu svých týmů v play-off

Čeští hokejisté se trefili v úvodních zápasech play-off zámořské hokejové NHL a pomohli tak svým celkům k úspěšnému startu do vyřazovacích bojů. Martin Havlát přesilovkovým gólem zavelel k obratu Ottawy proti obhájci z Tampy Bay, Robert Lang otevíral skóre zápasu Detroitu proti Edmontonu a Martin Erat pomohl Nashvillu porazit San Jose.

Tampa Bay se v průběhu sezóny trápila a o postup do play-off se musela do posledních zápasů obávat. V prvním kole ale v Ottawě vedla po gólu Vincenta Lecaveliera 1:0 po dvou třetinách. Pak ale přišla smršť domácích.

Martin Havlát ve 46 minutě využil přesilovku a po gólech Spezzy a Fishera bylo za 271 sekund skóre 3:1 pro Senátory. Výsledek pečetil gólem do prázdné branky kapitán Daniel Alfredsson minutu před koncem. Ve svém debutu ve vyřazovací části přispěl k výhře 4:1 gólman Ray Emery 35 zákroky, navíc si připsal nahrávku na vítězný gól Spezzy.

Maltby rozhodl ve druhém prodloužení

Hrdinou zápasu Detroitu s Edmontonem byl útočník Kirk Maltby. Defenzivně laděný forvard vyrovnával na 2:2 v poslední třetině, navíc ve druhém prodloužení vstřelil vítězný gól nejlepšího celku základní části. Skóre zápasu otevřel domácí Robert Lang, na oba góly hostí nahrával Jaroslav Špaček. Jednu asistenci si připsal Olejář Aleš Hemský.

Veterán Paul Kariya byl hvězdou utkání Nashvillu se San Jose. Křídelní útočník nahrál na všechny čtyři góly domácích Predátorů (všechny v přesilovce), kteří Žraloky porazili 4:3. Vítězný gól vstřelil Adam Hall, premiérovou trefu v play-off si v dresu vítězů připsal i český útočník Martin Erat. S denním zpožděním si výhru k 30. narozeninám dal gólman Chris Mason, který chytá místo zraněného Tomáše Vokouna.

Veterán Darren McCarty rozhodl gólem v prodloužení o výhře Calgary nad Anaheimem 2:1. Domácí Plameny vedly po gólu dalšího zkušeného borce Tonyho Amonteho, vyrovnání zařídil v poslední třetině Jeff Friesen. Rob Niedermayer nahazoval z křídla před branku, puk se odrazil od hole Romana Hamrlíka a plachtící gumu poslal Friesen ze vzduchu za záda finského gólmana Miiky Kiprusoffa.

Východní konference:
Ottawa - Tampa Bay 4:1 (0:1, 0:0, 4:0)
Branky: 46. Havlát, 47. Spezza, 50. Fisher, 59. Alfredsson - 19. Lecavalier. Střely na branku: 38:36. Diváci: 19 660. Stav série: 1:0.
Západní konference:
Detroit - Edmonton 3:2 ve druhém prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Branky: 54. a 83. Maltby, 5. Lang - 12. Samsonov (Špaček, Hemský), 29. Pronger (Špaček). Střely na branku: 57:25. Diváci: 20 066. Stav série: 1:0.
Nashville - San Jose 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)
Branky: 9. Sillinger, 11. Erat, 20. Weber, 53. Hall - 5. Smith, 29. Ekman, 51. S. Thornton. Střely na branku: 30:34. Diváci: 17 113. Stav série: 1:0.
Calgary - Anaheim 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 27. Amonte, 70. McCarty - 46. Friesen. Střely na branku: 30:34. Diváci: 19 289. Stav série: 1:0.