Winnipeg - Arizona 6:3Pavelcův vítězný comeback! Výhru slaví v NHL i další český gólman

Hokejový brankář Ondřej Pavelec se do NHL vrátil vítězně! Devětadvacetiletý český mistr světa z roku 2010, jenž až dosud v tomto ročníku nastupoval v rezervním celku Manitoba Moose z nižší AHL, přispěl 30 úspěšnými zákroky k výhře Winnipegu 6:3 nad Arizonou a byl vyhlášen druhou hvězdou duelu. Slaví i další český gólman Petr Mrázek z Detroitu, jenž pomohl Red Wings v přestřelce s Bostonem k vítězství 6:5 po samostatných nájezdech. Jednu asistenci v dresu poražených si připsal útočník David Krejčí. Gólovou nahrávku zaznamenal i Jaromír Jágr, Florida ale prohrála s Edmontonem 3:4 v prodloužení.

Brankář Ondřej Pavelec při své premiéře v letošním ročníku NHL.

Jets povolali Pavelce z farmy v úterý a kladenský rodák sehrál první zápas v NHL od loňského 9. dubna. Kojoti jej sice v úvodní třetině dvakrát překonali, ale v dalších dvou periodách se trefili domácí hned pětkrát a ukončili čtyři zápasy trvající sérii porážek. Klíčovou pasáží byla prostřední třetina, ve které domácí otočili vývoj zápasu třemi góly na 4:2.

„Líbilo se mi, jak tým odpověděl (na vývoj zápasu). Myslím, že si uvědomili, jak se s tím po návratu peru a musím klukům poděkovat. Bojovali a moc mi pomohli. Je to báječný pocit. První zápas a hned vítězný," liboval si Pavelec, který se blýskl především zákrokem hokejkou při šanci krajana Radima Vrbaty (viz. video) za stavu 4:2.

"Bylo to (zákrok) o štěstí a je krásné, že se mi něco takového povedlo," těšilo po zápase Pavelce, jehož diváci po zákroku odměnili skandováním "Pavy, Pavy." Zřejmě dostane šanci chytat i v dalším utkání. Svým přístupem nadchl i trenéra Jets Paula Maurice. "Jít na farmu v takové fázi kariéry je ponižující, ale vypořádal se s tím správně, aby byl připraven na svou šanci. Jsem za něho šťastný."

Vrbata se ale nakonec do statistik zapsal, po jeho asistenci upravila Arizona v závěru na konečných 3:6. V sestavě hostí chyběl z rodinných důvodů Martin Hanzal.

Podobně jako ve Winnipegu se vyvíjel i duel v Detroitu. Neuběhlo ani devět minut a Boston vedl v Joe Louis Areně už 3:0. Mezi tři tyče se ale místo Jareda Coreaua postavil Mrázek a domácí začali vedení soupeře postupně likvidovat.

Gustav Nyquist se 3:04 minuty před vypršením základní hrací doby postaral o vyrovnání na 5:5 a v nájezdech, v nichž jsou mimochodem Red Wings nejlepší v sezóně (bilance 6:0), dokonali obrat Thomas Vanek a Frans Nielsen. Mrázek ze tří pokusů nechytil jen střelu Brada Marchanda mezi betony.

Ostravský rodák si nakonec připsal 25 zákroků a Rudá křídla třetí triumf v řadě. "Petr chytal excelentně. V poslední době neměl výsledky, jaké by chtěl mít a puky končily v jeho síti. Ale dnes byl výborný," chválil Mrázka kouč Detroitu Jeff Blashill. "Prohrávat 1:4 po první třetině a přesto to otočit, to není nic jednoduchého. Hodně to vypovídá o síle našeho týmu," podotkl kouč. Jeho kolega Claude Julien označil ztrátu vedení za kolaps.

Po akci Jaromíra Jágra se ujala Florida na ledě Edmontonu v 55. minutě vedení 3:2, když převzal na hranici ofsajdu puk a jeho střela z levého kruhu skončila v síti. Původně byl čtyřiačtyřicetiletý Jágr označen jako autor branky, jenže opakované záběry odhalily jemnou teč Grega McKegga. Panthers však těsný náskok neudrželi a prohráli 3:4 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil Connor McDavid, nejproduktivnější hráč sezóny, který si v 92. startu v soutěži připsal stý bod v kariéře.

Výsledky středečních zápasů NHL:
Montreal - Pittsburgh 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 39. Andrighetto - 15. Cole, 26. Fehr, 38. Guentzel, 56. Määttä. Střely na branku: 20:26. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Sheary, 3. Schultz (všichni Pittsburgh).
Winnipeg - Arizona 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)
Branky: 4. Little, 24. Wheeler, 25. Copp, 33. Armia, 48. Trouba, 49. Ehlers - 3. Jooris, 9. Ekman-Larsson, 55. Chychrun (Vrbata). Střely na branku: 39:33. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Trouba, 2. Pavelec, 3. Perreault (všichni Winnipeg).
Detroit - Boston 6:5 po sam. nájezdech (1:4, 3:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 16. Larkin, 25. Oullet, 30. Athanasiou, 35. Tatar, 57. Nyquist, rozhodující sam. nájezd Nielsen - 1. a 9. Vatrano, 3. Carlo, 20. Bergeron, 35. McQuaid (Krejčí). Střely na branku: 25:33. Petr Mrázek odchytal za Detroit 56:10 minuty, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procent. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Tatar (oba Detroit), 3. Bergeron (Boston).
Edmonton - Florida 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 7. Kassian, 14. Letestu, 58. Eberle, 65. McDavid - 18. Trocheck, 39. Sgarbossa, 55. McKegg (Jágr). Střely na branku: 31:31. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Eberle, 3. Russell (všichni Edmonton).
Los Angeles - San Jose 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 6. Pearson, 36. Gáborík - 4. Burns, 16. Wingels, 30. Pavelski. Střely na branku: 24:27. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Thornton (San Jose), 2. Brown (Los Angeles), 3. Pavelski (San Jose).