Damon Jones trefil Clevelandu druhé kolo play-off NBA

WASHINGTON/SACRAMENTO

Basketbalisté Clevelandu vyhráli v pátečním šestém utkání play-off NBA 114:113 ve Washingtonu a poprvé po třinácti letech postoupili do druhého kola vyřazovacích bojů. Nečekaným hrdinou utkání byl Damon Jones, jenž strávil na palubovce pouhých 14 sekund, nicméně necelých pět vteřin před koncem prodloužení vstřelil vítězný koš.

Stejným výsledkem 4:2 na zápasy vyhráli svou sérii i úřadující šampioni ze San Antonia, kteří stvrdili postup do konferenčního semifinále vítězstvím 105:83 v Sacramentu.

"Damon Jones, který sám sebe nazývá nejlepším střelcem vesmíru, trefil jackpot," řekl s širokým úsměvem po zápase ve Washingtonu šťastný LeBron James, jenž absolvuje první play-off v kariéře. Jednadvacetiletý supertalent z Clevelandu odehrál celých 53 minut, nastřílel 32 bodů a mohl se radovat i z vítězství nad rivalem Gilbertem Arenasem.

Tahoun týmu Wizards sice zaznamenal o čtyři body více než James, v rozhodujícím momentě však selhal. Patnáct sekund před koncem prodloužení za stavu 113:112 neproměnil ani jeden ze dvou trestných hodů, což nakonec jeho tým zřejmě stálo vítězství a vyrovnání série.

Cavaliers čeká v semifinále souboj s Detroitem

Svou roli při klíčových šestkách sehrál i James, jenž po prvním hodu za Arenasem přišel a "hučel" do něj. "Říkal jsem mu, že jestli netrefí ani jednou, je po zápase," reprodukoval svá slova James.

Arenasova verze byla mírně odlišná: "Řekl mi: 'Víš, kdo dá vítězný koš, pokud tohle netrefíš'," tvrdila nešťastná hvězda Washingtonu. "Cítím, že jsem tým zklamal. Mám osmdesátiprocentní úspěšnost při trestných hodech a nedám ani jeden... Basketbaloví bozi s námi nebyli," dodal Arenas.

V atraktivním semifinále Východní konference čeká Cavaliers souboj s nejlepším celkem základní části Detroitem. Přemožitelé mužstva Pistons z loňského finále NBA San Antonio zase nastoupí v Západní konferenci k texaskému derby proti svým největším rivalům z Dallasu.

Spurs postoupili do druhého kola play-off pošesté za sebou také díky Tonymu Parkerovi, jenž si 31 body vytvořil osobní maximum ve vyřazovacích bojích. "Jsem rád, že už to máme za sebou. Sacramento nás hodně potrápilo," uznal třiadvacetiletý Francouz.