Česko - Švédsko 2:5Čeští hokejisté zaspali a Švédové sehráli pohodový zápas

26. Kovář 1 : 3
53. Klingberg 1 : 4
58. Kovář 2 : 4
60. Rosén 2 : 5

Česká hokejová reprezentace si připsala porážku na úvod Švédských her, které jsou součástí Euro Hockey Tour. V Göteborgu domácí tým vyhrál 5:2, rozhodla úvodní třetina, kterou tým Josefa Jandače prohrál 0:3. I proto došlo k výměně gólmanů po dvaceti minutách, Jakuba Kováře vystřídal Pavel Francouz. Po porážce přišel konec jedné minisérie. Výběr ze středu Evropy předchozí čtyři zápasy s tímto soupeřem vyhrál. Pátý už ne. Oba české góly si připsal Jan Kovář.

Tomáš Zohorna (vlevo) v souboji s Calle Rosénem.

Pravidelné dávkování švédské hořkosti, tím nakazili domácí český výběr. První čtyři nadějná střídání Jandačova výběru a tlak v úvodních minutách. To byla jediná radost pro hosty.

V páté minutě Everberg překonal Kováře, který si připsal první start za národní tým v sezóně. Moc mu nechutnal. Po dalších pěti minutách zvýšil Eriksson Ek. Uběhla další pětiminutovka a domácí vedli 3:0. Po 19 sekundách využil přesilovku Klingberg.

V úterý musela v Göteborgu Sparta skousnout porážku ve finále Ligy mistrů. Po dvaceti minutách nic nenasvědčovalo tomu, že národní tým porážku švédskému soupeři ve čtvrtek vrátí.

Výměna gólmanů po první třetině

Francouz, to byl gólman, který dostal šanci od druhé třetiny. Začátek prostředního dějství přinesl přesilovku pro český výběr, ale po pár sekundách opět špatné střídání a bylo po výhodě. Po šesti minutách se hostující střídačka přece jen dočkala, přesnou trefu z kruhu vyslal Jan Kovář a šestý nejproduktivnější hráč KHL snížil na 1:3.

Více ze hry, více šancí a vyhraná druhá třetina 1:0, to byl stav po prostřední části. Více Švédové Čechům nedovolili, ti se do trvalého a výrazného tlaku nedostali. Domácí dobře bránili a dvougólový náskok si bez větších problémů pohlídali.

Náprava v sobotu proti Finsku?

Čekání na gól na české straně ve třetí dvacetiminutovce, bránění a žádný risk u Švédů. S přibývajícím časem bylo vítězství blíže a blíže domácímu týmu. Když se trefil podruhé v utkání Klingberg, sedm minut před šedesátou minutou bylo téměř jasno. Gól naděje si ještě připsal Kovář, který se trefil podruhé v utkání, ale už bylo pozdě. V poslední sekundě ještě navíc trefil prázdnou branku Rosén. Výběr Tří korunek si před šesti tisíci diváky připsal body do tabulky Euro Hockey Tour, Češi vyšli naprázdno.

Další zápas národní tým na Švédských hrách sehraje v sobotu, v poledne padne první buly v utkání s Finskem.

Rusové dál vládnou

Hokejisté Ruska vstoupili do Švédských her výhrou doma v Petrohradu nad Finskem 2:1 a díky šestému vítězství ze sedmi duelů vládnou suverénně tabulce Euro Hockey Tour. V čase 58:24 rozhodl o plném bodovém zisku sborné Anatolij Golyšev. Po přesunu do Göteborgu čeká Rusy v sobotu zápas s domácím Švédskem.

Švédské hokejové hry
Švédsko - Česko 5:2
Branky a nahrávky: 5. Everberg (Eriksson Ek, Klingberg), 10. Eriksson Ek, 15. Klingberg (Zackrisson, Fantenberg), 53. Klingberg, 60. Rosén (Klingberg) - 26. Jan Kovář, 58. Jan Kovář (Radil, Kundrátek). Rozhodčí: Salonen, Heikkinen (oba Fin.) - Pihlblad, Waldejer (oba Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 6152.
Švédsko: Fasth - Nygren, Borgman, Rosén, Holm, Aho, E. Johansson, Fantenberg - Thuresson, Ryno, A. Johansson - Klingberg, Eriksson Ek, Everberg - Gynge, Zackrisson, Bergström - Brodin, Händemark, Lundh. Trenéři: Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv a Peter Popovic.
Česko: Jakub Kovář (21. Francouz) - Kundrátek, Polášek, Šimek, Kolář II, Rutta, T. Dvořák, Vitásek, Klok - Radil, Jan Kovář, Vondrka - Kašpar, Kämpf, T. Zohorna - P. Holík, V. Růžička ml., Birner - Hyka, P. Jelínek, Lenc. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.
Rusko - Finsko 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 36. Kručinin (Svetlakov, Rykov), 59. Golyšev (Tkačov) - 41. Palola (Haapala, Sallinen). Rozhodčí: Hodek, Hradil (oba ČR) - Ivanov, Nestěrov (oba Rus.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 6000.
Rusko: Šesťorkin - Ljubuškin, Bereglazov, Musin, Jarullin, Arzamascev, Gavrikov, Rykov, Osipov - Kaprizov, Tkačov, Golyšev - Sannikov, Šalunov, Šumakov - Mamin, Svetlakov, Kručinin - Okulov, Prochorkin, A. Fjodorov - Karpov. Trenér: Oleg Znarok.
Finsko: Koskinen - Koivisto, Mikkola, Kousa, Lehtonen, Järvinen, Melart, Kivistö - Palola, Sallinen, Haapala - Peltola, Manninen, Savinainen - Nättinen, Suomela, Erkinjuntti - Ojamäki, Hintz, Kärki. Trenér: Lauri Marjamäki.