Thiem - Berdych 3:6, 7:6, 3:6, 6:3, 3:6České barvy zůstávají ve Wimbledonu! Berdych se přes Rakušana probil mezi poslední osmičku

Český tenis dál má zastoupení ve wimbledonské dvouhře! Tomáš Berdych dnes na londýnské trávě postoupil do čtvrtfinále, když si v téměř tříhodinovém boji poradil s osmým nasazeným Rakušanem Dominikem Thiemem 6:3, 6:7, 6:3, 3:6 a 6:3.

Tomáš Berdych po osmifinále Wimbledonu s Rakušanem Dominikem Thiemem.

Ve čtvrtfinále Wimbledonu je letošní poslední český zástupce ve dvouhře už popáté v kariéře.

Co dál? Ve středu se česká turnajová jedenáctka nejspíše potká s trojnásobným wimbledonským vítězem Novakem Djokovičem. Druhého nasazeného Srba ještě čeká osmifinálový duel s Francouzem Adrianem Mannarinem (v úterý ve 14:00).

S Djokovičem má Berdych krajně nepříznivou bilanci 2:25.

Výhra nad Thiemem ale pro něj může být velkým povzbuzením.  Hráče světové desítky Berdych porazil na trávě po sedmi letech. Naposledy to dokázal v roce 2010, kdy si zahrál ve Wimbledonu finále.

Co rozhodlo jeho bitvu s Thiemem? Nadprůměrný servis, drtivý forhend a zřetelná víra ve vlastní síly. Všimnout si toho mohl i Američan Andre Agassi, Djokovičův superkouč, který sledoval z terasy hráčské restaurace úvodní gamy.

Jednatřicetiletý Berdych hrál od prvních míčů aktivně a naznačil prvky překvapení. Vydával se tu a tam k síti, jen pokus o zkrácení nevyšel. Především ale spoléhal na servis, při kterém dlouho nepřipouštěl ani zárodky problémů.

Forhendem vymetal rohy a k brejku v prvním setu mu v šesté hře pomohl Thiem dvojchybou. Úvodní set měl Berdych za půl hodiny v kapse a slečny v hledišti si dolévaly šampaňské, ale český hráč měl k oslavě ještě daleko.

Vyrovnaný druhý set přinesl i dohadování s rozhodčím. Za stavu 4:5 po úderu Rakušana trefil Berdych síť, ale lajnový křikl Thiemovi aut. Jestřábí oko ukázalo míč jako dobrý a hlavní sudí ohlásil výhoda Thiem. Berdych se rozčílil, protože si myslel, že by se měla výměna opakovat. "Strašné rozhodnutí. Podívejte se na skóre. Co to děláte? Nikdo o vás nemluví, tak se ukážu. Perfektní práce!" říkal ironicky.

Přes rozčílení situaci zvládl a setbol odvrátil důrazně esem. Stejně se o pár míčů později zbavil i druhého setbolu Thiema. Sadu rozhodl až tie-break. V něm byl jedenáctý nasazený Berdych pasivnější a set prohrál.

Vyšel mu ale nástup do třetí sady. Podruhé vzal Thiemovi podání a ve slunečních brýlích manželky Ester se pro něj jako by zrcadlila vítězná cesta. Podání mu fungovalo na výbornou, proto si bez většího zakolísání došel pro druhou sadu.

Ve čtvrtém setu si oba drželi podání do osmé hry. Thiem se začal víc tlačit k síti, zkoušel hrát aktivněji a Berdych si poprvé v utkání prohrál servis. Vzápětí měl šanci získat brejk zpět, ale Rakušan výborně podal a srovnal na 2:2 na sety.

Berdych zvládl úvod rozhodujícího setu. Nejdříve odvrátil v první hře brejkbol a vzápětí připravil Thiema potřetí v utkání o servis. Sebevědomě dospěl k mečbolu a po dvou hodinách a 52 minutách duel ukončil svým patnáctým esem.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 31,6 miliónu liber):
Muži:
Dvouhra - osmifinále:
Berdych (11-ČR) - Thiem (8-Rak.) 6:3, 6:7 (1:7), 6:3, 3:6, 6:3.
Ženy:
Čtyřhra - 3. kolo:
Bellisová, Vondroušová (USA/ČR) - L. Kičenoková, Curenková (Ukr.) 6:4, 6:2
Ninomijaová, Voráčová (Jap./ČR) - Hradecká, Siniaková (5-ČR) 6:4, 6:4
Grönefeldová, Peschkeová (12-Něm./ČR) - Görgesová, Strýcová (7-Něm./ČR) 6:3, 6:7 (5:7), 6:2
Kuzněcovová, Mladenovicová (Rus./Fr.) - Babosová, Hlaváčková (4-Maď./ČR) 6:3, 6:7 (3:7), 6:3
Smíšená čtyřhra:
2. kolo:
Venus, Krejčíková (15-N. Zél./ČR) - Jelgin, An. Rodionovová (Rus./Austr.) 4:6, 6:3, 6:4.