Spektakulární Barbora! Patnáctiletá Češka navázala na Hejnovou, má světové zlato

Nairobi/Praha

Úchvatné představení předvedla česká čtvrtkařka Barbora Malíková na atletickém mistrovství světa do 17 let v Nairobi. Byť je opavské atletce pouhých patnáct let, všechny soupeřky ve finále porazila a jako teprve čtvrtá Češka v historii získala světové zlato do 17 let. „Spektakulární Barbora,“ rozplývala se oficiální stránka mezinárodní federace IAAF.

Barbora Malíková vítězně dobíhá do cíle finále MS do 17 let v Nairobi.

„Jsem strašně šťastná, takový osobák jsem nečekala, ještě k tomu zlatá medaile," nemohla uvěřit.

Opavská svěřenkyně Jany Gellnerové zářila už v halové sezóně, na čtvrtce se stala vicemistryní republiky, ale v létě předvádí Malíková dech beroucí progres. V Třinci vyhrála mistrovství republiky dospělých a do Keni letěla s osobním rekordem 54,03 s.

Jenže na historicky posledním světovém šampionátu této kategorie (dál zůstanou jen kontinentální) si ve svých patnácti letech vedla jako zkušená závodnice.

Ovládla už semifinále, v němž si vylepšila osobní rekord na 53,77 s. Ve finálové osmičce byla jednou z dvojice Evropanek a počínala si takticky skvěle. Soupeřky napálily závod od prvních metrů, Malíková opticky ztrácela, ale o to víc sil pošetřila do finiše. Cílem proběhla jasně první v čase 52,74 s, o 57 setin před domácí Mary Moraaovou.

Čtvrtá zlatá Češka

Malíková vymazala 29 let starý český dorostenecký rekord Naděždy Tomšové. Rychleji v posledních pěti letech v Česku běžely mezi dospělými jen Denisa Rosolová a Zuzana Hejnová.

Ve světových dorosteneckých tabulkách je letos Malíková druhá za Američankou Arrií Minorovou, ale Američané stejně jako některé další výpravy do Nairobi z bezpečnostních důvodů necestovaly.

Světový dorostenecký titul před Malíkovou dobyla z běžeckých disciplín jen překážkářka Zuzana Hejnová v roce 2003, dále sedmibojařka Kateřina Cachová (2007) a výškařka Michaela Hrubá (2015).