Zlatý míč pro Zidana, nejlepším brankářem Buffon

BERLÍN

Zlatý míč pro nejlepšího hráče fotbalového mistrovství světa získal Francouz Zinédine Zidane. Ani ostudný závěr kariéry v nedělním finále ho nepřipravil o vítězství v anketě, v níž hlasovali novináři akreditovaní na světovém šampionátu. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího gólmana mistrovství si odnesl italský brankář Gianluigi Buffon.

Zidane porazil o pouhých 35 bodůI italského kapitána Fabia Cannavara. Třetí skončil další člen vítězného italského týmu Andrea Pirlo.

Deset kandidátů vybrala po semifinálových zápasech technická komise FIFA a z této desítky pak žurnalisté volili fotbalového krále. Ještě v polovině nedělního večera asi nikdo nepochyboval, že trofej získá Zidane, ale když hlavou udeřil protihráče a dostal červenou kartu, začaly se misky vah naklánět pro jeho italského konkurenta.

Zidane však stejně vyhrál, nasbíral 2012 bodů. Mnozí žurnalisté možná svůj lístek odevzdali ještě před osudným okamžikem, nebo i přes selhání nervů považují Francouze za největší hvězdu turnaje.

V hlasování fanoušků na internetové stránce FIFA zvítězil italský brankář Gianluigi Buffon, těsně před Zidanem a Pirlem.

Mezinárodní fotbalová federace udělovala na závěr šampionátu ještě další trofeje. Zlatou kopačku si vystřílel pěti góly Němec Miroslav Klose, o stříbru a bronzu mezi třígólovými střelci rozhodl nižší počet odehraných minut. Druhé místo tak obsadil Argentinec Hernán Crespo a třetí Brazilec Ronaldo.

Buffon nejlepším brankářem

Opora nových mistrů světa z Itálie Gianluigi Buffon byl vyhlášen nejlepším brankářem fotbalového šampionátu v Německu. Ocenění mu přiřkla technická komise mezinárodní federace FIFA po nedělním finále s Francií, kterou Italové porazili 5:3 na penalty.

Osmadvacetiletý gólman Juventusu Turín vystřídal na postu nejlepšího brankáře mistrovství Olivera Kahna, který získal titul před čtyřmi roky v Japonsku a Koreji, kde Němci skončili druzí za Brazílií. V roce 1998 získal Jašinovu cenu Buffonův nedělní sok Fabien Barthez, který tehdy pomohl Francii k titulu.

Cena pro nejlepšího brankáře byla poprvé udělena před dvanácti lety v USA, kde ji získal Belgičan Michel Preud'homme.

Buffon před finálovým rozstřelem inkasoval během šampionátu jen dvě branky, z toho jednu vlastní. Ve finále ho překonal v úvodu z penalty Zinédine Zidane a překazil italskému hrdinovi útok na rekord v neprůstřelnosti. Ten drží další Ital Walter Zenga, jenž v roce 1990 neinkasoval 517 minut po sobě, Buffonova série se zastavila na 459 minutách.

Přehled trofejí FIFA
Zlatý míč: 1. Zidane (Fr.) 2012 bodů, Stříbrný míč: Cannavaro (It.) 1977, Bronzový míč Pirlo (It.) 715.
Zlatá kopačka: Klose (Něm.) 5 branek, Stříbrná kopačka: Crespo (Arg.) 3, Bronzová kopačka: Ronaldo (Braz.) 3.
Jašinova cena: Buffon (It.).
Nejlepší mladík: Podolski (Něm.).
Cena fair play: Španělsko a Brazílie.
Nejzábavnější tým: Portugalsko.