Finsko - Česko 5:2Čeští hokejisté proti Finům propadli a přišli o vítězství v EHT

Češi ve druhém utkání na Švédských hokejových hrách podlehli Finsku 2:5 a prohráli také přímý souboj o vítězství v Euro Hockey Tour. Národní tým v zápase doplácel na častou nedisciplinovanost. Góly českého týmu obstarali Adam Musil a Robert Kousal.

Český útočník Adam Musil dal v utkání s Finskem svůj první reprezentační gól.

Zápas začal v poklidném dopoledním tempu a minimálně zpočátku hráči obou mužstev hrozili jen ojediněle. Před finskou brankou bylo poprvé „veselo" po deseti minutách hry při české přesilovce, kdy dostal příležitost se ukázat i aktivitou hýřící Martin Nečas, na branku však česká pětka nedosáhla.

První opravdu velkou šanci měli Češi za pár minut paradoxně ve vlastním oslabení, kdy Šťastný vyslal Kubalíka do brejku – brankář Husso si ale s jeho bekhendem poradil a vzápětí Finové udeřili. Za Furchem skončilo ukryté nahození Julia Honky. Ke konci třetiny měli hokejisté Suomi další početní převahu a znovu ji využili. Střelou z pravého kruhu skóroval Antti Suomela (2:0). V úvodním dějství hráli seveřané celkem čtyři přesilovky.

Ve druhé části se Češi zlepšili, Finy přestříleli a zapracovali na disciplíně. Dokonce dali kontaktní branku. Na první gól v národním týmu dosáhl ve 31. minutě Adam Musil, který z pravého křídla vypálil, najel si do brankoviště a puk za Hussa doklepl. Branka české mužstvo nakopla, vyrovnání bylo několikrát na dosah, ve třetí části se ale obraz hry dramaticky změnil.

Klíčový moment nastal už krátce po přestávce. Pesonen obral Pyrochtu za českou brankou o kotouč a přihrál před Furchem číhajícímu Tuomasi Kiiskinenovi – 3:1. V následujících minutách se vrátil trend zbytečných trestů z první periody. Čtyři minuty měl na trestné za hrubost strávit Matěj Stránský, David Sklenička pak dostal 2+10 za nesportovní chování

Finové převahy využili, v 52. minutě na 4:1 zvýšil Toni Rajala, jen 25 vteřin nato gólový účet seveřanů zakulatil Tommi Kivisto.

Čeští hokejisté díky Robertu Kousalovi ještě jednou udeřili z přesilovky, zázrak však zůstal v nedohlednu. Finové v utkání zvítězili 5:2.

Švédské hokejové hry v Södertälje, turnaj Euro Hockey Tour:
ČR - Finsko 2:5 (0:2, 1:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 31. A. Musil, 56. Kousal (M. Stránský) - 14. Honka (Ikonen, Kiiskinen), 17. Suomela (Riikola), 41. Kiiskinen (J. Pesonen, Ikonen), 52. Ralaja (Sandell, Riikola), 52. Kivistö (Manninen, Enlund). Rozhodčí: Björk, Holm - Laksola, Nyqvist (všichni Švéd.). Vyloučení: 8:5, navíc D. Sklenička (ČR) 10 min. Využití: 1:4. Diváci: 1577.
ČR: Furch - D. Sklenička, Krejčík, Pyrochta, D. Musil, Pláněk, Hrbas, F. Pavlík - Šťastný, Faksa, D. Kubalík - Kousal, Nečas, H. Zohorna - Řepík, Chytil, Frk - M. Stránský, A. Musil, M. Kaut - od 48. navíc F. Chlapík, od 49. F. Zadina. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.
Finsko: Husso - Honka, Kivistö, Näkyvä, Jürgens, Jokiharju, Vaakanainen, Riikola, Juolevi - Palola, Suomela, Manninen - Ikonen, J. Pesonen, Kiiskinen - Rajala, Sandell, Enlund - Puustinen, Sallinen, Jormakka - Antilla. Trenéři: Lauri Marjamäki a Jussi Tapola.