Tampa Bay - Washington 0:4Stav série 3:4Obrat dokonán! Parta kolem ruského kapitána Ovečkina si zahraje finále Stanley Cupu

V hlavním městě USA se slaví! Hokejisté Washingtonu se po dvaceti letech probojovali do finále Stanley Cupu, ve kterém je vyzve nováček NHL z Vegas. V rozhodujícím sedmém duelu finále Východní konference porazili Capitals Tampu Bay na jejím ledě 4:0. Vítězný gól vstřelil ruský snajpr a kapitán týmu Alexandr Ovečkin, dvakrát se prosadil švédský útočník André Burakovsky a do prázdné branky se při power play Lightning trefil Nicklas Bäckström. Brankář Braden Holtby díky 29 zákrokům podruhé za sebou udržel čisté konto. Finálová série začne v pondělí 28. května na ledě Golden Knights.

Kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin slaví svoji trefu do sítě Tampy Bay v rozhodujícím sedmém finále play off Východní konference NHL.

Už nedělní postup Vegas přes Winnipeg rozhodl o tom, že se v této sezóně rozšíří dosavadní počet 24 českých vítězů Stanleyova poháru. Na straně Capitals hrají obránce Michal Kempný a forvard Jakub Vrána, za Golden Knights nastupuje útočník Tomáš Nosek.

Do kádru Washingtonu, který v sérii vedl 2:0 na zápasy, později 2:3 prohrával, aby nakonec zvládl obrat na 4:3, patří i bek Jakub Jeřábek. Ten by ale k tomu, aby se mohl stát držitelem prstenu za vítězství, musel ve finále nastoupit alespoň do jednoho zápasu. Podobně je na tom i forvard Vegas Tomáš Hyka, jenž po vyřazení farmářského celku Chicago Wolves v play off AHL zámoří opustil a posílil české hokejisty na nedávném mistrovství světa v Dánsku.

Ovečkin zařídil vedení Capitals už po 62 vteřinách hry. Útočník Tom Wilson ve středním pásmu složil na zem Chrise Kunitze, zavezl puk do útočné třetiny, přenechal ho Jevgeniji Kuzněcovovi a nejproduktivnější hráč letošní vyřazovací části nabil Ovečkinovi na střelu z první. Kuzněcov si vylepšil bilanci na 24 bodů, Ovečkin si díky 22. bodu stanovil osobní rekord v bojích o Stanley Cup.

"První gól byl velmi důležitý. Po něm se aktivita přelila na naši stranu. Holts byl dneska nepřekonatelný, chytal výjimečně. Všichni se na výhře podíleli, každý se obětoval. Zasloužili jsme si vyhrát," řekl Ovečkin.

Ve čtvrté minutě mohl v přesilové hře na rozdíl dvou branek zvýšit Jakub Vrána, který však orazítkoval brankovou konstrukci.

Burakovského gólové probuzení

Na počátku druhé třetiny měl blízko k vyrovnání zadák Victor Hedman, ale jeho ostrý projektil se od brusle Larse Ellera odrazil pouze do tyče. Vzápětí si švédský obránce najel až před Holtbyho, položil si ho na zem a přihrál puk před odkrytou branku, avšak najíždějící Yanni Gourde ho v obležení beků Brookse Orpika a Chrise Djoose nedokázal doklepnout za brankovou čáru.

Druhá gólová radost hostů přišla v 29. minutě. Eller ve středním pásmu naslepo nahodil kotouč do obranné třetiny Lightning přímo na Dana Girardiho. Domácího zadáka ale o puk připravil Burakovsky, který zamířil přesně na vzdálenější tyč. Útočník Capitals se v tomto play off prosadil poprvé.

V 37. minutě přidal Burakovsky třetí trefu Washingtonu. Obránce John Carlson mu přihrál do středního pásma odrazem o mantinel a třiadvacetiletý Švéd samostatný únik zakončil střelou mezi Vasilevského betony. Konečné skóre stanovil v 57. minutě gólem do prázdné branky při power play Lightning Nicklas Bäckström. Capitals dokázali v Tampě uspět třikrát ze čtyř zápasů.

Program finále Stanleyova poháru (začátky v SELČ):
Úterý 29. května - 1. zápas:
02:00 Vegas Golden Knights - Washington Capitals.
Čtvrtek 31. května - 2. zápas:
Neděle 3. června - 3. zápas:
02:00 Washington Capitals - Vegas Golden Knights.
Úterý 5. června - 4. zápas:
Pátek 8. června - případný 5. zápas:
Pondělí 11. června - případný 6. zápas:
Čtvrtek 14. června - případný 7. zápas:

Tampě Bay, nejofenzivnějšímu mužstvu základní části, zlomila vaz střelecká impotence, která trvala bez 33 sekund 160 minut. Lightning se v sérii naposledy prosadili v 21. minutě pátého duelu. Hvězdnému Ovečkinovi trvalo třináct sezón, než mužstvo dotáhl do finále. "Jsem dojatý. Na tuhle chvíli jsme čekali hodně dlouho," uvedl ruský kanonýr.

Finálová série bude pokračovat opět na ledě Vegas v noci na čtvrtek, do Washingtonu se přesune o tři dny později. Rozhodnout se může nejdříve v noci na úterý 5. června, případné další duely jsou na programu vždy po třech dnech. Všechny zápasy mají shodný začátek ve 2:00 SELČ. Nejpozději bude jasno o vítězi ve čtvrtek 14. června středoevropského času.

Vegas se mohou stát druhým nováčkem v historii, který dokáže vyhrát Stanleyův pohár. V roce 1918 se to povedlo týmu Toronto Arenas. O 50 let později bylo ještě ve finále St. Louis, ale podlehlo Montrealu. Washington, který hraje v NHL od roku 1974, je ve finále podruhé v historii. V roce 1998 Capitals podlehli Detroitu 0:4 na zápasy.

Finále Východní konference play off NHL - 7. zápas:
Tampa Bay - Washington 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 29. a 37. Burakovsky, 2. Ovečkin, 57. Bäckström. Střely na branku: 29:23. Diváci: 19 092. Hvězdy utkání: 1. Holtby, 2. Burakovsky, 3. Ovečkin (všichni Washington). Konečný stav série: 3:4.