Čtvrtkařská štafeta ve finále HMS pátá, překážkář Svoboda skončil v semifinále

Čtvrtkaři Patrik Šorm, Vít Müller, Tadeáš Plaček a Pavel Maslák byli na halovém mistrovství světa pátí ve štafetě. Vyrovnali tak nejlepší výsledky české výpravy, o něž se postaral Šorm v individuálním závodě a pětibojařka Dorota Skřivanová. Zatímco před pěti lety získalo Česko v Bělehradě na HME sedm medailí, ze světového halového šampionátu Češi odjíždějí bez cenného kovu. To se jim stalo naposledy v roce 2008 ve Valencii. Pod širým nebem podobně neuspěli na posledním MS v roce 2019 v Dauhá.

Petr Svoboda.

Závěrečný den halového mistrovství světa nabídl dva světové rekordy. Dopoledne se o historický zápis se postarala v trojskoku Yulimar Rojasová, která posledním pokusem ve finále vylepšila vlastní světový rekord o nevídaných 31 centimetrů na 15,74 metru. Její maximum pod širým nebem je o sedm centimetrů kratší. Večer Armand Duplantis jako první tyčkař v historii překonal 620 centimetrů.

Ve srovnání s dopoledním rozběhem Češi změnili pořadí závodníků ve štafetě. Rozbíhal aktuálně nejlepší český čtvrtkař Šorm a na pozici finišmana se vrátil tuzemský rekordman Maslák. Ve vyrovnaném závodě Češi, kteří loni získali stříbro na HME, finišovali těsně před Brity a sedmnáct setin za čtvrtým Polskem. Od bronzových Nizozemců je dělila sekunda a sedm setin. "Celkově asi postupem času budeme spokojeni. Myslím, že minimálně na čtvrté místo až třetí časově bylo. Nebyly to ideální závody pro nikoho, hodně se tam strkalo, hodně předbíhalo. Bylo to takticky náročné," komentoval umístění v České televizi Maslák.

Svoboda, který před pěti lety v srbské metropoli získal bronz na halovém ME, vstoupil do šampionátu skvěle. Dosud nejlepší výkon sezony si vylepšil o čtyři setiny na 7,59 sekundy. V celkovém hodnocení měl třetí nejlepší čas za světovým rekordmanem Hollowayem (7,40) a Francouzem Wilhemem Belocianem (7,55).

Cíle si dával podle čísla 173, se kterým startuje. "První v rozběhu, sedmým časem do finále a ta trojka na konci....," prohlásil s úsměvem. Byla to nadsázka, ale rezervy ještě cítí. "Nic mě nebolí. Vím, že se to dá ještě zmáčknout na mnohem lepší výkon," věřil.

V semifinále se mu ale nedařilo. Od začátku ztrácel, a když na posledních dvou překážkách klopýtal, proběhl cílem až sedmý v čase 7,71 sekundy. "Tahle dráha neodpouští chybu a tu já jsem udělal při odrazu do první překážky. Všechno jsem to běžel vsedě. Tohle jsou překážky, stalo se, škoda. Forma tady je, byla a zůstane neprodaná," litoval Svoboda, kterého v závěru rozhodil i kontakt se soupeřem.

Semifinále na 60 metrů překážek mělo kuriózní závěr, protože se na osmé příčce potkali se shodným časem Brit David King a Japonec Šusej Nomoto. Nerozsoudily je ani tisíciny sekundy, takže rozhodoval los. Rozhodčí do sáčku vložili obě jména a pak vylosovali Kinga.