Zlatá fantazie Hejnové! Veselý bez medaile, Yego šokoval soupeře

Peking

Zuzana Hejnová slaví po dvou letech další titul mistryně světa! Ve finále běhu na 400 m překážek na MS v Pekingu s přehledem porazila celé pole soupeřek a do cíle doběhla s náskokem v čase 53,50 s, což je světový výkon roku. Naopak oštěpař Vítězslav Veselý zlato z Moskvy neobhájil. Svěřenec trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana Jana Železného obsadil ve finále osmé místo výkonem 83,13 metru ze třetí série. Zlato bral Keňan Julius Yego, jehož 92,72 metru rovněž znamená letošní světové maximum.

Radost mohla propuknout naplno! Zuzana Hejnová v cíli finále na 400 m překážek při MS v Pekingu.

Hejnová se po vlažnějším úvodu sezóny dostala do formy, na šampionátu ukázala svou sílu v rozběhu i semifinále. Za sebou má nyní sedm vítězných běhů v řadě.

Ve finále dosáhla svěřenkyně Dalibora Kupky osmého nejlepšího výkonu kariéry, ke svému českému rekordu z Moskvy se přiblížila na 67 setin.

"Myslím, že to je letos můj maximální výkon. Ani jsem v to nedoufala. Na začátku sezóny, když se mi zlepšovala forma, jsem v takovýhle čas věřila, ale teď to byl už třetí běh. Navíc se cítím trochu nachlazená, takže jsem strašně spokojená. Bylo to bez chyby, na konci už jsem nemohla," uvedla Hejnová.

Za českou reprezentantkou skončily Američanky Shamier Littleová (53,94), dosavadní jednička letošních tabulek, a Cassandra Tateová (54,02). "Ani nevím, jak to dopadlo," usmívala se po čestném kolečku Hejnová, která je vůbec první českou atletkou, která obhájila titul mistryně světa a jako první v historii obhájila světové zlato na této trati. "Byla to těžká cesta, ale skončila skvěle," zmínila loňské potíže s únavovou zlomeninou nártu a bolavou patou.

Supervýkony oštěpařů

Finále nabídlo nejkvalitnější oštěpařskou soutěž od MS 2001 v Edmontonu. Za Yegem, který bral první medaili z velké akce, skončil v jedné z nejkvalitnějších soutěží historie Egypťan Ihab Abdelrahman, který si vylepšil osobní rekord na 88,99. Bronz vybojoval Fin Tero Pitkämäki, jenž hodil 87,64. Veselého zlatý hod z minulého světového šampionátu v Moskvě (87,17 m) by nestačil ani na čtvrté místo.

Veselý zahájil finále výkonem 78,38 metru, ve druhé sérii měl neplatný pokus a ve třetí přidal 83,13 m. Do užšího finále prošel na poslední chvíli z osmého místa o pouhých šest centimetrů. Další platné výkony českého reprezentanta v Ptačím hnízdě měly hodnotu 81,45 m a 82, 98 m.

Jeho letošní maximum 88,18 z červnového mítinku v Birminghamu by znamenalo třetí místo. "Nemohl jsem se do toho dostat na rozběhu. Bylo to rychlé a já jsem nestíhal. Padal jsem při odhodu, nestačil jsem to zastavit a udělat to správně," krčil rameny Veselý. Z porážky si nedělal velkou hlavu. "Někdy se to povede, někdy ne. Formu mám, tak ji třeba ještě prodám," řekl směrem k bruselskému finále Diamantové ligy, kterou může vyhrát.

Kubánka Yarisley Silvaová získala zlato v soutěži tyčkařek. Jako jediná překonala na třetí pokus 490 cm a má první titul. Mistryní na 3000 m překážek se stala Hyvin Jepkemoiová z Keni před vedoucí ženou letošních tabulek Ghribiovou z Tuniska a Němkou Krauseovou. Překvapivým šampiónem v běhu na 400 m se stal Jihoafričan Wayde Van Niekerk, který se časem 43,48 zařadil na čtvrté místo historických tabulek.

Gatlin a Bolt prošli do finále dvoustovky nejlepšími časy

Na mistrovství je vše připraveno také na další bitvu sprinterských hvězd, tentokrát v závodu na 200 metrů. V semifinále byl dnes nejrychlejší Američan Justin Gatlin časem 19,87 sekund. Jamajčan Usain Bolt, který na dvoustovce usiluje o čtvrtý titul za sebou, vyhrál svůj běh zadrženě za 19,95. I když značnou část rovinky výrazně vypouštěl, dosáhl svého letošního maxima.

Ve čtvrtek může Bolt po nedělním triumfu na stovce přidat do své famózní sbírky úspěchů jubilejní desátý titul mistra světa. Gatlin bude na dvoustovce hájit více než dvouletou neporazitelnost. Na světový titul čeká bývalý dopingový hříšník od roku 2005, kdy v Helsinkách vyhrál 100 i 200 metrů.

Závodem na 200 metrů vyvrcholí program šestého dne šampionátu ve 14:55 SELČ.

V rozbězích na ženské dvoustovce se postarala o kuriózní situaci jedna z favoritek Veronica Campbellová-Brownová. Jamajská hvězda po výběhu ze zatáčky přeběhla z páté do šesté dráhy a cílem proběhla před zaskočenou Britkou Margaret Adeoyeovou. Mistryně světa na této trati z roku 2011 unikla diskvalifikaci díky tomu, že svou chybou nezískala výhodu ani nepřekážela žádné ze soupeřek.

Adeoyeovou však zmátla. "Říkala jsem si: tak je to moje nebo její? Ale vytáhla mě do cíle, takže prima. Chtěla jsem se jí co nejvíc přiblížit, protože jsem si říkala, že ji nejspíš diskvalifikují," uvedla Britka, která doběhla v pátém rozběhu na třetím postupovém místě za 23,10. Campbellová-Brownová v něm zvítězila časem 22,79.