Slovácko - Plzeň 2:0Plzeň prohrála na Slovácku a propásla šanci vrátit se na první místo

26. Daníček 1 : 0
63. Petržela 2 : 0

Fotbalisté Plzně prohráli v nedělním 20. kole první ligy na stadionu Slovácka 0:2. Obhájci titulu nevyužili šanci vystřídat v čele tabulky Slavii, která v sobotu remizovala v Teplicích 1:1, a z druhého místa na pražského lídra ztrácí dva body. O vítězství týmu z Uherského Hradiště rozhodli Vlastimil Daníček ve 26. minutě a bývalý hráč Západočechů Milan Petržela v 63. minutě.

Radost hráčů Slovácka z gólu v síti Plzně.

Viktoria venku v nejvyšší soutěži utrpěla první porážku po 21 utkáních. Naopak Slovácko, jemuž na lavičce chyběl disciplinárně potrestaný trenér Martin Svědík, na jaře ještě neinkasovalo a neprohrálo, popáté za sebou bodovalo a v tabulce si upevnilo čtvrté místo.

V plzeňské základní sestavě nastoupil poprvé v jarní části uzdravený univerzál Sýkora a rovněž zimní posila Vydra. Jejich týmu také patřily úvodní minuty, v nichž Kopic poprvé prověřil Nguyena. Domácí ofenzívu rozhýbal na hrotu aktivní Vecheta, jeho střelu ve 13. minutě musel s námahou vytahovat na roh Staněk.

Narůstající převahu korunovalo Slovácko vedoucím gólem ve 26. minutě, kdy z šestnáctky vyhlavičkovaný míč trefil z voleje Daníček a zaznamenal tak teprve pátý gól svého týmu v prvních poločasech v tomto ligovém ročníku.

Hosté se z inkasovaného gólu otřepali až v závěru první půle, ve 37. minutě pálil opět Kopic, ale Nguyen byl včas na svém místě. Stejně daleko ke gólu měl na druhé straně Daníček, i v tomto případě chytil jeho střelu Staněk.

Viktoria po přestávce jen pozvolna dostávala ke kýženému tlaku, vytvořila si mírnou převahu, kterou eliminovala zkušená defenziva domácích. Zábleskem plzeňské šance byla střela Sýkory v 59. minutě, zablokovaná Reinberkem.

O pár minut později přišla možná klíčová situace. Havlík zbrzdil rodící se brejk hostů, míč se dostal na levé křídlo k Petrželovi, někdejší dlouholetý hráč Plzně jej potáhl do vápna a střelou k bližší tyči zaskočil Staňka.

Plzeňští se mohli do zápasu vrátit v 72. minutě, kdy střídající Jirka ve slibné pozici pálil vedle. Byla to však ojedinělá šance, Slovácko si vedení bez větších problémů uhájilo a porazilo Viktorii potřetí z posledních čtyř domácích ligových duelů. Brankář Nguyen drží neprůstřelnost už 423 minut. Západočeši venku nebodovali poprvé od porážky 0:2 na Slavii v říjnu 2021.

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 2:0 (1:0)
Branky: 26. Daníček, 63. Petržela. Rozhodčí: Zelinka - Váňa, Šimáček - Machálek (video). ŽK: Reinberk, Kohút - Hejda, Havel. Diváci: 5319.
Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Havlík, Daníček - Petržela (74. Brandner), Kohút (83. Břečka), Doski (90.+1 Sinjavskij) - Vecheta (74. Šašinka). Trenér: Mucha.
Plzeň: Staněk - Havel, Hejda, Pernica, Jemelka (46. Mosquera) - Bucha, Květ - Kopic (70. Jirka), Vydra (55. Durosinmi), Sýkora (70. Vlkanova) - Chorý. Trenér: Bílek.