Marná snaha, gigant v pohárové Evropě končí! Messi a Mbappé řádili

Fotbalisté AC Milán, vedoucí tým italské ligy, v pohárové Evropě předčasně končí! V úterním závěrečném 6. kole skupiny B Ligy mistrů prohráli doma s Liverpoolem 1:2 a unikl jim jak postup do osmifinále milionářské soutěže, tak i účast v Evropské lize. Poslední postupové místo do jarního play off Champions League si zajistilo Atlético Madrid, které v dramatické bitvě okořeněné červenými kartami na obou stranách porazilo FC Porto na jeho hřišti 3:1. Portugalci skončili ve skupině třetí a zahrají si Evropskou ligu.

Kanonýr AC Milán Zlatan Ibrahimovic v souboji s Neco Williamsem a Nathanielem Phillipsem z Liverpoolu.

Stoprocentní bilanci si v hlavní fázi udržely týmy Liverpoolu s Ajaxem Amsterdam. V přímém souboji o první místo v "déčku" Real Madrid zdolal Inter Milán 2:0. Fotbalisté Manchesteru City prohráli v Lipsku 1:2 a německý celek si díky třetímu místu zajistil postup do jarní části Evropské ligy. Naopak jiný favorit Paris St. Germain v "áčku" nezaváhal a po dvou gólech Kyliana Mbappého a Lionela Messiho porazil FC Bruggy 4:1.

Atlético přišlo v Portu o zraněného kanonýra Suáreze, který musel ve 13. minutě střídat. Všechny branky padly po změně stran. Úřadující španělské šampiony poslal do vedení v 56. minutě Griezmann. V 67. minutě uviděl červenou kartu hostující Carrasco, o tři minuty později se však po Wendellově vyloučení síly na hřišti srovnaly. Domácí hráč strávil na trávníku jen sedm minut. V závěru se za hosty prosadili Correa a De Paul, Sérgio Oliveira snížil z pokutového kopu. Porto čeká vyřazovací fáze Evropské ligy.

AC Milán vedl po trefě Tomoriho, za Liverpool srovnal do konce prvního dějství Salah. Obrat dokonal po změně stran Origi. Italský gigant zůstane na jaře bez evropských pohárů. Liverpool je prvním anglickým celkem v historii Ligy mistrů, který ve skupině vyhrál všech šest duelů.

V souboji (zleva) Divock Origi z Liverpoolu a Fikayo Tomori z AC Milán.

Totéž jako první nizozemský tým dokázal i Ajax, který kvůli pandemii koronaviru přivítal rovněž jistého osmifinalistu Sporting bez diváků. Dortmund v "céčku" rozstřílel istanbulský Besiktas 5:0, který od 43. minuty za stavu 0:1 dohrával bez vyloučeného Welintona. Po dvou gólech za Borussii zaznamenali kapitán Reus a Haaland, úvodní trefu obstaral Malen. Obhájce tureckého titulu nezískal ve skupině ani bod.

Mbappé potřeboval na své dva góly pouze úvodních sedm minut zápasu. První trefa byla celkově jeho třicátou v Lize mistrů, čímž se ve věku 22 let a 352 dní stal historicky nejmladším střelcem, který na tuto metu dosáhl. Překonal tím dosavadní rekord svého nynějšího spoluhráče Messiho.

Argentinský útočník se prosadil ještě v úvodním dějství a v 76. minutě stanovil z penalty konečné skóre. Mezi jeho dvě branky se vměstnal zásah hostujícího Ritse. PSG skončil ve skupině druhý o bod za Manchesterem, belgický tým obsadil poslední pozici.

Finalista posledního ročníku soutěže Manchester měl už před duelem s úřadujícím německým vicemistrem jisté prvenství ve skupině, přesto nastoupil v nesilnější sestavě. Lipsko po víkendovém odvolání trenéra Marsche vedl Beierlorzer.

Domácí se na prázdném stadionu dostali do vedení ve 24. minutě zásluhou Szoboszlaie. V 71. minutě zvýšil André Silva, zápas zdramatizoval Mahriz. Od 82. minuty Citizens dohrávali bez vyloučeného Walkera.

6. kolo skupin fotbalové Ligy mistrů:
Skupina A:
Paris St. Germain - FC Bruggy 4:1 (3:0)
Branky: 2. a 7. Mbappé, 38. a 76. z pen. Messi - 68. Rits. Rozhodčí: Gil Manzano (Šp.).
Lipsko - Manchester City 2:1 (1:0)
Branky: 24. Szoboszlai, 71. A. Silva - 77. Mahriz. Rozhodčí: Schärer (Švýc.). ČK: 82. Walker (Manchester).
AC Milán - Liverpool 1:2 (1:1)
Branky: 29. Tomori - 36. Salah, 55. Origi. Rozhodčí: Makkelie (Niz.).
FC Porto - Atlético Madrid 1:3 (0:0)
Branky: 90.+6 Sérgio Oliveira z pen. - 56. Griezmann, 90. Correa, 90.+2 De Paul. Rozhodčí: Turpin (Fr.). ČK: 70. Wendell - 67. Carrasco.
1.Liverpool660017:618
2.Atlético Madrid62137:87
3.FC Porto61234:115
4.AC Milán61146:94
Skupina C:
Dortmund - Besiktas Istanbul 5:0 (2:0)
Branky: 45.+2 z pen. a 53. Reus, 68. a 81. Haaland, 29. Malen. Rozhodčí: Letexier (Fr.). ČK: 43. Welinton (Besiktas).
Ajax Amsterdam - Sporting Lisabon 4:2 (2:1)
Branky: 8. Haller z pen., 42. Antony, 58. Neres, 62. Berghuis - 22. Santos, 78. Tabata. Rozhodčí: Massa (It.).
1.Ajax Amsterdam660020:518
2.Sporting Lisabon630314:129
3.Dortmund630310:119
4.Besiktas Istanbul60063:190
Skupina D:
Real Madrid - Inter Milán 2:0 (1:0)
Branky: 17. Kroos, 79. Asensio. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 64. Barella (Inter).
Šachtar Doněck - Šeriff Tiraspol 1:1 (1:0)
Branky: 42. Fernando - 90.+3 Nikolov. Rozhodčí: Rumsas (Lit.).