Česko - Anglie 1:2Nádherný gól! Lvíčata statečně vzdorovala gigantovi

Čeští fotbalisté do 21 let podlehli doma v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2023 favorizované Anglii 1:2 a vzdálila se jim šance na přímý postup na závěrečný turnaj. Oba soupeři mají v čele tabulky skupiny G 19 bodů, ostrovní celek však sehrál o dva zápasy méně. Češi mají jisté minimálně druhé místo zaručující baráž.

V souboji o míč (zleva) Tomáš Čvančara a Benjamin Johnson z Anglie.

Anglie se v Českých Budějovicích ujala vedení ve 22. minutě, když se trefil Emile Smith Rowe. Po necelé minutě druhé půle zvýšil Jacob Ramsey. V závěru snížil parádní ranou zpoza vápna střídající Daniel Fila.

Svěřenci trenéra Jana Suchopárka tak nenapravili listopadovou porážku 1:3 na hřišti Albionu. Kvalifikaci zakončí 13. června doma proti beznadějně poslední Andoře. Na závěrečný turnaj do Rumunska a Gruzie v roce 2023 vedle vítězů skupin přímo postoupí i nejlepší celek z druhých příček.

Anglie mohla otevřít skóre už v šesté minutě, Garner však z rohového kopu gólmana Kováře nezaskočil. Ve 22. minutě se ale dočkala. Jones napoprvé ještě neuspěl, z dorážky se však záložník Arsenalu Smith Rowe nemýlil. O 10 minut později se Lvíčata dostala do protiútoku, jenže záložník Garner Kohútův centr před branku odvrátil na roh. V nastavení úvodního dějství Balogun po rohu nakrátko těsně minul tyč.

Zleva David Jurásek a Folarin Balogun z Anglie.

Hned v úvodu druhého poločasu ale hosté opět udeřili. Gibbs-White nadvakrát dostal míč k Ramseymu, jenž zblízka nezaváhal.

V 87. minutě výstavní ranou z dálky s pomocí odrazu od břevna snížil Fila. Další šanci si ale domácí nevypracovali, naopak hosty mohl uklidnit střídající Gordon, jenže Kovář jeho střelu vytáhl mimo tři tyče.

Zleva Filip Kaloč a brankář Matěj Kovář.

Utkání skupiny G kvalifikace ME 2023 fotbalistů do 21 let v Českých Budějovicích:
Česko - Anglie 1:2 (0:1)
Branky: 87. Fila - 22. Smith Rowe, 46. Ramsey. Rozhodčí: Milanovič - Pavlovič, Piper (všichni Srb.). ŽK: Souček - Harwood-Bellis, Gibbs-White, Bursik.
Česko: Kovář - Cedidla, Vitík, Donát, Jurásek - Kaloč, Žambůrek - Šulc (46. Karabec), Červ (64. Souček), Kohút (64. Sejk) - Čvančara (73. Fila). Trenér: Suchopárek.
Anglie: Bursik - Aarons, Cresswell, Harwood-Bellis, Johnson - Gibbs-White (82. Gomes), Jones, Garner - Ramsey, Balogun (68. Archer), Smith Rowe (65. Gordon). Trenér: Carsley.