Anglie se protrápila k remíze, nevýrazní Nizozemci berou bod. Senegal slaví, Wales na kolenou

Fotbalové MS v Kataru nabídlo v pátek další čtyři duely. V úvodním klání dne porazil Írán 2:0 Wales, reprezentace Senegalu následně přehrála 3:1 domácí Katar, který si na šampionátu zahraje už pouze jednou. Vítěz střetnutí Nizozemsko - Ekvádor si mohl předčasně zajistit postup do play off, ve skupině A se ale bude rozhodovat až v závěrečném třetím kole, protože Oranje s Jihoameričany remizovali 1:1. Anglie už také mohla mít jistotu osmifinále, na závěr dne se ale protrápila k remíze 0:0 s USA a postup si zatím nezajistila.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Anglie - USAVideo: Česká televize

Írán se oklepal z úvodního debaklu s Anglií (2:6) a slaví na MS první výhru. Asijský tým měl během zápasu navrch. Dvakrát nastřelil tyč a jeho převaha vyvrcholila v závěru po vyloučení brankáře Waynea Hennesseyho, který po hrubém faulu vyfasoval první červenou kartu na turnaji.

Přesilovku pak Íránci v nastavení využili dvěma góly, jejichž autory byli Rúzbe Češmí a Rámín Rezajíán. Írán se díky výhře přihlásil do hry o postup.

Sestřih utkání MS Wales - ÍránVideo: Česká televize

Senegal slaví výhru nad Katarem

Senegal do MS vstoupil prohrou s Nizozemskem 0:2, ale po vítězství nad Katarem může živit naději na postup. Skóre zápasu otevřel v závěru první půle Senegalec Boulaye Dia po hrubé chybě katarské obrany.

Sestřih utkání MS Katar - SenegalVideo: Česká televize

Krátce po změně stran zvyšoval na 2:0 hlavou po rohu Famara Diedhiou. Naději pro domácí vykřesal záložník Muhammad Muntarí. Hřebíček do rakve Katařanů ale zatloukl v 84. minutě Bamba Dieng. V následném utkání Nizozemsko remizovalo s Ekvádorem a domácí tým už tak nemá ani teoretickou šanci na postup.

Muhammad Muntarí je historicky prvním katarským střelcem na MSVideo: Česká televize

Senegal se v závěrečném vystoupení ve skupině utká s Ekvádorem. Katar bude hrát s Nizozemskem.

Senegalec Idrissa Gueye minul katarskou bránuVideo: Česká televize

Remíza k jistotě postupu Nizozemcům ani Ekvádorcům nestačí

Už před startem zápasu Nizozemska s Ekvádorem bylo jisté, že případný vítěz střetnutí si předčasně zajistí postup do osmifinále. Oranje začali skvěle a do vedení šli už v 6. minutě zásluhou Codyho Gakpa.

Sestřih utkání MS Nizozemsko - EkvádorVideo: Česká televize

Ve zbytku poločasu ale duel postrádal tempo i gólové šance. Až těsně před odchodem do šaten se Ekvádorci trefili, radost Pervise Estupiňána ale překazil zdvižený ofsajdový praporek.

Radost Ekvádorců překazil zdvižený ofsajdový praporekVideo: Česká televize

Jihoameričané do druhého poločasu nastoupili v lepším rozpoložení než Nizozemci, a tak slavili vyrovnávací branku ve 49. minutě. Prosadil se Enner Valencia, který se na šampionátu trefil už potřetí. V 58. minutě mohli Ekvádorci duel otočit, Gonzalo Plata ale z dorážky nastřelil jen břevno. Kanonýr Valencia se v závěru zranil a hrací plochu opustil na nosítkách.

Gonzalo Plata z Ekvádoru trefil břevnoVideo: Česká televize

Po smíru 1:1 mají oba týmy na kontě 4 body a k postupu jim v závěrečných skupinových duelech stačí remíza.

Anglické trápení skončilo bez branek

Angličané vstoupili do utkání vlažně a byli to Američané, kteří jako první mohli skórovat. Christian Pulisic ale nastřelil jen břevno. V závěru prvního poločasu se zkoušel tvrdou ranou prosadit Mason Mount, jeho šanci ale zlikvidoval americký gólman Matt Turner.

Ani druhý poločas žádné ofenzivní hody nepřinesl. Z pěti střel, které za celý zápas mířily na bránu, žádná dostatečnou kvalitu neměla a Američané se tak s Angličany rozešli bezbrankovou remízou. USA v závěrečném 3. kole základních skupin narazí na Írán a v případě vítězství budou hrát osmifinále. Anglie nastoupí proti Walesu a k postupu jí bude stačit remíza.