Portugalci i Brazilci jsou v osmifinále. Ghana zvládla přestřelku, Srbsko prohospodařilo náskok

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru nabídlo v pondělí další čtyři duely skupinové fáze. Hvězdní Portugalci zvítězili nad Uruguayí 2:0. Cristiano Ronaldo a spol. si tak s předstihem zajistili postup do play off. Osmifinále si předčasně zajistila také Brazílie, která bere výhru 1:0 nad Švýcarskem. Srbsko vedlo s Kamerunem 3:1, proti africkému týmu ale nakonec remizovalo 3:3. První výhru si na šampionátu připsala Ghana, když porazila Jižní Koreu 3:2.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání MS Portugalsko - UruguayVideo: Česká televize

Sestřih utkání MS Kamerun - SrbskoVideo: Česká televize

Srbové v duelu dvou poražených z úvodních duelů prohospodařili šanci, jak se výrazněji přiblížit postupu. Po obratu, který nastartovali dvěma góly v nastavení první půle Strahinja Pavlovič a Sergej Milinkovič-Savič, zvyšoval už na 3:1 Aleksandar Mitrovič.

Jenže Balkánci doplatili na zaváhání v obraně, které potrestal parádním lobem střídající Vincent Aboubakar a Eric Choupo-Moting záhy vyrovnal. Oba celky si před posledními zápasy ve skupině ještě udržely naději na osmifinále.

Lob á la Karel Poborský v podání Kamerunce AboubakaraVideo: Česká televize

Ghana přestřílela Koreu

Fotbalisté Ghany vstoupili do zápasu s Jižní Koreou výborně. V prvním poločase se prosadili Salisu s Kudusem a africký tým šel do vedení 2:0. Korea však zápas nezabalila. Čo Ku-song nejdříve v 58. minutě snížil na jednobrankový rozdíl, aby o tři minuty později svou druhou brankou srovnal skóre.

Sestřih utkání MS Korea - GhanaVideo: Česká televize

Otřesení Ghaňané se ze šoku vzpamatovávali pouhých sedm minut, když jim vedení vrátil svým druhým gólem Kudus. Korea už reagovat nedokázala, po úvodní remíze s Uruguayí (0:0) si tak do tabulky skupiny H nepřipsala žádný další bod. Ghana výhrou napravila úvodní porážku s Portugalskem (2:3) a zůstává tak ve hře o postup.

Korejec Čo Ku-song vyrovnává na 2:2 v utkání s GhanouVideo: Česká televize

Brazílie v euforii, postup má v kapse

Vítěz utkání Brazílie - Švýcarsko si mohl s předstihem zajistit osmifinále. Kapitán Granit Xhaka a spol. vyrukovali na Jihoameričany pečlivou obranou a Kanárci v ní dlouho hledali nějaké skuliny.

Sestřih utkání MS Brazílie - ŠvýcarskoVideo: Česká televize

Až ve 27. minutě se v gólové šanci po centru objevil Vinícius Júnior, jeho střelu z voleje ale zlikvidoval gólman Yann Sommer. Optickou převahu Brazilci ve zbytku poločasu nezužitkovali a do šaten se šlo za stavu 0:0.

Šanci Brazilce Viníciuse juniora zlikvidoval švýcarský gólman Yann SommerVideo: Česká televize

Ve druhé části bylo dlouho dění na trávníku nadále bez větších šancí. Až v 66. minutě se po řetězu chyb ve švýcarské obraně prosadil Vinícius Junior, brazilskou radost ale kvůli ofsajdovému postavení uťal VAR.

Utkání rozhodl v 83. minutě Casemiro, který se prosadil krásnou střelou z voleje po pohledné brazilské kombinaci. Kanárci si díky výhře 1:0 předčasně zajistili postup ze skupiny. Po úvodní výhře nad Srbskem (2:0) mají na kontě 6 bodů. Švýcaři jsou druzí s body třemi a před závěrečným soubojem se Srby mají vše ve svých rukách.

Brazilec Casemiro rozhodl utkání se ŠvýcarskemVideo: Česká televize

Portugalci si s předstihem zajistili play off

Portugalci vstupovali do utkání s Uruguayí se třemi body a věděli, že vítězství je posune do osmifinále. První poločas nabídl pohledný fotbal, největší šanci měli Jihoameričané. Portugalský gólman Diogo Costa ale gólovku Rodriga Bentancura zlikvidoval.

Byli to Portugalci, kteří jako první udeřili. Po změně stran se v 54. minutě k centru dostal Bruno Fernandes a míč z jeho kopačky zapadl až za uruguayského brankáře. Zprvu to vypadalo, že balón do sítě tečoval Cristiano Ronaldo, podle oficiálního zápisu byla ale trefa nakonec připsána Fernandesovi.

Centr Fernandese zapadl do uruguayské brányVideo: Česká televize

V 75. minutě mohl vyrovnat Maximiliano Gomez, jeho projektil mířil ale jen do pravé tyče. Za zády Costy neskončila o tři minuty později ani střela Luise Suáreze. Portugalské vítězství ztvrdil v 93. minutě duelu z penalty znovu Fernandes.

Uruguayec Maxi Gomez trefuje tyč portugalské brányVideo: Česká televize

Portugalsko je tak třetím týmem, který už po dvou odehraných kolech ví, že si zahraje vyřazovací fázi. Ještě před ním si postup zajistili Francouzi i Brazilci.

Mistrovství světa ve fotbale:
Kamerun - Srbsko 3:3
Branky: 29. Castelletto, 64. Aboubakar, 66. Choupo-Moting- 45.+1. Pavlovič, 45.+3. Milinkovič-Savič, 53. Mitrovič
Korea - Ghana 2:3
Branky: 58. a 61. Gue-Sung - 24. Salisu, 34. a 68. Kudus
Brazílie - Švýcarsko 1:0
Branka: 83. Casemiro
Portugalsko - Uruguay 2:0
Branka: 54. a 90+3 z pen. Fernandes