Anglie - Francie 1:2SESTŘIH: Giroud trefil Francii postup, anglický kapitán selhal

17. Tchouaméni 0 : 1
54. Kane (penalta) 1 : 1
78. Giroud 1 : 2

Fotbalisté Francie porazili v závěrečném čtvrtfinále mistrovství světa v Kataru Anglii 2:1 a dál mohou snít o obhajobě titulu. Skóre dramatického souboje dvou velkých rivalů otevřel v 17. minutě Aurélien Tchouaméni, devět minut po přestávce vyrovnal z penalty anglický kapitán Harry Kane, ale v 78. minutě rozhodl Olivier Giroud. V 84. minutě mohl poslat utkání do prodloužení Kane, druhý pokutový kop v zápase však neproměnil.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih čtvrtfinálového utkání MS Anglie - FrancieVideo: Česká televize

V semifinále si Francie ve středu zahraje s překvapením turnaje Marokem. Výběr galského kohouta uspěl posedmé z devíti čtvrtfinálových účastí na mistrovství světa, naopak Anglie postoupila jen ve třech z 11 pokusů a nezopakuje semifinále z minulého šampionátu před čtyřmi lety. Francie prohrála s Albionem jediný z posledních devíti duelů, na MS ale loňské vicemistry Evropy porazila poprvé.

Oba týmy podle očekávání nastoupily ve stejné sestavě jako ve vítězném osmifinále. Po vyrovnaném úvodu a několika náznacích udeřili Francouzi. Griezmann přihrál před vápnem Tchouaménimu a ten střelou k tyči prakticky z kroku zaskočil anglického gólmana Pickforda, chytajícího 50. reprezentační duel.

Sestřih čtvrtfinálového utkání MS Maroko - PortugalskoVideo: Česká televize

Dvaadvacetiletý defenzivně laděný záložník si připsal druhou trefu za národní celek a první na mistrovství světa. Šlo o teprve dvanáctý gól pokusem zpoza vápna na turnaji v Kataru, nižší procentuální počet branek střelami mimo pokutové území na šampionátech od začátku měření ještě nepadal.

Obhájci zlata se po vedoucí trefě zatáhli a nechali tvořit soupeře. Ve 22. minutě se ze strany protlačil až před branku Kane, ale spoluhráče z Tottenhamu gólmana Llorise, který 143. reprezentačním startem překonal francouzského rekordmana Thurama, zblízka nepřehodil.

Poté Kane po souboji s Upamecanem upadl ve vápně, ale sudí Sampaio penaltu po konzultaci s videorozhodčím nenařídil zřejmě kvůli tomu, že k zákroku došlo těsně před pokutovým územím.

Kane byl velmi aktivní, Llorise však nepřekonal ani v 29. minutě zpoza vápna. Na opačné straně po nápaditě rozehrané standardce přestřelil lídr tabulky kanonýrů Mbappé a svůj šestý gól na turnaji nepřidal.

Angličané na mistrovství světa ještě neotočili zápas, v němž prohrávali v poločase. Nelichotivou bilanci nezlepšili ani dnes, byť vstup do druhého dějství jim vyšel. Ve 47. minutě napřáhl těsně za vápnem mladík Bellingham a Lloris s vypětím sil vytáhl míč na roh.

Za chvíli už Albion vyrovnal. Tchouaméni v šestnáctce podrazil Saku a Kane z nařízené penalty nezaváhal. Anglický kapitán poslal spoluhráče z Tottenhamu Llorise na opačnou stranu a 53. gólem vyrovnal historicky nejlepšího střelce anglické reprezentace Rooneyho.

Francouzi si okamžitě mohli vzít vedení zpět, Rabiot ale skákavou ranou Picforda nepřekonal. V 70. minutě se po centru z přímého kopu protlačil k zakončení Maguire a jeho hlavička se lehce otřela o tyč.

Zdálo se, že za vítězným gólem se více tlačí Angličané, ale nakonec jej dali Francouzi. V 77. minutě ještě Giroud Pickforda nepřekonal, ale krátce po následném rohu už se prosadil po centru hlavou. Míč lehce tečoval bránící Maguire. Giroud dal stejně jako Kane 53. gól v národním celku a upevnil si pozici nejlepšího střelce francouzské reprezentační historie.

Angličané za chvíli dostali ideální šanci na to, aby znovu vyrovnali. Hernandez přistrčil ve vápně střídajícího Mounta a sudí po konzultaci s videorozhodčím a přezkoumání situace nařídil druhou penaltu proti Francii.

K exekuci se v 84. minutě znovu postavil Kane, ale tentokrát přestřelil a pátý pokutový kop na mistrovství světa neproměnil. V závěru nastavení z přímého kopu mířil nad i střídající Rashford. Angličané tak ani letos nezlomí čekání na triumf z velkého turnaje, které trvá od zlata na MS v roce 1966.

Mistrovství světa ve fotbale - čtvrtfinále (Chúr):
Anglie - Francie 1:2 (0:1)
Branky: 54. Kane z pen. - 17. Tchouaméni, 78. Giroud. Rozhodčí: Sampaio - Boschilia, Pires (všichni Braz.) - Gallo (video, Kol.). ŽK: Maguire - Griezmann, Dembélé, T. Hernandez. Diváci: 68 895.
Anglie: Pickford - Walker, Stones (90.+8 Grealish), Maguire, Shaw - Rice - Henderson (79. Mount), Bellingham - Saka (79. Sterling), Kane, Foden (85. Rashford). Trenér: Southgate.
Francie: Lloris - Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Tchouaméni, Rabiot - Dembélé (79. Coman), Griezmann, Mbappé - Giroud. Trenér: Deschamps.