SESTŘIHY: Komplikace pro Slováky: Dánsko šokovalo Kanadu! Češi ve čtvrtfinále, Itálie a Británie sestupují

Boje v základních skupinách světového šampionátu v hokeji pomalu spějí k rozuzlení. Česko si na MS v hokeji poradilo v pondělí s USA 1:0 a zajistilo si s předstihem účast ve čtvrtfinále. V přímém souboji o udržení na MS vyhrál Kazachstán 5:2 nad Itálii. Ve večerních duelech Dánsko senzačně zdolalo Kanadu 3:2 a v souboji o záchranu zvítězili Rakušané 5:3 nad Velkou Británií. Postup se zkomplikoval Slovensku, které musí v úterním duelu porazit Dánsko v normální hrací době, pokud si chce na turnaji zahrát čtvrtfinále.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Kanada - DánskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Česko si na MS připsalo důležitou výhru 1:0 nad USA, která znamená jistotu čtvrtfinále a minimálně třetího místo ve skupině. O vítězství rozhodla jediná branka utkání Matěje Blümela z 1. třetiny, který gólmana Swaymana překonal blafákem po úniku a asistenci Hynka Zohorny.

Česko podržel v brance vynikající Vejmelka, který kryl všech 24 střel Američanů a poprvé  v kariéře udržel na mistrovství světa čisté konto.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu USA - ČeskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Kazachstán se udržel mezi elitou, Itálie sestupuje

Kazachstán v souboji o udržení na MS porazil Itálii 5:2. Skóre otevřel v 11. minutě úvodní třetiny kazachstánský Valk. Italský útočník McNally na jeho trefu ale brzy nalezl odpověď a bylo srovnáno. Do šaten ale mířili šťastnější Kazachstánci, když na 2:1 zvýšil Orechov.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Kazachstán - ItálieVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Reprezentanti asijského týmu vstoupili lépe i do druhého dějství, když se prosadil Asetov. Italové sice ještě dokázali snížit na 2:3 gólem Kostnera, třetí třetina už ale byla plně v režii Kazachstánu, jehož výhru jistili Starčenko a Michajlis.

Historické vítězství Dánska nad Kanadou

Reprezentanti Dánska si ve skupině A připsali cennou výhru, poprvé v historii porazili Kanadu (3:2). Seveřané vlétli do duelu dvěma brankami v úvodním dějství, prosadili se Lauridsen a Regin.

Kanada dokázala ve druhé třetině snížit po trefě Comtoise, ale další tlak Javorových listů k vyrovnání nevedl. A tak se v závěrečné třetině prosadil Bau Hansen, a zvýšil tak vyhlídky Dánska na postup do čtvrtfinále. Duel sice ještě zdramatizoval Graves, to už bylo ale od Kanaďanů vše. V úterním klání Dánsku pro postup stačí jakýkoliv bodový zisk v utkání se Slovenskem. Naši východní sousedé naopak potřebují výhru v normální hrací době.

Rakousko se zachránilo na MS, Británie sestupuje

Rakousko slaví po výhře 5:3 a zůstává mezi elitou. Velká Británie vstoupila do záchranářského souboje sice výborně a po dvou třetinách zásluhou Myerse a Dowda vstupovala do závěrečného dějství s dvougólovým náskokem.

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Rakousko - BritánieVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Jenže Rakušané zabrali a zásluhou Wukovitse snížili. A i když Neilson znovu vrátil Britům dvougólový náskok, přišel velkolepý obrat Rakušanů. Ti totiž rozvlnili síť soupeřů hned čtyřikrát.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina A (Helsinky):
Kazachstán - Itálie 5:2
Branky: 12. Valk, 16. Orechov, 25. Asetov, 44. Starčenko, 47. N. Michajlis - 15. McNally, 26. D. Kostner
Kanada - Dánsko 2:3
Branky: 23. Comtois, 57. Graves - 10. M. Lauridsen, 15. Regin, 53. Bau Hansen
Skupina B (Tampere):
USA - Česko 0:1
Branka: 8. Blümel
Rakousko - Velká Británie 5:3
Branky: 45. Wukovits, 48. Heinrich, 52. Nissner, 59. Raffl, 60. Schneider - 20. Myers, 22. Dowd, 47. Nelson