Boston - Columbus 2:1 PPPastrňák rozhodl prodloužení, Vaněček vychytal Rangers

Hokejisté Bostonu porazili díky gólu Davida Pastrňáka Columbus 2:1 v prodloužení a zajistili si Prezidentský pohár za vítězství v základní části NHL. Jakub Vrána překonal Petra Mrázka při výhře St. Louis 5:3 v Chicagu, Dominik Kubalík přispěl gólem k vítězství Detroitu 3:2 nad Carolinou a Tomáš Hertl se podílel brankou na triumfu San Jose 4:3 v prodloužení nad Vegas. Českému útočníkovi připravil gól Martin Kaut.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání NHL Boston Bruins - Columbus Blue JacketsVideo: sntv

Vítek Vaněček kryl 24 střel a dovedl New Jersey k vítězství 2:1 nad New York Rangers. Anaheimu nestačilo 35 zákroků Lukáš Dostála, Ducks prohráli v Seattlu 1:4.

Boston prohrával od deváté minuty brankou Jacka Roslovice a skóre otočil po českých akcích. Pavel Zacha v polovině utkání předložil z pravé strany puk na hranici brankoviště Tyleru Bertuzzimu, který vyrovnal. Prodloužení rozhodl Pastrňák, jenž dostal přihrávku do jízdy, vybruslil zprava před branku a bekhendem zasunul kotouč do prázdné. Havířovský rodák zaznamenal 99. bod v sezoně (53+46) a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Druhou asistenci si u vítězné trefy připsal Tomáš Nosek.

Boston díky 58. výhře v ročníku vytvořil nový klubový rekord a Prezidentský pohár získal počtvrté v historii. "Hráčům jsem říkal, že můžou být hrdí na to, co dokázali," uvedl trenér Jim Montgomery. "Dosud je to kouzelná sezona. Všichni ale víme, že nejtěžší část je ještě před námi," doplnil.

Před vyrovnávacím gólem Bostonu se poprvé v NHL porval na ledě Jakub Lauko. Český útočník si s Billym Sweezeym vyměnili ve vyrovnané rvačce pár úderů, než je rozhodčí oddělili.

"Moc jsem v první třetině nehrál, protože bylo spousta přesilových her a oslabení. Na začátku druhé jsem cítil, že jsme trochu ospalí. Nabídla se příležitost kluky nakopnout a dostat lidi do varu, tak jsem se do toho vrhl. Chvíli po bitce jsme skórovali, tak si myslím, že se to vyplatilo. Jsem šťastný, že jsme vyhráli," řekl Lauko.

Vrána otevřel skóre ve 25. minutě, kdy na hranici brankoviště usměrnil za Mrázkova záda přihrávku Brandona Saada. Pražský rodák vstřelil devátý gól ve třináctém startu za St. Louis a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Předčili jej pouze Jordan Kyrou, autor branky na 4:2, a Saad (1+1). Mrázek kryl 21 z 25 střel, poslední branku sledoval ze střídačky při risku Chicaga bez gólmana a v posledních osmi startech nevychytal výhru. Blackhawks prohráli posedmé v řadě.

Třetí hvězdou se stal i Vaněček, který si připsal třicátou výhru v sezoně. Této mety dosáhl v dresu New Jersey naposledy Martin Brodeur v ročníku 2011/12. Základ úspěchu položili Devils v úvodní třetině, v níž se prosadili Erik Haula a Timo Meier. Vaněčka překonal jen Chris Kreider, jenž skóroval ve 34. minutě v přesilové hře z hranice brankoviště.

"Jdu zápas po zápasu a jsem za třicátou výhru nesmírně šťastný. Musím ale smeknout před spoluhráči. Vždy hrají přede mnou opravdu dobře, je to i výsledek jejich práce. Mají na tom velkou zásluhu," uvedl Vaněček. "Mohli by mu (Vaněčkovi) postavit sochu vedle té Brodeurovy. V utkáních, jaké bylo tohle, je nutné, aby vás gólman podržel. Bránili jsme dobře, ale vytáhl několik skvělých zákroků, když to bylo potřeba," řekl kouč New Jersey Lindy Ruff.

Kubalík se prosadil už po 59 sekundách hry. Plzeňský rodák vedl po levé straně rychlý protiútok a z kruhu k bližší tyči vstřelil dvacátý gól v sezoně. Carolina otočila na začátku druhé třetiny skóre trefou Brenta Burnse a Jaccoba Slavina. V přesilové hře ale vyrovnal Dylan Larkin a zápas rozhodl Jake Walman 3,2 sekundy před koncem.

"Kdybyste nám před sezonou řekli, že (Kubalík) dá dvacet gólů, brali bychom to s nadšením. Je to dobrá posila," uvedl trenér Detroitu Derek Lalonde o hráči, který přišel před sezonou do týmu po třech letech strávených v Chicagu. Český útočník je po Larkinovi druhým nejlepším střelcem týmu v ročníku.

San Jose ztratilo dvoubrankový náskok, ale ve 32. minutě opět vedlo po české spolupráci. Kaut v přečíslení tři na dva přihrál puk před branku Hertlovi, který usměrnil puk do sítě a upravil na 3:2. Vegas vyrovnal v 51. minutě, ale Logan Couture zařídil domácím v prodloužení vítězství ze sólového úniku. Golden Knights si i přes prohru zajistili jako první tým v Západní konferenci účast v play off.

Dostál chytal popáté v řadě s úspěšností zásahů nad 90,5 procenta. Nerozhodil jej ani špatný start, inkasoval dvakrát v úvodních jedenácti minutách od Jadena Schwartze a Mattyho Benierse. V závěru druhé třetiny snížil Brock McGinn, ale Seattlu vrátil v 56. minutě dvougólové vedení Daniel Sprong. Zbývající gól padl do prázdné branky z hokejky Alexe Wennberga.

Matthew Tkachuk řídil ve čtvrtečním programu čtyřmi body (3+1) výhru Floridy 5:2 v Montrealu. Loňský vítěz základní části ale stále ztrácí ve Východní konferenci jeden bod na postupovou osmičku. Poslední místo drží Pittsburgh, který zdolal Nashville 2:0.

NHL:
Boston - Columbus 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 31. Bertuzzi (ZACHA), 61. PASTRŇÁK (NOSEK) - 9. Roslovic. Střely na branku: 31:26. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. PASTRŇÁK, 2. Ullmark, 3. Bertuzzi (všichni Boston).
Montreal - Florida 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Branky: 2. Farrell, 59. Harvey-Pinard - 24., 26. a 60. M. Tkachuk, 5. a 51. Lundell. Střely na branku: 20:30. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Lundell (oba Florida), 3. Farrell (Montreal).
New Jersey - NY Rangers 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky: 6. Haula, 18. Meier - 34. Kreider. Střely na branku: 31:25. VÍTEK VANĚČEK odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval jeden gól z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 96 procenta. Diváci: 16.669. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Haula, 3. VANĚČEK (všichni New Jersey).
Ottawa - Philadelphia 5:4 v prodl. (1:0, 2:1, 1:3 - 1:0)
Branky: 11. Watson, 28. Stützle, 37. Pinto, 43. Giroux, 62. DeBrincat - 23. DeAngelo, 46. York, 50. Cates, 58. Tippett. Střely na branku: 46:11. Diváci: 17.518. Hvězdy zápasu: 1. Stützle, 2. Giroux (oba Ottawa), 3. DeAngelo (Philadelphia).
Pittsburgh - Nashville 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 35. Zucker, 54. Guentzel. Střely na branku: 45:28. Diváci: 17.482. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. Zucker, 3. Guentzel (všichni Pittsburgh).
Tampa Bay - Washington 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)
Branky: 45. a 57. Maroon, 10. Killorn, 20. Stamkos, 59. Černák - 37. C. Smith. Střely na branku: 34:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Maroon, 2. Stamkos, 3. Vasilevskij (všichni Tampa Bay).
Detroit - Carolina 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 1. KUBALÍK, 28. Larkin, 60. Walman - 21. Burns, 25. Slavin. Střely na branku: 22:33. Diváci: 19.183. Hvězdy zápasu: 1. Walman, 2. Nedeljkovic, 3. Larkin (všichni Detroit).
Chicago - St. Louis 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)
Branky: 31. Athanasiou, 41. T. Johnson, 51. Katchouk - 25. VRÁNA, 33. Brown, 34. Toropčenko, 50. Kyrou, 59. Saad. Střely na branku: 33:29. PETR MRÁZEK odchytal za Chicago 57:31 minuty, inkasoval čtyři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 16.465. Hvězdy zápasu: 1. Kyrou, 2. Saad, 3. VRÁNA (všichni St. Louis).
Edmonton - Los Angeles 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 20. E. Kane, 44. McDavid. Střely na branku: 37:43. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Korpisalo (Los Angeles).
Seattle - Anaheim 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Branky: 8. Schwartz, 11. Beniers, 56. Sprong, 58. Wennberg - 39. McGinn. Střely na branku: 39:19. LUKÁŠ DOSTÁL odchytal za Anaheim 59:55 minuty, inkasoval tři góly z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 92,1 procenta. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Beniers, 2. Schwartz, 3. Sprong (všichni Seattle).
San Jose - Vegas 4:3 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 5. Ferraro, 15. Lindblom, 32. HERTL (KAUT), 61. Couture - 17. Hague, 22. Barbašev, 51. Amadio. Střely na branku: 25:26. Diváci: 15.232. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Thrun, 3. Ferraro (všichni San Jose).